További Belföld cikkek
- Letartóztatásban marad az amerikai nő meggyilkolásával gyanúsított férfi
- Százharminc új járművel készül az ünnepekre a Magyar Posta
- Ironikus megjegyzéssel tesz eleget a brüsszeli elvárásnak a nemi esélyegyenlőségi törvény
- Vitézy Dávid az utolsó metró után bezáratná a budapesti aluljárókat
- Varju László szerint a Fidesz börtönben látná, újratárgyalták az ügyét
Kész a palota, de ki lakja?
A felújítás a napokban teljesen befejeződött, de az épület vagyonkezelője, a Budai Várgondnokság Kht. nem tudja, kinek és mikor kellene átadnia a palotát - közölte Szamkó Katalin.
A palota funkciójáról a leendő üzemeltető dönt majd. Maga az átadás is elhúzódhat, ugyanis az ügyvezető szerint a Miniszterelnöki Hivatalnak és a kultusz tárcának kellene egyeztetnie arról, hogy ki és mikor kaphatja meg az épületet.
A Miniszterelnöki Hivatal korábban több százmillió forintért vásárolt bútorokat, festményeket. Ezeket május 10-én szállítják a palotába.
Több mint kétmilliárd az átalakításra
Még 1999-ben született döntés arról, hogy a Sándor-palotát "a történelmi és közjogi hagyományoknak megfelelően" a miniszterelnöki kabinet befogadására kell alkalmassá tenni. Az ellenzék mindvégig támadta a terveket, főleg amikor kiderült, hogy a munkákra 2,2 milliárd forintot szánnak. A teljes beruházási keret 16 százalékát, 400 millió forintot belsőépítészeti munkákra fordították.
|
Vizitelt a miniszterelnök?
Hegyi szerint Orbán Viktor a beruházás finisében hetente felautózott a Várba, hogy megszemlélje az újjáépítés állását, és információi szerint már a bútorok elhelyezését tervezgette.
Az ellenzék szerint az egykori királyi várnak továbbra is a kultúra, a művészetek, a tudomány és az idegenforgalom otthonának kell lennie.
A miniszterelnöki szék várományosa, Medgyessy Péter még januárban a Budai Polgárok Társaságának fórumán úgy nyilatkozott, hogy miniszterelnökként nem kíván beköltözni a Sándor-palotába, s az épület hasznosításához kikéri a fővárosi lakosság véleményét. Ezt azután többször is hangoztatta, így kézenfekvő a kérdés, mi lesz a palotával, milyen funkciója lehet a jövőben. A szocialista miniszterelnök-jelölt elmondása szerint az MSZP kormányra kerülése esetén az épület valóban a nemzeti kultúra háza lesz, amit minden állampolgár használhat.
Közcélú intézménnyé tennék
Medgyessy Péter környezetéből származó információink szerint az új kormány felkér egy művészekből és szakemberekből álló testületet, hogy készítsen pályázati kiírást az épület hasznosítására. A legfőbb kritériumok között lesz, hogy az új funkció kulturális közcélokat szolgáljon, és bárki által látogatható legyen.
Erre a választások előtti bejelentésre ekkor meglehetős cinizmussal reagált Halász János, a kultusztárca politikai államtitkára, amikor azt mondta: megköszönhetjük Medgyessy Péternek azt a lehetőséget, hogy ráirányította a figyelmet a kultúrára, és végre beszélt a kulturális ügyekről is. Halász egyébként azon a véleményen volt, hogy ha a Sándor-palotában miniszterelnöki munka folyik majd, az nem hogy gyengítené a vár területére irányuló figyelmet és kulturális jelleget, hanem erősítené.