NATO-bázis épül Pápán
További Belföld cikkek
- Egyre csak terjed a madárinfluenza, már nyolc vármegyében van jelen a kór
- Harminchat éve nem volt olyan hideg ebben az időszakban, mint az elmúlt három napban
- Egyre több házaspár végrendeletben tisztázza az özvegynek járó vagyont
- Magasabb teljesítményre kapcsolhat a gödi Samsung-gyár
- Egyetlen sugárterápiás gép sem működik a győri kórházban
A NATO pénteken döntött arról, hogy a három jelölt, a németországi Ramstein, a romániai Konstanca, valamint Pápa közül a magyar bázist választja és illeszti be a C-17-es program alapjait meghatározó dokumentum, a Stratégiai Légiszállító Képesség Egyetértési Nyilatkozat című dokumentum tervezetébe, mondta Szekeres Imre.
Fotó: Somogyi-Tóth Dániel
A NATO által tervezett, három-négy Boeing C-17-es Globemaster III. típusú szállító repülőgépből álló stratégiai légi szállítási flotta bázisrepülőterére várhatóan 2008 végén fog megérkezni az első gép. A teljes állomány 2009-ben áll majd hadirendbe.
A bázisrepülőtér fontos szerepet játszik majd az Irakban és Afganisztánban szolgálatot teljesítő állomány váltásában, a missziókban szükséges logisztikai anyagok utánszállításában.
Szekeres Imre szerint a mintegy 250 fős nemzetközi kontingens ellátása - becslések szerint - Pápán és annak környékén 300-500 civil munkahely létrejöttét jelentheti. A repülőgépek üzemeltetésére több mint 200 fős, 17 nemzet katonáiból és a Boeing cég szerelőiből álló egység települ a fő műveleti bázisra.
A NATO 2006-2007-ben már komoly összeget, több mint 8 milliárd forintot fordított a pápai repülőtér fejlesztésére, a stratégiai bázisrepülőtér kialakításához további fejlesztésekre is szükség lesz. Így például egy új, nagyobb hangár megépítésére, a meglévő állóhely megnagyobbítására, épületek és az infrastruktúra felújítására, néhány speciális eszköz beszerzésére. Mindezek várható költsége 30 millió dollár lesz.
Ezeket a beruházásokat nem Magyarország állja egyedül, hanem a 17 ország által létrehozott konzorcium fedezi, Magyarországra a költségek 1,312 százaléka jut - hangzott el a tájékoztatón.
A szaktárca vezetője szerint a C-17-es program NATO- és európai uniós érdekeket is ötvöz, ezért volt fontos, hogy a siker feltételeként konszenzus szülessen politikai szinten, a hazai és nemzetközi erőtérben egyaránt.
"Az előkészítő munkálatokat példátlan konszenzus kísérte mind az országos politikában, mind helyi szinten, Pápa város önkormányzata részéről"- tett hozzá Szekeres Imre.
A pápai sajtótájékoztatón részt vett April H. Foley, amerikai nagykövet is, aki az elsők között támogatta az elképzelést és hatékonyan részt vett az ajánlat elkészítésében is. Beszédében azt hangsúlyozta, hogy a bázisrepülőtér kiválasztásáról született döntés Magyarország NATO-n belüli stratégiai fontosságát mutatja, azt bizonyítja, hogy Magyarországot a katonai szövetség tagállamai, de a szövetséghez nem tartozó országok is, tapasztalt, hozzáértő és megbízható partnernek tekintik.