Gyurcsány népszerűségről, nácikról és eladónőkről
További Belföld cikkek
- Kihúzták az ötös lottó nyerőszámait, több mint egymilliárd forint volt a tét
- „Fekália”, „Trafikcsaló Rozsdaminiszter” – Hadházy Ákos újra nekiment Lázár Jánosnak
- Újabb fejlemény Lakatos Márk ügyében: kiderült, miért nyomoznak a stylist ellen
- Tűz ütött ki egy budapesti lakóházban szombat délután
- Előkerült egy videó a Budapesten megölt amerikai nőről és feltételezett gyilkosáról
Szabadság és rend – visszavonhatatlanul ez a balos őszi divat. Ki is írták a Jövő Házában (jobb név, mint a Vérmező utca), ahol vagy ötszáz MSZP-s politikus, aktivista szimpatizáns gyűlt össze, hogy új politikai évadot nyisson. Mielőtt a miniszterelnök alágyújtana a "fáradt szocialista olajnak", a rendezvény házigazdája Burány Sándor oszlatja az aggodalmakat zöldes pulóverben, miszerint a 2010-es választások még messze vannak (és nem is jönnek közelebb, bárhogy ágál a Fidesz), úgyhogy nyugi, nyugi.
Jó reform egyenlő hatalom
Gyurcsány Ferenc azonban nem lelket ápolni jött. "Reform vagy bukás" – hirdeti ismét. és nemcsak kormányfőként, de pártelnökként is. Ő ugyanis nem úgy értelmezi a reform kontra népszerűség konfliktust, hogyha végrehajtják a változásokat, akkor elhullik a párt. Szerinte akkor bukik az MSZP, ha a kormányon maradás érdekében fenntartja a fenntarthatatlant (lásd: elnapolja a közszolgáltatások átalakítását), és csak akkor újrázhat a hatalomban a szocialista párt, amennyiben sikeres a kormányzás, magyarán működnek a reformok. "Amikből minél több kell" – szögezi le Gyurcsány, feledve, hogy pár napja még arról beszélt: nem szabad változások sokaságát oktrojálni a népre. A reforomok ügyében Lendvai ildikó a zárt ülésen már kompromisszumosabb húrokat penget, mondván: a síneket már felszedték, az újakat is elkezdték lerakni, most már arra kell ügyelni, hogy végig is tudjon menni rajta a reformvonat. Magyarán: a frakcióvezető szerint a rendszer megforgatása után a stablizáció békésebb korszaka kell, hogy következzék, mert csak így teljesedhetnek ki a változások.
Nem úr a kishitűség mirajtunk
Azt persze a kormányfő sem vitatja, hisz nem vak, hogy az utóbbi év nem volt túl jó, de hát a politika szerves része a küzdelem, most pedig nem átlagos purparlé zajlik, Magyarország válaszút előtt áll. Vagy büszkén és együtt vonul Európával, miközben a baloldal átépíti, vagy újra a kishitűség és a befelé fordulás lesz az úr a pannon dombokon. Gyurcsány szerint azonban nem vitás, hogy a baloldal a nemzeti tradíció őrzőjeként (a Fidesznek e klisé helyett is másikat kell keresnie), a nemzeti progresszió első számú erejeként ezt nem hagyja.
Fenébe a népszerűséggel
A választások után sötét szobák mélyén a szocialisták azon tanakodtak, miként amortizálják le népszerűségüket, így találták ki a reformsorozatot. "Nekem voltak a legjobb ötleteim" – mosolyog Gyurcsány. aztán biztos, ami biztos, jelzi, hogy csak ironizált. Végre felszabadultan tapsolhatnak a küldöttek, aztán ismét komolyra vált a hangnem. "Mert nem az a fontos – magyarázza a miniszterelnök – hogy melyik intézkedés hoz népszerűséget, hanem az, hogy melyik hoz hasznot. - Ha feladjuk a reformokat, feladjuk az országot is. De feladás helyett inkább bejárják. A zárt ülésen Gyurcsány azt ígéri, hogy hamarosan vándorútra kelnek a szocialista nagyok, s ezer kis településen, illetve háromszáz városban hirdetik majd a baloldali-kormányzati igét. Szavaikat erősítendő, médiakampány is startolt, egyik szlogenje: az igazságot nem lehet lehalkítani". (Megértését hatékonyan segíti egy sematikus hangerő-szabályozó képe, amin csak "maximum fokozat" van.)
