Sólyom: Bizalom kell a leginkább

2007.08.20. 16:21
Ma, a globalizált gazdaság korában az állam központi erejére, magas szakképzettségére és korrupciómentességére van szükség, mondta ünnepi beszédében Sólyom László köztársasági elnök. Az államfő szerint bizalomra van a leginkább szükség, és a rendszerváltás utáni politika nagy bűne, hogy bevezette a politikai riválissal szembeni félelemkeltés módszerét.

Hétköznapi nyelvre egyetlen szóval fordíthatjuk le, mire is van szükség ahhoz, hogy az alkotmányos alapintézményekben való egyetértés ne maradjon külsődleges és törékeny, hogy az ország jól működjön. Ez a szó a bizalom. Ma bizalomra van leginkább szükségünk" - mondta ünnepi beszédében Sólyom László köztársasági elnök hétfőn Székesfehérváron.

Az államfő szerint a bizalmatlanság a félelemből ered. A rendszerváltás utáni politika nagy bűne, hogy bevezette a politikai riválissal szembeni félelemkeltés módszerét. Ha a politikai ellenfelet az abszolút rosszá nagyítják fel, akitől félni kell, az ugyan összetarthatja a saját tábort, de mérhetetlenül rombolja a közös alapokat.

"Mivé lesznek a társadalmat összetartó normák, ha az ellenség legyőzésére minden eszközt, bármekkora árat megengedettnek tartanak? Nem bomlasztja-e a társadalom alapszövetét az általános bizalmatlanság? Legelőször tehát a félelemmel való manipulációnak kell véget vetni" - mondta a köztársasági elnök.

Azt mondta, Magyarország függetlensége, biztonsága, jóléte az az alap, amelyben mindenki egyetért, és amely mindenkinek érdeke.

Sólyom László szerint az olcsóbb állam, karcsúbb állam, a parlamenti képviselők létszámának csökkentése kavarog a közbeszédben, meg az, hogy vajon a piacra bízhatjuk-e az állam feladatait, ha az a javak elosztásában és a gondoskodásban csődöt mond. "Le kell tehát szögezni, az állam fő feladata továbbra is biztonságot adni népének, megvédeni az ország függetlenségét, belül pedig rendet, igazságot és békét teremteni. Más szóval: jogbiztonságot."

Sólyom a beszédében úgy vélte, ehhez jó törvények kellenek, amelyeket az állam nemcsak megkövetel, de maga is betart. Alapvető, hogy az állam működése mindenki számára megismerhető és ellenőrizhető legyen.

Mindenek előtt azonban bizalomra van szükség, amely nélkül az ország nem működhet jól. "Biztonság, átláthatóság és bizalom összefüggnek. Sem az nem vezet jóra, ha az állam visszavonul, és átadja a terepet a piacnak, sem az, ha az állam akar a piac helyébe lépni. Erős piac és erős állam illik egymáshoz. Viszont a gyenge, korrupt állam és a rabló piac egymás párjai."

Csak az állam képes az egész országot áttekinteni, a részérdekeket összhangba hozni. Nem az állam létszáma a kérdés, hanem minősége. Ma, a globalizált gazdaság korában az állam központi erejére, magas szakképzettségére és korrupciómentességére van szükség.