Félmilliárd is megfordul adómentesen a hétvégi pókertornákon
További Belföld cikkek
- Tombol az influenzajárvány, több kórházban is látogatási tilalmat vezettek be
- Kikapott a kormánypárti jelölt, független képviselő került be az önkormányzatba Sátoraljaújhelyen
- Viharlos szélre, hófúvásra és nagyon sok hóra figyelmeztetett a Magyar Közút
- Két magyar túrázó rekedt a szlovén Kamniki-Alpokban, nem tudják kimenteni őket
- Demszky Gábor: Olyan, mintha még a Kádár-rendszerben élnénk
Akár több százmillió forint is megfordulhat egy hétvégén az egyre népszerűbb pókertornák tétjeiben, ám figyelmeztetett az Infórádiónak nyilatkozó Török Attila, a kaszinók üzemeltetésével foglalkozó Laurus Invest Hungary ügyvezető igazgatója, a tornákat szervező szervezetek jó része sportegyesületekként működik, így nem fizet szerencsejáték-adót. Márpedig a szerencsejáték-törvény szerint a kaszinók csak a Pénzügyminisztérium által kiírt pályázaton elnyert koncessziós engedély birtokában szervezhetnek pókerjátékot.
A jogszabály három szerint feltételnek egyszerre kell teljesülnie, hogy hivatalosan is szerencsejátékról lehessen beszélni, mondta az Infórádiónak az APEH Szerencsejáték Felügyeletének főosztályvezetője. Molnár Krisztián arról beszélt, hogy meg kell valósulnia a tétfizetésnek, a véletlennek túlnyomórészt vagy kizárólagos mértékben kell szerephez jutnia, illetve a nyertesnek nyereményben kell részesülnie a játék végén. Márpedig e szabályok alapján a póker is szerencsejátéknak minősül, azaz csak a koncessziós engedély birtokában lévő kaszinókban szervezhető. Magyarán: a kaszinókon kívül máshol nem lehet legálisan úgy kártyajátékot szervezni, hogy az pénzre menjen.
Egy joghézagot kihasználva azonban a pókertornákat megszervező társaságok sportegyesületekként működnek, és a versenyeken a nevezési díj a sportklub regisztrációs díjaként van feltüntetve, így a tétek után nem fizetnek szerencsejáték-adót. Márpedig, figyelmeztetett az Infórádió, a póker egyre népszerűbb (immár pubokban és szórakozóhelyeken is sportként űzik), következésképp egyre többen sértik meg a törvényt, ha tudtukon kívül is.
Egyébként a sportegyesületként működő pókerklubok komoly konkurenciát jelentenek a legálisan szerencsejáték-szervezéssel foglalkozó cégeknek, hiszen egy-egy hétvégén több ezer helyen verik így a blattot. A becslések szerint 10-15 ezer fő vesz részt a versenyeken, és több száz millió, akár félmilliárd forint tét is megfordul a tornákon. Igaz, ismerte el az Infórádiónak Molnár, pókeregyesületek esetében igen nehéz megállapítani, hogy az egyesületi tagdíjat a póker partik tétfizetéseire fordítják-e.
Az Infórádió megkérdezte a Pénzügyminisztériumot arról, terveznek-e jogszabályi módosítást annak érdekében, hogy az állam zavartalanul beszedhesse a szerencsejáték kategóriájába tartozó pókerjátszmák utáni adókat. A tárcától azt a választ kapták, hogy ez a kérdés jelenleg nincs napirenden.