Kóka János örül, hogy végre az ellenzék is bent üldögél, és a népszavazásról magyaráz. (Gyurcsány viszontválasza után mentek vissza az ülésterembe.) Arról, hogy mintegy 2,5 millió ember nagyon antiszolidáris döntést hozott (Fidesz bõszen hurrog), no de legalább akadt pár százezer felelősségteljes ember, aki nemmel szavazott. Ezek nagy rész természetesen szabad demokrata-szimpatizáns. (Most az MSZP képviselõcsoportja háborog.)
Sólyom László köszönetet mondott mindenkinek, aki gyakorolta politikai jogát. Most a törvényhozókon van a sor: az országgyűlésnek meg kell tenniük a szükséges lépéseket, a politikusoknak le kell vonniuk a következtetéseket.
"A népszavazás lezárult, a közelgő ünnepek felé fordulhatunk" – mondta a köztársasági elnök. Nyugodt méltósággal ünnepeljük március 15-ét, rá egy hétre pedig örrömmel a húsvétot.
A nemzetközi sajtóban egyelőre csak az amerikai AP hírügynökség adott jelentést a magyarországi népszavazás kimenetéről, ezt is csak egy reklámipari oldal jelentette meg eddig. Az AP jelentésében beszámol a szavazás részeredményéról, és Török Gábor politikai elemzőt idézi, aki a Fidesz "totális győzelmeként" értékelte az eredményeket.
Az arcukat sállal és csuklyával eltakaró, feketeruhás, bakancsos fiatalok árpádsávos zászlóik rúdjával mutogatnak a rendőrök felé a Nádor utca és a Garibaldi utca kereszteződésénél az MTI tudósítója szerint. Néhányan leköpték a rohamsisakos rendőröket és folyamatosan szidalmazzák őket.
A hasonló megmozdulások szervezőjeként ismertté vált Budaházy György a már időközben mintegy 700-asra duzzadt tömeg előtt szónokol és arról beszél, hogy még az este "valamit tenni kell".
Gyurcsány Ferenc mögé és mellé a színpadon tucatnyi MSZP-politikus sorakozott fel, majd belekezdett beszédébe. Több mint hárommillió ember úgy szavazott, hogy inkább ingyen szeretné megkapni azokat a szolgáltatásokat, amiért most fizetni kell, korábban nem kellett. A papírforma győzött.
A népszavazás eredeti célja az volt, hogy elkergesse a kormányt. Ebben az értelemben vereséget szenvedett a népszavazás, mert ezt a politikai célt nem tudta elérni.
Pénze csak az embereknek van, mondta Gyurcsány. Vagy adón és járulékon keresztül, vagy közvetlen hozzájáruláson keresztül fizetik meg a szolgáltatásokat. Nem könnyű elmondani ezt az embereknek, jó 3 millió embernek nem sikerült elmagyaráznunk.
A kormányfő szerint bíztató, hogy több mint 4 millió embernek sikerült elmondani, de nehéz megismerni, milyen motívumok vannak a választók fejében. Vannak, akik csak a 300 forintról szavaztak, vannak, főleg a jobboldalon, akik a kormányról.
A vizitdíj és a kórházi napidíj eltörléséből adódó bevételkiesést a kormánynak pótolnia kell, mondta Éger István, a Magyar Orvosi Kamara (MOK) elnöke vasárnap este. "Gyurcsány Ferenc nagyon jól tudja, hogy e nélkül a bevétel nélkül, ami különösen az alapellátásban megjelent, az ágazat működésképtelenné válik."
A kamaraelnök "arcátlanságnak" nevezte, hogy a kormányfő azt mondta, hogy a kieső bevételeket a költségvetésnek nincs módjában, a kormánynak nincs szándékában visszapótolni. Éger szeint a kormánynak a kieső bevételeket megbízható és törvény által garantált módon biztosítania kell az egészségügynek. (MTI)
Mindent meg kell tennünk annak érdekében, hogy érvényesítsük a népszavazás eredményét, mondta Gyurcsány Ferenc.
Nem változott ugyanakkor a miniszterelnöknek az a véleménye, hogy csak a polgárokkal együtt lehet jobbá tenni az egészségügyet és az oktatást. Azt mondani, hogy nem kell fizetni, mert fizetni fog az állam, az az emberek becsapása. Nem lehet egyik kézzel adni, a másikkal elvenni.
Sokkal többet kell tenni annak érdekében, hogy értsék az emberek az összefüggéseket. A következő két évben több lehetőség lesz arra, hogy ne csak beszélgessünk, hanem közös megállapodásra is jussunk.
Az adatok 94,4 százalékának feldolgozása után elmondható, hogy várhatóan mindhárom kérdésben eredményes volt a népszavazás; az érvényesen szavazó választópolgárok több mint a fele a három kérdésre igen választ adott, jelentette be Rytkó Emília, az Országos Választási Iroda vezetője vasárnap este.
