A Fidesz és az MSZP népszerűsége is csökkent
További Belföld cikkek
- Már a fél ország beteg, és a kínai vírus is erőre kapott
- Előrehozott választás, Don és Consigliere, lemondás – így reagált az ellenzék az amerikai szankcióra
- Szalmonellával szennyezett terméket hívott vissza az Aldi
- Munkaerőhiány miatt több vidéki nagyvárosban is szünetelnek az egészségügyi ellátások
- Nagy európai összefogás keretében születtek ritka tigrisek a Nyíregyházi Állatparkban
Mindkét nagy pártnak csökkent a népszerűsége a teljes választókorú népesség körében, derült ki a Gallup december 1. és 9. között elvégzett felméréséből. A Fideszt a felnőtt lakosság 25 százaléka, a szocialistákat 23 százaléka támogatta a december 5-i népszavazás előtti és utáni napokban. Ugyanebben a körben az SZDSZ-nek és az MDF-nek egyaránt 2-2 százalék volt a támogatottsága.
Negyvenhat százalékra nőtt a pártpreferenciájukban bizonytalanok aránya, ami meghaladta a két hónappal ezelőtti mért, igen kiugró értéket is. A valamilyen pártot választók aránya novemberben még 61 százalék volt, most visszazuhant az októberben mért, alig 50 százalékos értékre.
A biztos pártválasztók körében a Fideszt 46, az MSZP-t 42 százalék támogatja. A pártot választók aránya a választókorú népességen belül 34 százalékra csökkent. A Fidesz és az MSZP biztos szavazóinak aránya közt 2003 nyara óta nem volt ilyen kicsi a különbség (6 százalékpont): a Fidesz a pártot választó biztos szavazók 47, az MSZP 41 százalékát tudhatja maga mögött.
Gyurcsány megítélése és népi pesszimizmus
A kormányfő megítélésében bizonytalanok aránya október eleje óta fokozatosan csökken, most 35 százalék. November eleje óta nem változott azoknak az aránya, akik szerint Gyurcsány Ferenc jól végzi munkáját: ők a megkérdezettek 33 százalék teszik ki. Kilenc százalékponttal, 32 százalékra nőtt azonban a miniszterelnök tevékenységét rosszallók aránya.
A lakosság abszolút többsége, 59 százaléka szerint Magyarországon rossz irányba mennek a dolgok, és csak 23 százalék gondolja ennek az ellenkezőjét. A választókorú lakosság 18 százaléka nem tudja eldönteni, hogy jó vagy rossz itthon.
Módszertan
2004 decemberében 1. és 9. között a Gallup munkatársai 1003 felnőtt magyar állampolgárt kérdeztek meg politikai preferenciáikról. A minta összetétele a nemek aránya, az életkori csoportok és a településtípus szerint pontosan követi az ország felnőtt lakosságának összetételét.