További Belföld cikkek
Orbán Viktor |
Az Index kérésére Tabajdi Csaba (MSZP) elmondta: a miniszterelnök tegnapi kijelentése a nagyzási mánia kategóriájába tartozik. Először a hazai munkanélküliséget kellene megszüntetni, s csak utána lehetne külföldieket behozni az országba, vélte a képviselő. Jelenleg azonban nagyon sok embernek nincsen munkája, ráadásul Tabajdi szerint Magyarország nincs fölkészülve több millió ember elszállásolásával sem. A politikus úgy véli: nem attól lesz jó az országnak, ha minél többen vagyunk a határon belül.
|
Font Sándor (MDF) szerint a gazdasági fejlődés és a népességcsökkenés miatt indokolt a külföldiek letelepítése. Hazánkban 4 millió magyarnak 6 milliót kell eltartania, s az adó- és családkedvezmények csak 10-15 év múlva hozzák meg a hatásukat. A politikus viszont elsősorban a határon túli magyarok letelepítésével ért egyet.
SZDSZ: a miniszterelnök ne tervezzen öt évre
Eörsi Mátyás (SZDSZ) Orbán Viktornak azt üzeni, hogy ne tervezzen öt évre, inkább csak a 2002-es parlamenti választásokig. Eörsi a több millió külföldi betelepítéséről szóló terv részletes kidolgozása előtt megkérdezné a magyar munkanélkülieket erről. Abban egyetért, hogy a bevándorlási politikánk még kiforratlan, s alaposan át kell gondolni.
Szórványmagyarokat hozzunk hazánkba
Jónak tartja Lenter Csaba (MIÉP) a miniszterelnök ötletét. Hiszen a népesség száma 500 ezerrel csökkent az utóbbi időben. Úgy tudja, hogy harminc-negyven év múlva ez a szám már a 3 milliót is meghaladhatja, s ez azt jelenti: csak 4 millióan maradunk az országban. A munkanélküliség pedig egyre csökken, s szükség lehet a külföldiekre. Azzal azonban, hogy törököket, ukránokat telepítsenek be az országba, nem ért egyet, szerinte csupán a határon túli, szórványosan élő magyarokról lehet szó.
|
Az anyaország csábító lehet
Józsa László a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) alelnöke szerint középtávon kell gondolkodni a kérdésről, de amennyiben Magyarországnak megnő a szerepe a közép-kelet-európai régióban, sokkal csábítóbb lesz az anyaország a határon túli magyarok számára. A VMSZ alelnöke elmondta: Jugoszlávia gazdasági fejlődésétől függ a vajdasági magyarok kivándorlása. Józsa László szerint nem esélytelen, hogy országa is a térséghez arányosan fejlődik. A vajdaságiak ragaszkodnak a szülőföldjükhöz, és ez moderálja a kivándorlási kedvet.
A határon túli magyarok maradjanak szülőföldjükön
Bugár Béla a Magyar Koalíció Párt (MKP) elnöke szerint nem az a cél, hogy segítsék a bevándorlást, hanem azt kellene ösztönözni, hogy szülőföldjükön maradjanak a felvidékiek, ezt a státusztörvény megkönnyíti. Bugár szerint számos szlovákiai magyar dolgozik már Magyarországon, ám ezek a jövőben sem vándorolnak el, telepednek át, mert családjuk, házuk, gyökereik Felvidéken vannak.
Kovács Miklós a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség elnöke szerint Ukrajna stagnáló gazdasági élete és Magyarország fejlődése közötti kontraszt létrehoz egy alaphelyzetet: a magyar ember Kárpátalján nehezen tud megélni törvényes keretek közt, míg Magyarországon könnyen talál jól fizető munkát. Ez alaptény, és a helyzet jó ideig nem változik meg. A státusztörvény biztosította ideiglenes munkavállalás lehetne a megoldás, mely a kárpátaljai magyarok túlélését segítené.