Az eddig feldolgozott adatok alapján 3 752 090 személy vett részt a szavazáson, ez több, mint a választásra jogosultak 50,33 százaléka. A kórházi napidíj ügyében a szavazatok 84,39 százaléka volt igen, a vizitdíj ügyében 82,75 százalék, a tandíj ügyében pedig 82,56 százalék. (MTI)
A főváros vonatkozásában a legfontosabb az, hogy a kórházi intézményrendszerben pótoljuk a kieső bevételeket, mondta Demszky Gábor főpolgármester a közszolgálati televíziónak adott vasárnapi esti nyilatkozatában. A szabad demokrata politikus hozzátette, a tandíjat, a vizitdíjat és a kórházi napidíjat el fogják törölni, ezeket a bevételeket pótolni kell.
Demszky Gábor úgy látja, hogy "vagy az Országos Egészségbiztosítási Pénztárnak kell többet adni", vagy ha nem, akkor a kórházaknak kell pluszbevételekhez jutniuk vagy a kiadásukat csökkenteniük. "Fel kell gyorsítani a szerkezetátalakítást" - fűzte hozzá, ami - mint mondta - további kórházösszevonásokat, kisebb létszámot jelenthet. (MTI)
Éjfélig van szükség a budapesti rendőr-főkapitány szerint a Parlament köré vont kordonra, ezért a korábban március 12-ig elrendelt létesítménybiztonsági intézkedéseket Tóth Gábor visszavonta, mondta a BRFK szóvivője vasárnap éjjel.
Ezután a parlament védelmének mértékéről, az épület köré vont kordonról a Köztársasági Őrezred dönt, tette hozzá Tafferner Éva. (MTI)
Hivatalosan is véget ért a kormány-ellenes tüntetés a Vértanúk terén.
Gonda László szónok záróbeszédében azt mondta a rendőröknek, hogy megköszönhetik a tüntetők kitartását, mert nélkülük most ugyanazt a rossz és elavult felszerelést viselhetnék, mint a zavargások előtt.
Horváth Ágnes egészségügyi miniszter nem tervezi lemondását, hangzott el az RTL Klub hétfő reggeli híradójában. A politikus véleménye szerint az egészségügyi reform nemcsak a vizitdíjról és a kórházi napidíjról szólt, a pénztári rendszerek kialakítása még előttük áll. Hozzátette: az emberek nem szeretnek és nem akarnak vizitdíjat fizetni, ez a népszavazás eredményéből kiderült.
A biztosítási elven működő rendszernek a járulékokból kell fenntartania magát, ezért a kormánynak nincs módja arra, hogy a kieső bevételeket pótolja. A miniszter úgy fogalmazott: aggódik az egészségügyért, amelytől a népszavazási döntéssel most összességében több, mint 60 milliárd forintot vesznek el. (Független Hírügynökség)
Hétfő reggelre lebontották a Kossuth téri kordont. A rendőrség március 9-én négy napra, március 12-ig zárta le a Parlament környékét, de mivel vasárnap éjszaka nem történt rendbontás, feloldották a tilalmat. Vasárnap összesen 3800 rendőr feülgyelte a rendet. A Budapesten elrendelt fokozott ellenőrzés keretében összesen nyolc embert állítottak elő: egyikük körözés alatt állt, egy másiknál közbiztonságra különösen veszélyes eszközzel kapcsolatos szabálysértés, míg hat másikat igazolás céljából. (MTI)
A szavahihetőség a politikusokkal szembeni legnagyobb elvárás a német állampolgárok szerint, tűnik ki az Infratest Dimap közvélemény-kutató intézet adataiból. A hétfőn közzétett felmérés szerint a németek 84 százaléka vallotta, hogy a politikusoknak minden körülmények között be kell tartaniuk adott szavukat, azaz korábbi ígéreteiket. A felmérésre annak nyomán került sor, hogy az elmúlt hetekben több magas rangú politikai vezetőt értek "szószegésen", ami nem csupán botrányt váltott ki, de erősen növelte a politikával kapcsolatos csalódottságot, illetve kiábrándultságot.
A szavahihetőségi "válság" elsősorban a Német Szociáldemokrata Pártot (SPD) sújtja. A közvélemény-kutatásból kitűnt: a németek egyre érzékenyebben reagálnak arra, ha az ország vezető politikusai nem tartják be a választóknak tett ígéreteiket. A szavahihetőséget mindenekelőtt számon kérő 84 százalékkal szemben a megkérdezettek mindössze 14 százaléka vélekedett úgy, hogy a szószegés bizonyos esetekben "megbocsátható". (MTI)
Nem tudom, hogy elhangzott-e, beszélgettünk barátaimmal nagy társaságban, mondta Horn Gábor hétfő reggel a Napkeltében arra reagálva, hogy a Hír tévé felvétele szerint vasárnap este a miniszterelnök beszéde alatt azt mondta "Nem azt mondták Feri, hanem azt, hogy menj a picsába! Valljuk be!"
A politikus a Napkeltében azt mondta: "Nem hiszem, hogy ez így elhangzott volna, de mindegy."