Tettestársnak tartják magukat a sebészek

2007.04.25. 11:29
Három ismert orvos is kilépett a Sebész Szakmai Kollégiumból, mert úgy vélték: a testület nem emelte fel szavát az egészségügyi reform intézkedései ellen, írja a Weborvos. A közvélemény és az orvostársadalom előtt tettestársak vagyunk, írta egyikük.

Jankovich Mihály, esztergomi sebész főorvos, Perner Ferenc, a Semmelweis Egyetem transzplantációs klinikájának professzora, és Faller József, az egyetem Kútvölgyi klinikájának tanára is kilépett a Sebész Szakmai Kollégiumból, írja a Weborvos internetes portál.

Jankovich Mihály kilépő levelében azt írta: a szakmai kollégium tétlenül szemlélte az egészségügyi reform intézkedéseit, a munkájukat megbénító “kaotikus, átgondolatlan, megalapozatlan” elvonásokat és átszervezéseket.

A kollégák Jankovich Mihály szerint elvárták volna, hogy a szakmai testület tiltakozzon a volumen korlátozás, az 10-15 ágyas sebészeti osztályok vagy a hasonlóképpen működésképtelen kiemelt osztályok létrehozása, az ügyelet anomáliái és a szakorvosképzés teljes lerombolása ellen..

A professzor szerint is szükség van egészségügyi reformra, racionalizálásra, a sebészeti ágyak számának csökkentésére, de ezt elsősorban szakmai és nem politikai szempontok szerint kellett volna végrehajtani. „Határozottabban követelnünk kellett volna a szakmánkat érintő döntésekbe való beleszólásunkat”, írja levelében.

A közvélemény és az orvostársadalom előtt tettestársak vagyunk, hisz nem hallattuk a szavunkat, írta kilépését indokoló levelében Perner Ferenc. A transzplantációs klinika professzor szerint a “diktatórikus eljárás nem igényli a kollektív véleményt, bölcsességet”, így rájuk sincs szükség.

A klinika ágyainak számát 20 százalékkal csökkentették, Perner Ferenc szerint az előjegyzési idő meghosszabbodása főként a tumoros betegek életkilátásait befolyásolja negatívan. A professzor levele szerint a megszorítások és az ágyszám csökkentések miatt csökkent a transzplantációk száma is.

Faller József szerint ha kérdezték a szakmai kollégiumot, akkor válaszolt, de általában elmondható, hogy mint szakmai tanácsadó testület, passzívan figyelték a folyamatot, nem léptek fel határozottan az átgondolatlan, káros elemekkel szemben. A professzor szerint a kilépést figyelemfelkeltésnek szánták, és ha a közeljövőben történik valami, akkor esetleg visszalépnek.