Horváth Ágnes egészségügyi miniszter nem tervezi lemondását, hangzott el az RTL Klub hétfő reggeli híradójában. A politikus véleménye szerint az egészségügyi reform nemcsak a vizitdíjról és a kórházi napidíjról szólt, a pénztári rendszerek kialakítása még előttük áll. Hozzátette: az emberek nem szeretnek és nem akarnak vizitdíjat fizetni, ez a népszavazás eredményéből kiderült.
A biztosítási elven működő rendszernek a járulékokból kell fenntartania magát, ezért a kormánynak nincs módja arra, hogy a kieső bevételeket pótolja. A miniszter úgy fogalmazott: aggódik az egészségügyért, amelytől a népszavazási döntéssel most összességében több, mint 60 milliárd forintot vesznek el. (Független Hírügynökség)
Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a 2004-es, kettős népszavazás után (kettős állampolgárság, egészségügy privatizálása) a parlamentben azt mondta Áder János fideszes frakcióvezetőnek:
Sajnos, az az igazság, frakcióvezető úr, hogy kellett volna egy olyan népszavazást kezdeményezni - tudom, az sokkal nehezebb ,- amelyik eredményes lett volna. Ez most nem sikerült. Tessék még próbálkozni majd egy kicsikét!
A vásárlőerő-paritáson alapuló felmérések szerint leggazdagabbnak számító magyar városban, Hévízen az országos átlag fölött van az igenek aránya. A tandíjat és a vizitdíjat a szavazók 86 százaléka utasította el, a kórházi napidíjat 88 százalék.
Legalábbis az SZDSZ elnökválasztásán feltételezettről nem. Tudósítónk érdeklődésére továbbra is kitartott eddigi véleménye mellett, hogy az SZDSZ vitatott elnökválasztásán történtekről csak a vizsgálatok lezárulta után nyilatkozik. A választási csalásról felröppent hírek megbénították a párt népszavazási kampányát, az érintettek, Kóka János és Fodor Gábor a népszavazás utánra ígértek nyilatkozatokat.
A kormányon lévő Spanyol Szocialista Munkáspárt (PSOE) győzelmét jelzik a spanyolországi parlamenti választáson a szavazófülkékből kilépők megkérdezésével készült felmérések.
Az Ipsos közvélemény-kutató intézet kimutatása szerint a PSOE a szavazatok 45 százalékára, az ellenzéki konzervatív Néppárt (PP) 38,6 százalékra számíthat. A TNS Demoscopia felmérése a PSOE számára 43,3 százalékos, a PP részére 38 százalékos eredményt jelez. (MTI)
A Szerencsejáték Rt. bevételéből pótolná a KDNP a kieső bevételeket, jelentette be sajtótájékoztatóján Semjén Zsolt pártelnök.
Az első becslések szerint a választásra jogosultak 68-70 százalékának részvételével Nicolas Sarkozy államfő kormányzó jobbközép pártja, a Népi Mozgalom Uniója (UMP) vereséget szenvedett vasárnap a helyhatósági választások első fordulójában.
A France 2 francia közszolgálati televízióban ismertetett exit poll eredmény szerint más nagyvárosok mellett Franciaország két legnagyobb városa, Párizs és Lyon is szocialista vezetésű maradhat. (MTI)
A vártnál több nem szavazatt született, ami a liberális politika sikere, elemezte a kudarcot Kóka János. Az SZDSZ elnöke pártja feladatának tekinti ezeknek a választóknak a képviseletét. Demokrácia lévén elfogadják a többségi véleményt, eltörlik a vizitdíjat és a kórházi napidíjat, illetve nem vezetik be a tandíjat. A koalíciós pártok már holnap egyeztetni kezdenek arról, hogyan lehet biztosítani azokat a célokat, amiket ezek a díjak szolgáltak volna.
A kormány nevében igyekezett mindenkit megnyugtatni, hogy a reformok a takarékos és a feszes költségvetési politika mellett folytatódnak. Ettől reményei szerint a nemzetközi pénz- és tőkepiacok megnyugszanak.
