Navracsics: Elképzelhető a kormányválság a népszavazás után
További Belföld cikkek
- Tombol az influenzajárvány, több kórházban is látogatási tilalmat vezettek be
- Kikapott a kormánypárti jelölt, független képviselő került be az önkormányzatba Sátoraljaújhelyen
- Viharlos szélre, hófúvásra és nagyon sok hóra figyelmeztetett a Magyar Közút
- Két magyar túrázó rekedt a szlovén Kamniki-Alpokban, nem tudják kimenteni őket
- Demszky Gábor: Olyan, mintha még a Kádár-rendszerben élnénk
A választók nem csak a konkrét három kérdés - a vizitdíj, a kórházi napidíj és a tandíj - lehetséges megoldásait mérlegelik, hanem arról is gondolkodnak, hogy mennyire elégedettek a mai magyar közállapotokkal, mondta a Fidesz frakcióvezetője. "Akik elmennek szavazni (...) azok véleményt fognak mondani az idestova hatéves szocialista-szabad demokrata kormányzásról is, amely ezt a helyzetet előidézte" - fogalmazott a politikus.
Navracsics Tibor a következményekről szólva hangsúlyozta: elképzelhetőnek, de nem törvényszerűnek tartja, hogy a népszavazás nyomán kormányválság alakuljon ki. Mint mondta, a politikában elképzelhető, hogy egy súlyos belpolitikai vereség, akár a kormányoldalon, akár magában a kormányban olyan folyamatokat indít el, amelyek személyi változásokhoz is vezetnek.
Az MSZP ismerkedik a felelősséggel
Emlékeztetett arra, hogy 2004 januárjában egy interjúban elképzelhetőnek nevezte, hogy az EP választások eredményeként kormányválság alakuljon ki. Akkor ezt a szocialisták képtelenségnek tartották, majd a választás után Medgyessy Péternek mégis mennie kellett.
A fideszes politikus szerint egy érvényes és eredményes népszavazás után a kormánynak alkotmányos kötelezettsége, hogy a megfelelő formában módosítsa a jogszabályokat. A Fidesz álláspontja szerint van egy politikai kötelezettsége is, ami a politikai felelősség érvényesítését jelenti.
Szerinte a sikeres népszavazás felgyorsíthatja azokat a folyamatokat, amelyek már elindultak az MSZP belül. Ugyanakkor azt is figyelembe kell venni, hogy a szocialisták a politikai felelősséget mint kategóriát nem nagyon ismerik, "csak mostanában ismerkednek vele".
Az európai demokráciákban már az őszödi beszédnek is személyi következményekkel kellett volna járnia - figyelmeztetett Navracsics Tibor. A politikus szerint Európában nincs olyan miniszterelnök, aki ilyen beszéd után hivatalban maradhatott volna, nem azért, mert az ellenzék megbuktatta volna, hanem mert ő maga a lelkiismeretével úgy számolt volna el, hogy lemond.
Keményen kell dolgozni
A Fidesz frakcióvezetője szerint nincs eleve sikerre ítélve a március 9-ei népszavazás, "mindent el lehet veszteni", ezért a Fidesznek nagyon keményen kell dolgoznia, hogy sikeres legyen a referendum. Hozzátette: nehéz dolguk lesz, mert a kormány nem sajnálja a milliókat a propagandára, a Fidesznek viszont arról kell meggyőzni az embereket, hogy győzzék le a saját apátiájukat és menjenek el szavazni.
Arra a kérdésre, hogy mi lesz alacsony részvétel esetén,
Navracsics Tibor azt mondta: bizakodik, mert a mostani
közvélemény-kutatási adatok is azt mutatják, hogy "ott vagyunk az
érvényesség küszöbén".
Arra a kérdésre, hogy sajtóhírek szerint Horváth János, a Fidesz-frakció tagja egy amerikai konferencián a tandíj mellett érvelt, Navracsics Tibor azt mondta: ez is mutatja, hogy a Fidesz sokkal szélesebb szövetség, mint bármelyik a parlamenti pártok között.
Hozzátette azonban, hogy szerinte Horváth János valószínűleg a tandíj amerikai rendszere mellett érvelt, ahol meglehetősen széles ösztöndíjrendszer is működik, amely sok esetben a szegényebbek számára is lehetővé teszi a tanulást. Ma Magyarországon egyértelműen a lehetőségek bezárását jelenti a tandíj sok gyerek számára - mondta.
Gyurcsány nem mer Orbán előtt beszélni
Navracsics Tibor az évértékelők kapcsán azt mondta: szerinte Gyurcsány Ferenc számára van jelentősége, hogy Orbán Viktor február 13-i országértékelője után, a február 18-ai parlamenti ülésen mond évindítót, mert "nem mer" a Fidesz elnöke előtt beszélni. "Gyurcsány Ferenc többször bebizonyította már, hogy egy gyáva ember", most is zárt körben mondta el először a beszédét az őszödi beszédhez kísértetiesen hasonló módon, csak nem Őszödön, hanem Budapesten a frakciótagoknak, zárt ajtók mögött - fogalmazott.
A Fidesz frakcióvezetője megerősítette, hogy a korábbiakhoz
hasonlóan a Fidesz és a KDNP képviselői most is kivonulnak majd a
miniszterelnök beszédénél az ülésteremből. Semjén Zsolttal, a
KDNP elnök-frakcióvezetőjével ketten maradnak bent, hogy
reagáljanak.