Befejeződött a kárelhárítás Pakson
További Belföld cikkek
- Olyat tett az Üllői úton egy mercis, amitől megállt a forgalom
- Tömeges elbocsátás zajlik a főváros marketingcégénél
- Megszólalt az ügyészség a Till Tamás meggyilkolásával gyanúsított férfi letartóztatásáról
- Kijöttek az adatok: csaknem 20 ezren fordultak orvoshoz a múlt héten
- Csak óvatosan a Budai alsó rakparton, ha nem figyel, könnyen büntetés lehet a vége
A helyreállításra kiírt tender győztese, a TVEL konzorcium a kiemelési munkálatokat egymilliárd forintért vállalta, a tender ugyanakkor nem tartalmazta a segédrendszerek létrehozását, a hűtő- és szűrőrendszerek kialakítását, amely szintén egymilliárd forintba került - mondta Kocsis István.
Bőven elég volt a kártérítés
A Framatome által fizetett kártérítés, valamint a biztosítási összeg többszörösen meghaladta a helyreállítás költségét. A nemzetközi sajtótájékoztatón magyar részről Kocsis István és Kovács József, a paksi atomerőmű vezérigazgatója méltatta az orosz és magyar szakemberek együttműködését. Orosz részről a TVEL elnöke, A. J. Badenkov és P. I. Lavrenjuk elnökhelyettes fejezte ki köszönetét "az atomenergia egésze számára fontos és sikeres munkáért".
Az újságírók kérdései nyomán Kovács József vezérigazgató kifejtette: a további feladata a kiürített, jelenleg bóros víz alatt lévő tisztítótartály elbontása, a 2-es blokki 1-es akna eredeti funkciójának visszaállítása lesz, amelyet a 2-es blokk soron következő főjavításáig végeznek el, reményeik szerint március végére.
A kiszedett és tokokba zárt üzemanyag-pasztillákat jelenleg pihentető-medencében tárolják, majd a paksi atomerőműben lévő, a kiégett kazetták tárolójában helyezik el.
Teljesítménynövelés
Arra a kérdésre, hogy a jövőben szándékoznak-e az erőműben hasonló munkálatokat végezni, mint ami a 2003-as üzemzavarhoz vezetett, a vezérigazgató úgy válaszolt, a továbbiakban erre nem kerülhet sor, most ugyanis "arra kell koncentrálni, hogy elejét vegyék a lerakódási folyamatnak".
A kérdések kapcsán a vezérigazgató szólt az erőműben 2006-tól 2009-ig tartó teljesítménynövelő projektről, amelynek eredményeként a 4-es blokkon tavaly 8 százalékkal növelték a teljesítményt 510 megawattra, s a következő időben évenkénti váltással sor kerül a többi blokkra is. Ennek kapcsán megjegyezte: a teljesítménynövelés fontos feltétele volt az új típusú üzemanyag alkalmazása - amelyet a TVEL fejlesztett ki -, valamint a reaktor korszerűsítésére.
2003-ban történt a súlyos üzemzavar
A paksi atomerőműben 2003. április 10-től 11-re virradó éjjel történt a karbantartás miatt leállított 2-es blokk reaktorcsarnokában 3-as fokozatú súlyos üzemzavar. Az elvégzett belső és nemzetközi vizsgálatok megállapították, hogy az üzemzavar a fűtőanyag kazettákon történt lerakódások vegyi tisztítása közben a tisztítótartály nem megfelelő hűtése miatt következett be, a tartályban lévő 30 darab, fűtőanyag kazetta megrongálódott.
A helyreállítás megtervezéséhez nemzetközi vizsgálatok, tudományos kutatómunka kapcsolódott, s az orosz TVEL konzorcium szakemberei a paksi atomerőmű irányításával 2007 októberében három év hat hónap és öt nap felkészülés után láttak neki a helyreállítási munkálatoknak.