Nincs pánik Pakson
További Belföld cikkek
- Vörösbe borul a Lánchíd vasárnap este, fontos problémára hívják fel a figyelmet
- Kigyulladt egy autószállító kamion az M7-es autópályán
- Megmozdult a föld Pest vármegyében
- Az Építési és Közlekedési Minisztérium feljelentést tett a műemlékvédelemről kitálaló főtanácsos miatt
- Számos munkavállalójától válhat meg az ELTE kancelláriája karácsonyig
Mindenféle pletykák keringenek
Erről nem igazán lehet nyilatkozni - mondta az Indexnek egy helyi autószerelő, aki azt azért elárulta: "mindenféle pletykák keringenek" a városban, de ezeket nem tartja hitelesnek. "Nagyon komoly dologról van szó, tudomásom szerint az atomerőmű átadása óta nem volt ilyen súlyos baleset, de azt nem gondolom, hogy bárkinek is baja eshet" - vélekedett az autószerelő, aki hisz abban, hogy a paksi valóban a világ egyik legbiztonságosabb atomerőműve, és az egészségügyi határértéket meghaladó sugárzás esetén a "szakemberek azonnal hermetikusan lezárnák a 2-es blokkot".
A szkeptikusok azt gondolják, hogy átállították a mérőműszereket, így csak nagyon kevesen tudhatják azt, hogy mekkora is valójában a radioaktív szennyezés - mondta kérdésünkre egy paksi étterem vezetője.
Rögtön becsuktam az ablakot
A helyiek többsége ezt indokolatlan pánikkeltésnek tartja. Különösen péntek hajnal óta, amikor nyilvánosságra került a Global 2000 független osztrák környezetvédő szervezet helyszíni méréseinek eredménye: "Nem találtunk akut veszélyes sugárzást" - nyilatkozta a Global 2000 szakértője a távirati iroda bécsi tudósítójának. A 90-130 nanosievert megfelel az átlagos természetes sugárzásnak. Hasonló adatokat mérnek a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Nukleáris Technikai Intézetének munkatársai is.
"Amikor meghallottam a rádióban, hogy hármas fokozatúra sorolták a balesetet, nagyon megijedtem. Rögtön becsuktam az ablakokat és az ajtókat, ahogy régen mondták nekünk" - nyilatkozta az Indexnek egy neve elhallgatását kérő paksi nyugdíjas asszony. Úgy véli, hogy Ausztriának szívügye a paksi biztonság, mert közel van a határ.
Az ellenzék is nyugodt volt
A város vezetőinek hozzáállását az ellenzéki városi képviselő, Mezősi Árpád György (MSZP) is megfelelőnek tartja. "Nyugodtak voltunk, mert láttuk, hogy az erőmű vezetőinek családtagjai a városban maradtak, nagy baj nem lehet" - nyilatkozta a szocialista városatya, aki nem dolgozik ugyan az erőműben, mégsem kívánja annak bezárását. "Nagy csőd volna az kérem" - mondja, utalva arra, hogy a város és környékén élők közül több ezer embernek nyújt biztos megélhetést az atomerőmű.