Nem oszlatják fel a parlamentet
További Belföld cikkek
- Hadházy Ákos a Kelenföldi pályaudvaron ragadt, durva szavakkal támadt neki Lázár Jánosnak
- Kihúzták az Eurojackpot pénteki nyerőszámait
- Olyan erősen havazott, hogy valaki nekiállt lecserélni az M1-es autópályán a nyári gumikat
- Dr. Google egyre több magyar beteget fogad
- Megválasztotta új elnök-püspökét a Magyarországi Evangélikus Egyház
Az SZDSZ parlamenti frakciója úgy döntött, hogy a csütörtöki rendkívüli parlamenti ülésen nem fogja támogatni a Fidesznek az előre hozott választásokra tett indítványát, közölte újságírókkal az országgyűlési képviselőcsoport megbeszélése után Fodor Gábor.
A pártelnök úgy fogalmazott, a szabad demokraták azt szeretnék, hogy ha a magyar politika olyan irányba indulna el, ahol a pártok összefogva tennének megvalósítható javaslatokat a válság kezelésére.
A politikus szerint jelenleg a válságkezelés a legfontosabb, nem pedig a válság elmélyítése, a Fidesz javaslata viszont az utóbbit szolgálná. Kérdésre válaszolva hozzátette, a liberálisok a fideszes indítvány napirendre vételét sem támogatják.
Szili Katalin a házbizottság soron kívüli ülése után azt mondta: két szavazással kerülhet napirendre a rendkívüli parlamenti ülésen a Fidesznek az Országgyűlés feloszlatására vonatkozó javaslata: először a sürgősségről, majd a napirendre vételről voksol a Ház.
Ha a sürgősséget nem szavazza meg az Országgyűlés, akkor a napirendre vételről már nem is voksolnak. Szili Katalin hozzátette: ha az indítvány napirendre kerül, akkor az expozéval és a képviselőcsoportok hozzászólásával elkezdődik az általános vita.
Az MSZP a sürgős tárgyalást nem támogatja, de azt igen, hogy normál menetrendben vegye napirendre a Ház a Fidesz javaslatát. Lendvai Ildikó közleményében azt írta, támogatni fogják, hogy megtárgyalják és szavazzanak is róla, de az előterjesztés tárgyalása utáni végszavazásnál az MSZP nemmel szavaz az előrehozott választásra és kampányra.
Lendvai Ildikó szerint a csütörtöki rendkívüli parlamenti ülésen a képviselők képet kaphatnak arról, hogy az egyes pártoknak, így a Fidesznek is, milyen valóságos programja van a gazdasági világválság elleni védelem megszervezésére. Ezért a programok megismerésére hivatott rendkívüli ülés utáni első ülésen a szocialisták készek napirendre tűzni a Fidesz javaslatát, fűzte hozzá.
A Fidesz és a KDNP annak ellenére is kitart az új országgyűlési választások kezdeményezése mellett, hogy az MSZP és az SZDSZ egyértelműen elutasította javasaltát - mondta Répássy Róbert, a Fidesz frakcióigazgatója.
"Minden egyes perc, amit ez a kormány hivatalban tölt, az súlyos károkat okoz, és eltékozolt idő" - jelentette ki Répássy Róbert, aki szerint válság kezeléséhez egy új, a többség bizalmát bíró, hiteles kormányra van szükség, és a júniusi európai parlamenti választásokkal egy időben kellene megtartani az új országgyűlési választást.
A Fidesz elnöksége a mélyülő és elhúzódó válság miatt kedden döntött úgy, hogy kezdeményezik a parlament feloszlatását, és azt, hogy az új választás júniusban, ez európai parlamenti választások napján legyen.
Az MDF támogatja a Fidesz indítványát, közölte Herényi Károly frakcióvezető a házbizottság rendkívüli ülése után szerdán. Azt mondta, látszik, hogy a kormány ennek a helyzetnek a kezelésére nem alkalmas, ugyanakkor, ez nem jelenti azt, hogy a következő automatikusan alkalmas lesz.
Az ellenzéki képviselő azt várja a Fidesztől, hogy egy ilyen kezdeményezés mellé tegyen le egy hiteles válságkezelő programot. Herényi Károly hozzátette, arról csak csütörtökön dönt a frakció, hogy a megszavazzák-e a javaslat sürgős tárgyalását, vagyis azt, hogy már a rendkívüli ülésen megkezdődjön az általános vita.
Fodor kedden még azt közölte: érdemben megfontolják a Fidesz javaslatát. Azt is mondta, hogy az SZDSZ ügyvivői testülete pénteken, országgyűlési frakciója pedig a jövő héten veszi napirendjére a kérdést. Az SZDSZ természetesen támogatja a felvetés tárgysorozatba vételét, közölte kedden.
Ahogy az borítékolható volt, mivel a fideszes javaslatot szintén ellenző MSZP-nek és az SZDSZ-nek többsége van a parlamentben, nem valószínű, hogy most feloszlassák a parlamentet.