További Belföld cikkek
- A Püspöki Konferencia is reagált az egyházat érintő pedofil botrányokra
- Menczer Tamás a Magyar Péterrel való vitájáról: Én voltam-e az, aki büdös köcsögözött?
- Szabálytalan előzés miatt okozott balesetet egy autós
- Két tucatnál is több örökbe fogadott gyerek maradt család nélkül egyetlen év alatt
- Orbán Viktor: A háború kezdete óta ketten hittünk a békében, a Vatikán és Magyarország
Zsúfoltság és növekvő agresszió
Az akkori eset kapcsán a megyei pszichiátriai szakorvos megállapította, hogy az otthonban nagy a zsúfoltság, ami jelentősen növeli a betegek agresszivitását. A kétszázharminc gondozottra a törvény hetvennyolc ápolót ír elő, ennek ellenére csak ötvennyolcan vannak. Az egyedüli szakorvos maga az intézet igazgatója, mellette csak egy mellékállású pszichiáter segít a betegek ellátásában.
Gönczöl Katalin azt kifogásolta, hogy a szobákban két-három emberrel többet helyeznek el, mint amennyit a helyiség nagysága megengedne. Véleménye szerint a tűzeset azért végződött tragédiával, mert a zsúfolt berendezés miatt nem lehetett kimenekíteni a hálós ágyban fekvő beteget. Az állampolgári jogok országgyűlési biztosa már több pszichiátriai otthonban kifogásolta ezen ágyak alkalmazását. A szociális és családügyi miniszter pedig már nemzetközi egyezményben is kötelezettséget vállalt használatának megszüntetésére.
Hálós ágyak vagy nyugtatók
A tűzeset idején Törökszentmiklóson kilenc ilyen ágyat használtak. Az intézet igazgatója úgy véli, még mindig jobb ezeknek az alkalmazása, mint nyugtatók túladagolásával a betegeket ,,kémiai kényszerzubbonyban" tartani. Ebben az esetben azonban kiderült, hogy a halálra égett férfinél a lelakatolt ágyat a szokatlanul nagy gyógyszer adagok mellett alkalmazták.
A vizsgálat kiterjedt a tűzesetet okozó beteg lakhelyére is. Neki egy szűk helyiségben kellett élnie, amelyet vasrácsok osztottak három részre. Az egyik három négyzetméteres rekeszben volt egy vaságy, amin alhatott. Gönczöl Katalin szerint az ilyen elhelyezés nem elfogadható. Sérül a betegek szabad mozgásához és személyes biztonságához fűződő alkotmányos joga, valamint a kínzás és a kegyetlen, megalázó bánásmód tilalmának alkotmányos elve is.
Újabb vizsgálat indulhat
Az állampolgári jogok országgyűlési biztosa felkérte a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Közigazgatási Hivatal vezetőjét, hogy indítson vizsgálatot a Pszichiátriai Betegek Otthonában. Egy olyan terv kidolgozása szükséges, amely garantálja a korábbiakhoz hasonló tragikus események megelőzését.
Dr. Hódosi Miklós, az intézet igazgató főorvosa az Indextől értesült Gönczöl Katalin jelentéséről. Az otthon helyzetéről pedig telefonon nem, csak személyesen kíván nyilatkozni.