Ötpárti egyeztetést tervez az MSZP az oktatási reformról

2007.01.02. 12:58
Az MSZP ugyan még nem alakította ki saját álláspontját, de Tatai-Tóth-András már bejelentette, nem csak az oktatási bizottságban, a pártok közt is egyeztetést szeretnének. A szocialisták oktatási és kulturális munkacsoportja megkezdi a döntés-előkészítést, bár még vita van például a teljesítménybérezéssel és a kistérségi oktatással kapcsolatban is.

Ötpárti egyeztetést szeretne az oktatási reformról az MSZP, közölte Tatai-Tóth András, a szocialista frakció oktatási és kulturális munkacsoportjának vezetője kedden Budapesten. A politikus a sajtóértekezleten elmondta, nem tartják kizártnak, hogy az átalakítások bizonyos pontjai miatt sztrájkok, demonstrációk lesznek tavasszal.

"Itt elsősorban a bérek miatt lehetségesek ezek a tiltakozások, mint ahogy eddig történt. (...) Kevés a forrás, kevés a pénz, ez vezethet tiltakozásokhoz. De én azt gondolom, hogy a pedagógusok többsége reformpárti" - mondta Tatai-Tóth András.

Az ötpárti egyeztetésekkel kapcsolatban a szocialista politikus kiemelte, hogy a megbeszélésekre nemcsak az Országgyűlés oktatási bizottságában, hanem a pártok között is sor kerülhet, azután, hogy az MSZP kialakította saját álláspontját.

Az MSZP oktatási és kulturális munkacsoportja megkezdi a döntés-előkészítést egyebek mellett a kistérségi oktatási tapasztalatok felülvizsgálatáról, a teljesítményalapú pedagógusbérezés kialakításáról, az alapfokú művészeti iskolák minősítési rendszerének felügyeletéről, valamint a sajátos nevelési igényű gyerekek oktatási rendszerének kiépítéséről.

Vita a teljesítménybérezésről

A szocialista képviselő szerint a pedagógusok régóta hiányolják a teljesítménybérezést, a szakszervezetek azonban elfogadhatatlannak tartják, hogy az ehhez szükséges többletpénzt a jelenlegi bérek átcsoportosításával teremtsék elő. Tatai-Tóth András azt mondta, az óraszámemeléssel felszabaduló forrásokból lehetne finanszírozni az új rendszert.

A kistérségi oktatással kapcsolatban a politikus kiemelte, hogy kormányzati szándék a kistérségi feladatellátás erősítése. Elmondta, több pénzt biztosít az állam akkor, ha nem egyes önkormányzatok, hanem kistérségi társulások tartják fenn az intézményeket. Kérdés azonban, hogy lesz-e elég pénz akkor, ha általánossá válik, hogy az önkormányzatok átadják az iskoláikat a kistérségeknek.

Finomhangolás szükséges a felsőoktatásban

Mint mondta, figyelemmel követik a felsőoktatási rendszer átalakítását is. Szerinte "finomhangolásra" van szükség abban, hogy a költségtérítéses és államilag finanszírozott rendszer átjárható legyen. Megvizsgálják az előre megadott keretszámok eltörlésének lehetőségét és az új pontszámítási rendszert is. A szakképzésről, a közoktatásról és felsőoktatásról szóló törvények módosítói javaslatairól tavasszal szavaz a parlament.

Az oktatási reform miatt 2006-ban demonstrációt szervezett a Hallgatói Önkormányzatok Konferenciája (HÖOK) , és sztrájkot a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ). A hallgatók a tandíj bevezetése ellen tüntettek szeptemberben. A tanárok pedig kétórás figyelmeztető sztrájkot tartottak decemberben, egyebek mellett a pedagógusok óraszámemelése, az elbocsátások, a csoportösszevonások és az iskolabezárások miatt.