Az OVB áldását adta a Fidesz népszavazására
További Belföld cikkek
-
Hivatalosan is kinevezték Kurali Zoltánt a Magyar Nemzeti Bank alelnökének
- Kihúzták a nagypénteki Eurojackpotot, Magyarországon is milliós összeget nyert valaki
- Leukémiás csecsemő immunterápiájának támogatására indított aukciót a Budapest Airport elnöke
- Lángokba borult egy budapesti családi ház, akciófilmbe illő felvétel készült az esetről
- Orbán Balázs szerint a probléma a korábbi lépésükkel nem oldódott meg, de rájöttek, hogy mit kell létrehozniuk
Vizitdíj, tandíj, kórházi napidíj: a Fidesz mindhárom kérdését a nép elé viheti, így döntött az Országos Választási Bizottság (OVB), miután megállapította, hogy megfelelő mennyiségű hiteles aláírás támogatja az ellenzéki párt kezdeményezését.
Ami a statisztikákat illeti, az OVB szerint a vizitdíj kérdésében legkevesebb 254.425, a tandíj kérdésében legalább 254.759, míg a kórházi napidíj minimum 252.852 hiteles szignó gyűlt össze. (A referendum kiírásához legalább 200 ezer hiteles aláírásra van szükség a törvény szerint; a Fidesz által leadott aláírások száma pedig kérdésenként megközelítette a 330 ezret.)
Az aláírások hitelességét "99 százalékos valószínűséggel", ötszázalékos matematikai mintavétellel állapította meg a Közigazgatási és Elektronikus Közszolgáltatások Központi Hivatala, amelyet az OVB október 24-én bízott meg a számlálással.
Az OVB határozata előtt egyetlen kérdés hangzott el: Szoboszlai György, a grémium tagja arra volt kíváncsi, hányan írták alá többször az íveket. Rytkó Emília, az OVI vezetője azonban megnyugtatta, mondván: tíz "többszörösen aláírót" találtak a mintavétel során.
Az OVB határozata ellen három napon belül lehet felülvizsgálati kérelemmel élni a Legfelsőbb Bíróságnál, a testületnek három nap alatt kell döntenie a beadványról. Ezt követően az OVB elnöke levélben tájékoztatja a parlament elnökét a kezdeményezésről.
A házelnök a legközelebbi ülésnapon bejelenti a kezdeményezést az Országgyűlésnek. Az országos népszavazás elrendelésére irányuló kezdeményezésről a Tisztelt Háznak kötelező népszavazás esetén a bejelentéstől számított 15 napon belül határoznia kell. Majd a házelnöknek újabb három nap áll rendelkezésre, hogy tájékoztassa a köztársasági elnököt.
A népszavazást elrendelő országgyűlési határozatot a Magyar Közlönyben közzé kell tenni. Ennek megjelenésétől számított nyolc napon belül nyújtható be kifogás az Alkotmánybíróságnak, amely soron kívül dönt a kifogásról.
A népszavazás időpontját a köztársasági elnök a népszavazást elrendelő országgyűlési határozat elleni jogorvoslati határidő eredménytelen leteltét - jogorvoslat esetén annak elbírálását - követő 15 napon belül tűzi ki.
A népszavazást legkésőbb 43 nappal a szavazás napja előtt, az azt elrendelő országgyűlési határozat közzétételét - jogorvoslat esetén annak elbírálását - követő 90 napon belüli időpontra kell kitűzni. Így, ha minden jól megy, tavasz közepén szavazhat is a nép.
A Fidesz mindesetre azt szeretné, hogyha a parlament még decemberben döntene a referendum elrendeléséről. Deutsch-Für Tamás szerint nincs sem jogi, sem házszabályi, sem munkaszervezési akadálya, hogy parlament a december 17-i utolsó ülésnapig ezt megtegye. megtárgyalja és elfogadja a referendum elrendeléséről szóló határozati javaslatot.
A fideszes politikus szerint ha az OVB nem lehetetlenítette volna el a Fidesz a népszavazási kezdeményezését, és nem tevékenykedett volna Gyurcsány Ferenc eszközeként, pártszervként, akkor legkésőbb 2007. őszén meg lehetett volna tartani a népszavazást, és 2008 január 1-től az embereknek már nem kellene vizitdíjat, kórházi napidíjat és a tandíjat fizetniük.