Tarlós népszavazási csalástól tart
További Belföld cikkek
- „Szándékos gyilkosság volt” – megszólaltak a Budapesten meghalt amerikai nő szülei
- Hét órát ültek a Wizz Air magyar utasai a gépen, majd még 10 órát váratták őket a repülőtéren
- A Pénzügyminisztérium két osztályvezetője is beismerte bűnösségét a korrupciós botrányban
- Márki-Zay Pétert feljelentette Lázár János felesége
- Orbán Viktor: Szeretnék megnyugtató dolgokat mondani, de nem tudok
Tarlós István nem zárja ki annak lehetőségét, hogy "például szocialista vezetésű kerületekben és városokban véletlenül elrontják a névjegyzékeket". Aki nem kerül be, az hiába akar, nem vehet részt a népszavazáson, mondta a Fidesz kampányának vezetője az MTV Napkelte című műsorában az MTV Napkelte című műsorában. Szerinte elég, ha véletlenül csak 10-20 név marad ki, de kimaradhat akár 50 is.
A fideszes kampányfőnök ezért azt tanácsolta, hogy február 22-éig mindenki menjen el és ellenőrizze, hogy szerepel-e a választói névjegyzékben.
A költségvetés nem pótolja a kieső összeget
A vizitdíj nem költségvetési tétel, ezért a költségvetésből nem pótolható – ezt Juhász Ferenc, az MSZP népszavazási kampányának koordinátora ismételte meg ugyancsak a Napkeltében. A szocialista politikus szerint ha Fidesz azt akarja, hogy az állampolgárok ne fizessenek vizitdíjat, kórházi napidíjat és tandíjat, mondja meg, milyen plusz adóból, tb-járulék emelésből fedezzék az így kieső mintegy 50 milliárd forintot.
"Lehet, hogy lesz több mint kétmillió igen szavazat. De a Fidesz csak március 9-ét nyerheti meg, 10-ét már elvesztette. Háziorvosoknak, kórházaknak, egyetemek vezetőinek kell majd a szemébe néznie" – fogalmazott Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a Népszabadságnak adott interjúban.
Navracsics: a kormány számoljon el a pénzzel
Navracsics Tibor a Fidesz frakcióvezetője szerint azért ez az "ostoba vádaskodás", mert Gyurcsány Ferenc retteg magától a népszavazástól, és annak következményeitől is. A politikus hangsúlyozta: a referendum pontosan arra ad lehetőséget, hogy az emberek végre véleményt nyilvánítsanak - most már a valós információk birtokában - a kormány politikájának alapjairól.
A Fidesz frakcióvezetője közölte: a konvergenciaprogram
tartalmazta, hogy az egészségügyből és az oktatásból is pénzkivonás
történt, ezért ha a népszavazás döntése értelmében el kell törölni a
vizitdíjat, a kórházi napidíjat és a tandíjat, akkor elsősorban a
kormánynak kell elszámolni, hova tette azt a pénzt, amelyet a
rendszerből kivontak, és amelynek következtében a mostani
"összeomlás közeli" helyzet előállt.
21 milliárd bevétel a vizitdíjból
Jelentősen eltérően vélekedik az egészségügyi tárca és a Magyar Orvosi Kamara a vizit- és kórházi eddig hatásairól, további létjogosultságáról. A vizit- és kórházi napidíj tavalyi bevezetése valamivel több mint 21,7 milliárd forint bevételt eredményezett, a betegek által fizetendő önrész visszaszorította a hálapénzt, kevesebb lett az orvos-beteg találkozás, aminek eredményeként jelentős megtakarítás jelentkezett az Egészségbiztosítási Alapban (E-Alap) - közölte az Egészségügyi Minisztérium.
A Magyar Orvosi Kamara szerint ugyanakkor a vizitdíj és kórházi napidíj nem hozott jelentős bevételt sem az alapellátásban, sem a kórházaknál. Érdemben nem volt hatással a hálapénzre sem, és a díjfizetéssel továbbra sem értenek egyet.
MOK: a költségvetés feladata az egészségügy finanszírozása
Éger István kamarai elnök visszautasította azokat a kormányzati kijelentéseket, hogy a költségvetésből nem tudják majd pótolni a vizitdíj és a kórházi napidíj bevételeit, amennyiben a népszavazáson a lakosság többsége ezen díjak eltörlésére szavaz.
Éger István véleménye az, hogy a kormánynak az a feladata: biztosítsa a praxisok biztonságos működését és megfelelő finanszírozását. "Amennyiben a vizitdíj intézménye megszűnne, a Magyar Orvosi Kamara mindent el fog követni annak érdekében, hogy az ezzel kapcsolatban jelentkező bevételkiesést a következő év költségvetésébe megjelenítsék a döntéshozók, tehát az alapellátás működőképes maradjon" - fogalmazott az elnök.