A fideszes városok non-profit céggé alakítják kórházaikat
További Belföld cikkek
- Viharos széllel tör be Magyarországra a hóesés
- Magyar Péter váratlanul megszólalt az „agyhalottakról”, ezzel magyarázza mondatait
- Botrányt kiáltott a Fidesz Erzsébetvárosban: önkormányzati lakást adott saját jegyzőjének a polgármester
- Nemi erőszak miatt elfogatóparancsot adtak ki a TV2 sztárjával szemben
- Emberölés miatt köröz a rendőrség egy 16 éves lányt
"A fideszes önkormányzatok képviselői úgy döntöttek, hogy élnek a gazdasági törvény adta lehetőséggel, és az általuk fenntartott kórházakat mind non-profit szervezetté alakítják át", a jogszabály szerint július 1-től - jelentette be Pokorni Zoltán, a Fidesz alelnöke, a XII. kerület polgármestere.
A politikus szerint erre azért van szükség, hogy megakadályozhassák a profitorientált magántőke megjelenését, vagyis a kórházprivatizációt, ami rontja a szegény emberek ellátásának biztonságát. A fideszes önkormányzatok a non-profit szervezetté átalakított kórházakba társtulajdonosként be akarják vonni az orvosokat és az egészségügyi dolgozókat is.
A július 1-jétől alapítható non-profit gazdasági társaságok lényege, hogy azokból az osztalék, a nyereség nem vehető ki, a pénzt az intézmény működtetésére kell fordítani.
A minisztérium örül
"Örömmel üdvözöljük, hogy a Fideszben végre felülkerekedett a felelősségérzet és úgy tűnik, hogy belátja, hogy szükséges a struktúraátalakítás zavartalan lebonyolítása" - mondta Horváth Ágnes, az Egészségügyi Minisztérium államtitkára. A tárca szerint a nonprofit szervezetként működő kórházak kiszakadhatnak "a költségvetés abszolút börtönéből, ebből a nagyon korlátozott, nagyon behatárolt működtetésből”.
Bár a privatizáció elkerülésével indokolják, a Fidesz lépése tulajdonképpen finom elmozdulásként is értelmezhető a privatizáció felé, mondta az Indexnek egy kórházmenedzser. Azzal ugyanis hogy költségvetési szervből gazdasági társasággá alakítják a kórházat (az önkormányzat 100 százalékos tulajdonába adják), később lehetővé válik szakmai vagy pénzügyi befektető bevonása is.
A tárca államtitkára szerint ezek után kérdéses, lesz-e értelme a Fidesz népszavazási kérdésének arról, hogy maradjanak állami kézben a kórházak.
Az Index kérdésére Pokorni Zoltán azt mondta, hogy ez a lépés egyfajta nyitást jelent a gazdálkodásban, valahogy ugyanis ellensúlyozni kell a kórházi struktúraátalakítással kivont mintegy 40 milliárd forintot a rendszerből. Pokorni szerint ez szigorúbb, átláthatóbb, és hatékonyabb gazdálkodást jelenthet a kórházaknak, a nonprofit működés viszont kiküszöböli a privatizáció káros hatásait, és nem hozza hátrányos helyzetbe a szegényeket.
Aláírják a szerződést, de záradékkal
A fideszes vezetésű önkrományzatok nehéz helyzetben vannak, vagy asszisztálnak egy teljesen rossz törvény végrehajtásához, vagy keresik a kiutat a kórházak fenntartásához, fogalmazott az Indexnek Pokorni Zoltán. Az önkormányzatok a rossz kormányzati döntésért nem válallják a felelősséget, szögezte le.
Több kórház ezért záradékot akar csatolni a kórházátalakítások alapján készült új finanszírozási szerződésekhez, mondta a Fidesz alelnöke. Az intézmények ezzel próbálnak kitérni a zsarolás elől és rögzíteni akarják, hogy szerintük a kormány eljárása veszélyezteti a betegek ellátását, hogy később egy perben ezt a véleményüket igazolni tudják. Pokorni Zoltán az Index kérdésére ugyanakkor azt mondta: arról nem állapodtak meg a fideszes önkrományzatok, hogy ezután egységesen aláírják a finanszírozási szerződéseket.
Pokorni Zoltán azt is bejelentette, hogy a Fővárosi Közgyűlés csütörtöki ülésén javasolja majd Demszky Gábor főpolgármesternek, hogy a kórházakat fenntartó fideszes önkormányzatokhoz hasonlóan bíróságon támadja meg az egészségügyi struktúraátalakításról szóló közigazgatási határozatot.
Változtatási tilalom
Horváth Ágnes reméli, hogy az ellenzéki párt abban is támogatja a kormányt, hogy a legjobb áron értékesíthesse "a kiürült, feleslegessé váló, nagyon rossz állapotú ingatlanokat, ahol semmilyen gyógyítás nem folyik". Felhívta a figyelmet arra, ez együttes érdek, mivel az eladásból befolyó összeget az egészségügyre fordítják.
Pokorni Zoltán azt is közölte, hogy a XII. és a II. kerület fideszes többségű önkormányzata változtatási tilalmat rendel el arra a négy állami fenntartású kórházra, amelyeket a Kincstári Vagyoni Igazgatóság értékesíteni akar. Ezek a Pszichiátriai és Neurológiai Intézet, a svábhegyi gyermekkórház, az Eötvös úti kórház és a Mátyás király úti kórház.
A három évig fenntartható változtatási tilalommal felléphetnek az ingatlanspekulációk ellen, hiszen a KVI eladhatja ugyan ezeket az ingatlanokat, de az új tulajdonos sem építkezést, sem átalakítást nem végezhet.