Nem fog a radikális a Fideszen

2007.04.20. 13:43
Hiába fáradozik Kökény Mihály, Szilvásy György és az egész kormányzati kommunikáció, hogy odaragassza a radikális jelzőt a Fideszhez. Mióta az ellenzéki párt nincs az utcán és a parlamentben is csak ritkán, nem ragad.

Az utóbbi egy hónapban szinte minden kormányoldali Fidesszel kapcsolatos megnyilvánulásnak visszatérő eleme volt, hogy az ellenzéki párt megkapja a radikális jelzőt. A szélsőjobbos vonal az elmúlt években rendszeresen visszatért, most viszont hatástalan maradt, és egyáltalán nem okozott érezhető népszerűségvesztést az ellenfélnek.

Maximális tolerancia

A rekordot valószínűleg Simon Gábor állította fel, amikor a március 15.-öt követő első parlamenti ülésen egyik beszédében legalább négyszer minősítette a pártot és vezetőjét. A választmányi vezető felszólította például a radikális ellenzék vezérét, Orbán Viktort, hogy végre hagyjon fel a radikális politikával. Ha valaki elkötelezi magát a kormány mellett, akkor rögtön a radikális ellenzék céltáblájára kerül - sajnálkozott néhány nappal később Szilvásy György, amikor megvédte Demcsák Zsuzsát C típusú nemzetbiztonsági átvilágításának nehézségei miatt. A kancelláriaminiszter sem spórolt a jelzővel, a Népszavában megjelent cikkbe még kétszer került bele Szilvásyhoz kapcsolva, ez ellenzékire irányítva.

A radikálisozásból olyan párt- ás kormányzati emberek, mint Gál J. Zoltán, Juhász Ferenc, Kökény Mihály, Mesterházy Attila is kivették a részüket, de Gyurcsány Ferenc sem maradt ki belőle. A miniszterelnök például az MSZP választmányának első pártelnöki minőségében elmondott expozéjában is természetes módon radikálisnak titulálta ellenzéket, amely az eddigi legélesebb politikai, hatalmi támadását indította a kormány ellen, de kudarcot vallott.

Nem ugrálnak

A 2002-es választás előtt a MIÉP-es veszély emlegetése az elemzések szerint komoly mozgósító erő volt a jelenlegi kormányoldal mellett. Most azonban az árpádsávozás és az antiszemita hullám felemlegetése ellenére sem volt hatásos. A Medián legutóbbi közvélemény-kutatása szerint az elmúlt időszakban a Fideszről alkotott általános kép pont ellenkezőleg változott. Az utcai politizálásról a napi események opponálására váltott párt elfogadottsága töretlen, és ráadásul a párt vezetői közül is a kevésbé konfrontatív politikusok törtek előre.