Hétfőn az interpellációk, azonnali kérdések és válaszok, illetve a kérdések után megkezdődik az úgynevezett bankmentő csomag általános vitája. A két javaslat közül az egyik a pénzügyi közvetítőrendszer stabilitásának erősítése címen az állami tőkejuttatás feltételeit tartalmazza, a második az ezzel párhuzamos változtatásokat vezetné át az ez évi büdzsén.
A korábbi elképzelésekkel szemben, kikerült a törvényjavaslatból a 200 milliárd forintos szavatoló tőkére vonatkozó előírás. Így most az az alapfeltétel, hogy olyan magyarországi székhellyel rendelkező bank kaphat tőkejuttatást az államtól, amely meghatározó jelentőségű a hazai pénzintézeti szektorban. A csomag részeként az állam összességében továbbra is 300 milliárd forintot fordíthatna arra, hogy hitelintézetben tőkét emel. (MTI)
"Úgy szét lehet szavazni a költségvetést, hogy előállhat olyan helyzet, hogy maga a kormány áll elő azzal: ezt a költségvetést nem kéri, mert ez nem az övé? - nyilatkozta Tölgyessy Péter politikai elemző a Kossuth rádiónak ma reggel.
Ha a költségvetést nem szavazzák meg, annak rövid- és középtávon is kínos hatásai lehetnek mind a kormányra, mind az ország gazdasági helyzetére nézve. Először is: a Nemzetközi Valutaalapnak és az Európai Uniónak adott ígéret a szigorúbb költségvetésre egyből nem teljesül. Ez bizalomvesztéssel és a jelenlegi helyzetben Tölgyessy szerint rapid pénzpiaci problémákkal járna.
De a kormány ugyanakkor jó esélyekkel néz a holnapi szavazás elébe. ?Mintha az ellenzék nem akarná bármi áron elkaszálni ezeket a javaslatokat, mintha nem akarná vállalni annak a felelősségét, hogy most, ebben a pillanatban elszálljon a kormány? - mondta Tölgyessy.
?Azt hiszem, ha az SZDSZ nem szavazza meg ezt a költségvetést, hallatlan kockázatnak teszi ki magát és a kormányt, de a legfrissebb jelek arra utalnak, hogy egyhangúlag megszavazzák.?
Gusztos Péter a romákért szólt, hangsúlyozva, hogy egyelőre senki nem ismeri a brutális merényletek indítékait, de az biztosan tudható, hogy a megtámadottak romák, cigányok, honfitársaink. Az SZDSZ frakcióvezetője azt is biztosra veszi, hogy a jobboldal egy militáns része gerjeszti a romaellenességet, miközben oroszlánnak képzelve magukat, gyáva hiénaként zárt alakzatban ijesztgetnek nőket és gyerekeket. A politikai-társadalmi összefüggés Gusztos szerint egyértelmű, a bűnügyi kötődéseket viszont a rendőrségnek kell feltárnia.
Márpedig az meglepő volt, emlékezett Gusztos, hogy a rendőrség szinte pár órával a pécsi kézigránátos merénylet után kijelentette: az ügynek nincs etikai vetülete. Persze, tette hozzá Gusztos, ez a hozzáállás azóta megváltozott. A szabad demokrata frakcióvezető-helyettes érti a félelmeket, hiszen borzasztó lenne, ha kiderülne, rasszista erőszak dühöng Magyarországon. De, figyelmeztetett Gusztos, jobb, ha senki nem dugja a fejét a homokba, és a társadalom nem áll itt felkészületlenül.
Katona Kálmán átadott Gyurcsány Ferenc miniszterelnöknek egy uniós irányelvet, ami szerinte az ő kérdéseinek a jogosságát támasztja alá. A parlament nem fogadta el Szabó Imre válaszát, de ehhez az elnöklő Áder János nem szavazata is kellett.