A közbizalmat állítaná vissza a Solt-bizottság
További Belföld cikkek
- Péter Szabó Szilvia: Nem vagyok köteles eltűrni a lejárató kampányt
- Kiengedték a börtönből a korábban tévesen elítélt Kaiser Edét
- Törvénysértő felújításról beszélt a minisztériumi dolgozó, egy nappal később kirúgták
- Lázár János olyan fejlesztéseket ígért meg, amelyeket korábban még ellenzett
- Vitályos Eszter Magyar Péternek: Te prédikálsz a nők elleni erőszakról?
A Köztársasági Etikai Tanács névre keresztelt testület csütörtökön alakult meg hivatalosan, létrehozását a miniszterelnök kezdeményezte még a Kiss Elemér távozásához vezető korrupció-gyanús ügy kipattanását követően. A "Solt-bizottság" célja, hogy politika-semleges módon elősegítse a közügyeket intézők iránti bizalom visszaállítását, megóvását és irányítsa az Etikai Kódex kidolgozását - mondta a kormányfő.
Medgyessy szerint a kormánynak nincs is más feladata, mint elfogadni a nagy tekintélyű szakemberekből álló testület javaslatait. Mindezek hozzájárulhatnak a társadalomban is etikai normák kialakulásához -mondta.
Etikai "Alkotmánybíróság"
A miniszterelnöknek - mint kiderült - nincsenek illuziói: "nem lesz egyik napról a másikra korrupciómentes az ország", ám hisz az etikai normákban, "ami nem idegen a politikusoktól". Medgyessy szerint ami jogszerű, de tisztességtelen, az nem elfogadható.
Medgyessy szeretné, ha a politikusok azért utasítanák el a korrupciót, mert belülről jön, és nem pedig azért mert tilos. A testület nem bíróság, nem fog konkrét ügyekben eljárni, konkrét ügyeket nem hoz nyilvánosságra - hangsúlyozta Medgyessy, majd hozzátette: a testület feladata a megelőzés, a kiskapuk kiküszöbölése, az összeférhetetlenség vizsgálata.
Konkrét feladatokról Solt Pál sem beszélt: a testület öndefinícióját aképpen foglalta össze: szükséges, hogy a közéletnek egyfajta iránytűje legyen a bizottság. "Nem csak a hatalom korrumpálhatja az embereket, hanem az emberek is a hatalmat", mondta, majd hozzátette: "az erényt nem lehet törvénybe foglalni, annak belülről kell fakadnia".
A kormány nem telepedne rá a testületre
A testület állásfoglalások révén próbálja a társadalmat etikai normákhoz szoktatni. Hatásköre alapján a testület a tervezett jogszabályokról előzetes véleményt alkot, vagy utólagosan állást foglal róluk. Mindent éves jelentésben hoznak majd a kormányfő tudomására.
A Tanács tagjai nagy tekintélyű személyiségek: Solt Pál legfelsőbb bírósági tanácselnök, Zilinszky János egyetemi tanár, Györgyi Kálmán egyetemi docens, miniszteri biztos, Gönczöl Katalin egyetemi tanár, miniszteri biztos, Kilényi Géza egyetemi tanár, Vértes András, a Gazdaságkutató Rt. Elnök-vezérigazgatója, Berki Zolna a Transparency International magyar tagozatának elnöke, Lévai Miklós kriminológus, Hankiss Elemér szociológus, Báger Gusztáv az ÁSZ Kutatóintézetének főigazgatója. Medgyessy hangsúlyozta: a kormány nem akar rátelepedni a testületre.
|