Eladónő, mint szoci szimbólum
Egyedül persze nem megy, azaz a társadalomnak is segíteni kell, szakítva azzal a rossz beidegződéssel, miszerint nekem minden automatikusan jár, s a köz asztalára semmit nem kell letenni, legfeljebb csak csenni otthon. "Nem kell megijedni a teljesítménytől, a sikertől, és a szolidaritástól" – mutatja fel sokadszor a szocialista szentháromságot Gyurcsány, ami ezúttal a rend fogalmával is kiegészít. A miniszterelnök fejében a balos rend a szabadsággal jár kéz a kézben, és nem a tekintéllyel és a dölyffel. De – jön az egyszerre ideologikus és pragmatikus következtetés – rend nélkül (vagy ha úgy tetszik rendetlenséggel) nincs köztársaság. No meg baloldaliság. Ugyanis a miniszterelnöki interpretációban az a balos politika, ha az állam nem hagyja, hogy eladónő minimálbéren legyen bejelentve a többit pedig zsebbe kapja, mivel ez a munkáltatónak, nem pedig a szociáldemokrácia által védett munkavállalónak jó. (Ez a "küzdünk a feketegazdaság ellen" jelszó emberközeli fordítása.)
Orbán elárulta a polgári hazát
Majd a miniszterelnök ugrik egyet a társadalmi térben, és a mindennapok embere helyett az ellenzékről beszél a rend kapcsán. Szerinte azoknak, akik szerint sutba lehet vetni a szabályokat, csak a hatalomért fáj a szívük. "De mi nem fogunk gyávának és gyengének mutatkozni, megvédjük a rendet" – ígéri a kormányfő. szavainak az őszödi beszéd kiszivárgásának egyéves évfordulóját "ünneplő" tüntetéssorozat – s szétverésük lehetősége – kölcsönöz keménységet. "Nem kell hagyni a nácikat grasszálni az utcán, nem szabad hagyni, hogy egyes politikai pártok csak annyit mondjanak, ez nem jó az országnak" – utasítja vissza a szélsőségek fizikai és verbális megnyilvánulásait a miniszterelnök. Szerinte a jobboldalnak lassan új szótárt kell nyomnia, hogy egyenesnek látszó szavakkal titkolhassa el, miszerint nem tud nemet mondani az ordas eszmékre, mivel egy részét megfertőzte a fasizmus. "Nem elég '89-ben, '90-ben demokratának lenni, most sem kell elárulni a rendszerváltást és polgári Magyarországot" – oktatja ki Orbán Viktort a kormányfő.
Az SZDSZ nyugodtan alhat
Majd a nagy rivális pártról áttér kicsi koalíciós partnerére. Ígéri – szemben a jobboldali gyakorlattal (lásd: FKGP) – nem fogja ledarálni az SZDSZ-t, nem bonyolódik vele kicsinyes vitákba, legföljebb szakmaiakba. A koalíció pedig fennmarad, mert ugyan Gyurcsány sok mindenben nem ért egyet a liberálisokkal, nem az a célja, hogy egy legyen a tábor és a zászló. (Az egészségügyi viták árnyékában dupla fenekű üzenet ez, hisz egyaránt inti nyugalomra a szocialistákat, és buzdítja kompromisszumra az egészségbiztosítási modelljükhöz még ragaszkodó szabad demokratákat.) E plénum előtt Lendvai is csak arra szorítkozik, hogy az SZDSZ-szel meg kell állapodni, de azért világossá teszi, hogy a frakció által támogatott regionális modellről szóló elképzelés megváltoztatására se politikiai szándék, se lehetőség nincs.
Szijjártó Péter, a Fidesz szóvivője szerint a szombati beszédben "egy gyenge ember próbálta az egyre hangosabban elégedetlenkedő párttársainak megmagyarázni, hogyan nyújthatott annyira kritikátlanul gyenge teljesítményt a kormány". A Fidesz szerint Gyurcsány Ferenc most sem adott konkrét válaszokat, nem volt képes szembe nézni a kormány által okozott válsággal. A pártelnök-kormányfő nem vázolt fel valódi jövőképet sem.
A szóvivő hangsúlyozta, káosz és kapkodás van a magyarázkodások mögött, minden egyes perc, amit Gyurcsány Ferenc kormányon tölt, újabb kárt okoz az országnak.