Módosította a parlament a zaklatás és a közveszéllyel fenyegetés tényállását. Így mostantól akkor is meg lehet valakit büntetni, ha egészségkárosítónak tűnő anyagokat küldözget ijesztő kísérőlevéllel. Az utóbbi időben számos baloldali politikus kapott ilyesmiket, általában fehér port és lépfenére utaló szöveget. Az anyag egyik esetben sem volt veszélyes, de alkalmas volt a címzettek megijesztésére.
Szigorították a közérdekű üzem megzavarásával kapcsolatos szabályozást is: öt évig terjedő szabadságveszésre számíthat az, aki megrongálja ilyen üzem berendezéseit vagy vezetékeit. Nyolc év a büntetési plafon csoportos vagy fegyveres elkövetés esetén, és 15 év akkor, ha különösen nagy kárt okoznak. Büntetik a közérdekű üzem megzavarásának előkészületét is. Ezt a szigorítást az MTV székházának 2006-os ostroma indokolta.
A távhőszolgáltatás versenyképesebbé tételéről, azaz a Robin Hood-adóról szóló törvényjavaslatról szavaz mai ülésén az Országgyűlés. Az ellenzéki pártok korábban úgy nyilatkoztak, nem szavazzák meg a jövőre bevezetendő, a nagy energiaellátó és -kereskedő cégekre kivetendő nyolcszázalékos adót tartalmazó előterjesztést, így a törvényjavaslat elfogadása attól függ, hogy a szocialisták tudják-e biztosítani a jelenlévők többségét.
A javaslat alapján a várható költségvetési bevétel eléri a 30 milliárd forintot. Ebből a fogyasztók számlajóváírás, valamint korszerűsítési támogatás formájában részesülnének. A határozathozatalok után kezdődik az adótörvények módosításának vitája. Az előterjesztéssel egyszerűbbé válik az igénybe vehető adókedvezmények rendszere, egyszerűsödik az adóbevallás is. Nő az átalányadózás értékhatára, megszűnik az adómentes béren kívüli juttatások 400 ezer forintos korlátozása. Az új szabályozás alapján a cégautó adót jövőre minden olyan autó után fizetni kell, amelyre költséget számolnak el. (MTI)
A Fidesz most is kivonult Gyurcsány Ferenc felszólalásakor. A miniszterelnök szerint ha nem vigyázunk, a nacionalisták tönkretesznek minket. Szlovák és magyar nacionalisták provokálják egymást. Pár száz szélsőséges keveset tud építeni, de sokat tud ártani.
"A szélsőségesek olyan bajt okozhatnak, aminek az árát az unokáink is fizetni fogják" - mondta Gyurcsány. Abban nincs vita, hogy elfogadhatatlan, ha vezető szlovák politikus a magyarokat ócsárolja, ha a határmenti magyaroknak meg kell küzdeniük településük nevének használatáért, és az is elfogadhatatlan, ha látszólagos ok nélkül támadnak kommandósok fociszurkolókra.
Az is elfogadhatatlan a miniszterelnök szerint, ha szurkolás helyett provokációs céllal indulnak el keresni a baj, elfogadhatatlan, ha Magyarországon szlovák zászlót égetnek. Az is elfogadhatatlan, ha Magyarországon bántják Szlovákia vezetőit.
Európából nézve szabad szemmel alig látható az a különbség, hogy Szlovákiában a nacionalisták kormányon vannak, nálunk meg a politikai élet peremén, mondta Gyurcsány.
Nem lehet, hogy miközben a kommunikációs csatát megnyerjük, a gyermekeink elvesztik a történelmet. Ezért Gyurcsány azt üzeni Szlovákia valamennyi polgárának, hogy Magyarország, beleértve valamennyi parlamenti pártot, tiszteletben tartja Szlovákia integritását és függetlenségét.
A miniszterelnök szerint nem vagyunk kellemes helyzetben, mert olyasmit kell kezelnünk, amit nem mi okozunk, hanem pár száz szélsőséges. A beszéd helyett másfajta cselekvésre is szükség van. Gyurcsány attól fél, hogy cselekvés helyett a parlamenti pártok egymással kezdenek veszekedni. Le akar ülni és megbeszélni, mit csináljanak, ezért azt kéri a parlamenti pártok elnökeitől, hogy az interpellációk elhangzása után beszéljék meg, hogy mit csináljanak.
A szlovák–magyar-viszony az 1990 utáni történelem egyik mélypontján van. A Fidesz húsz éve azt a politikát folytatja, hogy nem lehet gyűlöletre épülő politikát folytatni. A zúgolódó MSZP-sekre reagálva Navracsics emlékeztetett a 23 millió romános MSZP-s kampányra és a kettős állampolgárságról szóló népszavazásra.
Navracsics örül, hogy esély van egy közös nyilatkozattervezet elfogadására, és Szili Katalin vezetésével ötpárti találkozó lesz. A frakcióvezető ugyanakkor indokoltnak tartja a Gyurcsány kezdeményezte elnöki találkozót is.
Szlovákia ugyanakkor azért játszhatja ezt a szerepet, mert gazdasági sikertörténet az övék, mi pedig legyengültünk. Jellemző szerinte, hogy amikor Slota lekócosasszonyozta Göncz Kingát, akkor nem a miniszterelnök, hanem a külügyi bizottság fideszes elnöke védte meg.
Legyen bátorságunk kimondani, hogy az, amit a Jobbik, a Magyar Gárda csinál ebben a kérdésben, az a határon túli magyarság érdekeivel ellentétes, mondta Fodor Gábor, az SZDSZ elnöke, aki szerint a magyar parlament összes pártjának el kell határolódni tőlük.
Fodor szerint nem igaz, hogy azok vannak többségben a két országban, akik ellentétet szítanak, de a két nép kapcsolatában érezteti hatását, hogy a szlovák koalíció tagja lehet egy szélsőséges párt.
Elítélünk minden provokációt, ezt tesszük már 64 év óta, mondta Semjén Zsolt, a KDNP elnöke, aki szerint - a szlovák rendőrattak elítélésekor - Magyarországra vetül Gergényi árnyéka. Semjén arra kérte Gyurcsányt, hogy kezdeményezzen nemzetközi lépéseket, mivel Fico pártjával egy családban van.
Nincs helyük a közéletben azoknak a tömörüléseknek, amelyek kárt okoznak akár egyetlen határon túli magyarnak is, mondta Boross Péter, az MDF szónoka, aki feltette a kérdést: a magyar baloldal lelkiismerete tiszta-e? Hányszor mosták össze a jobboldalt a szélsőjobboldallal? Miért engedi meg magának egy baloldali politikus, hogy a turult egy szélsőjobboldali jelképnek tartja?
"Abban mindannyian egyetértünk, hogy van veszély" - mondta Lendvai Ildikó MSZP-s frakcióvezető, aki szerint pitiáner dolog most a büfében védeni a magyar érdeket, utalt a Fidesz kivonulására. Lendvai szerint a Fidesz eddig következetesen akadályozott meg minden fellépést, amely bármely ország szélsőségeseit megfékezhette volna. De most veszélyhelyzet van, ne erről beszéljünk, mondta.
Az a ritka pillanat van, hogy az alapkérdésben egyetértünk, vagyis abban, kinek ártanak a magyar és a szlovák szélsőségesek: a határon túli magyaroknak. Megismételte, hogy várja a pártelnököket az irodájában.