Orbán: Nem veszünk össze az SZDSZ miatt

2007.12.02. 10:37
Orbán Viktor szerint a levegőben lóg a kormánykoalíció összeomlása, és előrehozott választások is elképzelhetők. A legnagyobb ellenzéki párt elnöke a Kossuth rádióban vasárnap elhangzott interjújában élesen bírálta a SZDSZ-t, és azt hangoztatta: ha kormányra kerülnek, akkor az egészségbiztosítási rendszer visszaalakításának költségeit az átalakításban részt vevő üzleti köröknek kell majd viselniük.

"Magyarország olyan helyzetbe jutott, hogy bármikor bármi megtörténhet, levegőben lóg a kormánykoalíció összeomlása, (...) az ország kormányozhatatlansága és az előrehozott választás lehetősége" – fogalmazott a Fidesz elnöke a még pénteken felvett beszélgetésben. Az interjúban azt hangoztatta, hogy nem lehet az emberek nélkül kormányozni, ugyanakkor sikeres ellenzéki politikát sem lehet folytatni, csak velük együtt.

Arra a felvetésre, hogy nyilatkozataiban miért csak az MSZP-t bírálja, az SZDSZ-re utalva úgy fogalmazott: kérdés, hogy a mai helyzetben van-e értelme sokat foglalkozni egy elfogyóban lévő, szélsőséges programot képviselő törpepárttal. Véleménye szerint az SZDSZ 1994-ben hátat fordított azoknak az elveknek és eszméknek, amelyeket korábban képviselt, és most ennek az árát fizetik. "Ez a párt vagy gyökeresen megújul, vagy úgy tűnik, hogy el fog tűnni a süllyesztőben" – mondta.

A Fidesz újbóli kormányra kerülésének lehetőségéről azt mondta, csak azokkal tudnak majd együttműködni, akik nem vettek részt a válság kialakításában. Egy dakota közmondás is elhangzott, miszerint nem a disznók szokták maguk után kitakarítani az ólat. Arra a felvetésre, hogy az SZDSZ őnélküle el tudná fogadni a Fideszt, illetve, hogy emiatt össze tudják-e őt ugrasztani őt Kósa Lajos alelnökkel, úgy válaszolt: viták mindig voltak és lesznek is a Fideszben, de azt elképzelhetetlennek tartja, hogy egy törpepárt miatt rúgják össze a port.

Az egészségbiztosítási rendszer tervezett kormányzati átalakítására is kitért. Szerinte ha a Fidesz kap elegendő társadalmi támogatást és bizalmat, akkor kormányra kerülve vissza fogják alakítani a rosszul működő rendszereket. Megfogalmazása szerint az üzleti világnak joga van tudnia, hogy ha egy új kormány érkezik, mire kell számítania. Azt is fontosnak tartotta leszögezni, hogy a visszaalakítás költségeit majd azoknak az üzleti köröknek kell viselniük, akik most az átalakításban részt vesznek, nem pedig a magyar választópolgároknak vagy a költségvetésnek.