A Hír tv szerint rohamrendőrök felszólították a Nádor utcai kocsmák előtt kihelyezett tévéken a választási műsort néző tüntetőket, hogy menjenek vissza a Vértanúk terére, egyébként feloszlatják a tömeget. A tüntetők a Hír tv szerint eleget tettek a felszólításnak, és elindultak vissza a tüntetés kijelölt helyszínére.
Orbán szerint a rendszerváltás óta nem ilyen összefogás. Elismerését fejezi ki a rengeteg munkáért mindenkinek, különösen a civileknek, akik kockázatot vállalva álltak ki meggyőződésük mellett.
Azt mondta, csak titokban remélte, hogy ilyen nagy arányban győznek az igenek. Tizennyolc év óta kereste az ügyet, ahol a magyarok újra egymásra találhatnak, ez most sikerült.
Orbán soha nem fogadta el, hogy a magyarok vérében van a széthúzás. Mindig azt mondta, a magyarok semmivel sem hitványabbak, mint a világ bármely más népe.
Orbán Viktor szerint nemzedéki összefogást is mutatnak az eredmények, hiszen alig tér el a három kérdésre leadott igen szavazatok száma.
A választók többsége új irányt akar Magyarországnak. A többség szerint a megszorítás, a pénzbehajtás, a többszörös adóztatás nem reform.
"Győztek azok is, akik elmentek igennel szavazni, és azok is, akik otthon drukkoltak az igenekért" - mondta Orbán. De szerinte azok is nyertek, akik nemmel szavaztak, mert nekik sem, és az unokáiknak sem kell kórházi napidíjat, vizitdíjat, tandíjat fizetni.
A népszavazás eredményeként a kormánynak hatvanmilliárd forint kiesését kell megoldania, jelentette ki Horváth Ágnes egészségügyi miniszter. Ezt szerinte nehezíti, hogy a kormány deklarált célja az adó- és járulékcsökkentés. Horváth szerint a hálapénz összege ismét növekedni fog attól, hogy a betegeknek sem vizitdíjat, sem kórházi napidíjat nem kell fizetniük.
Orbán azt mondta, csak majdnem nyert mindenki, a kormánypártok ugyanis vesztesei a népszavazásnak. A kormánypártok politikája a múlté. Kudarcot vallottak, mert le akarták beszélni az embereket arról, hogy elmenjenek szavazni.
Lehettek volna ők is győztesek, ha még idejében az emberek, az ország oldalára állnak. Nem így tettek, rengeteg szavazatot vesztettek, ez súlyos vereség. "Így jár, aki fejjel megy a falnak" - mondta.
Orbán szerint a magyar választók többsége ezzel a szavazással elutasította a február 11-i törvénymódosítást az egészségbiztosítás privatizálásáról.
Azt szorgalmazta, hogy jobb- és baloldali politikusok, szakemberek alkossák meg a jövő egészségügyét.
"A politikusok általában köszönetet mondanak a győzelemért, de itt most a gratulációnak van helye: szép volt, Magyarország" - mondta Orbán Viktor a beszéde végén.
Meglepő módon nem a fideszesként elkönyvelt budai kerületekben, hanem a XVII. és a XXIII. kerületekben volt a legmagasabb az igenek aránya Budapesten. A kórházi napidíj eltörlésére a XVII. kerületben szavazatak a legnagyobb arányban, itt 21,01 százalék a nemek aránya 60,27 százalékos feldolgozottságnál. A vizitdíj és a tandíj kérdésére a legkevesebb nem a XXIII. kerületben érkezett, 23,12, illetve 23,58 százalék. Itt 95,45 százalék a feldolgozottság.
A kormánypártok Angyalföldön érték el a legnagyobb sikert, a XIII. kerületben valamennyi kérdésre 30 százalék feletti nem szavazat érkezett. A kórházi napidíjas kérdésre 32,33, a vizitdíjasra 34,34, a tandíjasra 35,97 százaléknyi nem szavazat érkezett 69,07 százalékos feldolgozottságnál. A nemek aránya még Zuglóban lépte át a harminc százalékot, a tandíjat a szavazók 30,5 százaléka tartaná meg.