Praxis-történet
További Belföld cikkek
- Műtét közben tanul az új budapesti robotsebész, de egyedül mégsem operálhat
- „Megszólalt a Kicsi” – karácsonyi különkiadást kapott a Menczer–Magyar-csörte
- Padlógázzal ment szemben a forgalommal egy ámokfutó sofőr Szolnokon
- Három hónapos csecsemő halt meg Budapesten
- Órákon belül új hagyományt teremt Sulyok Tamás köztársasági elnök
A december 22-i végszavazáson az országgyűlés elutasította az egyszerű többséget igénylő törvényjavaslatot. Alapvető oka, hogy egyetlen kisgazda képviselő sem tartózkodott a teremben. Az FKgP frakcióülést tartott a szavazás idején, bár a távolmaradás valódi oka sajtóértesülések szerint a kisgazdák figyelmeztetése a Fidesz felé, mivel nem ők jelölhették a Bábolna Rt. elnökét.
Orbán Viktor miniszterelnök a kudarc után kijelentette, a parlamentnek "kutyakötelessége" rendbe hozni az elkövetett hibát. A kormány ezek után változatlan szöveggel nyújtotta be újra a törvényjavaslatot. Szerintük belefért volna az időbe a törvény elfogadása, ha az ellenzék megígérte volna, hogy nem nyújt be módosító indítványokat. Az ellenzék nem ígérte meg. Mivel megállapodás nem született, a törvényt a parlament nem fogadta el, így a Házbizottság rendkívüli ülésszakot jelölt ki.
Az elutasított praxis törvényt a héten tárgyalta újra a T. Ház. Az egy hetesre kerekedett, ám három napos rendkívüli ülésként indult parlamenti héten nyilvánvalóvá vált, hogy a koalíciós pártok és a MIÉP kisebb módosításokkal elfogadhatónak tartják a törvényjavaslatot, míg az ellenzéki szocialisták és az SZDSZ képviselői a negyedik változatot sem tartják megfelelőnek.
Gógl Árpád egészségügyi miniszter expozéjában elmondta: az új javaslat szövege több ponton eltér az előzőektől. A miniszter a paraxisjog öröklésének szabályozását, a jogosultságok kiterjesztését a területi ellátási kötelezettséggel nem rendelkező háziorvosokra, valamint a szakellátásban tevékenykedők működési jogairól rendelkező önálló törvényt emelte ki. A paraxisjog tehát nem örökíthető, azonban a praxis tulajdonosának halála esetén hat hónapon belül átadható vagy értékesíthető lenne. Az önálló területtel rendelkezők esetében viszont sem folytatni sem eladni nem lehetne azt. Miután Gógl a törvénytervezetet ismertette hozzátette, nyitottak minden jobbító szándékú javaslatra.
Kedden a parlamenti bizottságok ülésén azonban a kormánypárti képviselok rendre leszavazták az ellenzéki módosító javaslatokat. Az MSZP és az SZDSZ képviselői válaszul kivonultak a délelőtt ülésező egészségügyi bizottságból, ahol egyébként egyedül Boda Ilona kisgazda képviselő javaslatát fogadták el. A módosítás szerint a háziorvosi működtetési jog folytatására a házastársak csak együttélés esetén jogosultak. A költségvetési bizottság szintén csak egy, Turi-Kovács Béla által benyújtott indítványt szavazott meg, mely szerint az önálló területtel nem rendelkező orvosoknak praxisjogosultságukat nem az orvosi kamaránál, hanem az ÁNTSZ-nél kell igazolniuk.
Az FKgP-frakció csütörtökön visszavonta a törvényjavaslathoz benyújtott egyéb módosító indítványait. Turi-Kovács Béla kisgazda frakcióvezető-helyettes sajtótájékoztatóján ezt azzal indokolta: megállapodásra jutottak Gógl Árpád egészségügyi miniszterrel, hogy a területi ellátási kötelezettséggel nem rendelkező orvosok esetében sem lesz megkülönböztetés, így teljesülnek a kisgazda elvárások is.