További Belföld cikkek
- Folytatódik a hangfelvételügy, Vogel Evelin újra üzent Magyar Péternek
- Tiltakoznak a kutatók a legnagyobb magyar kutatóhálózat privatizációja ellen
- Kiderült, mikor és hogyan indul a BKK-rendészet
- Messzire kerülje el a Debrecen–Nagykereki vasútvonalat, akinek gyengék az idegei
- Megváltozik a közétkeztetés, nincs több diós tészta és szezámmagos rántott hús
|
Iliescu szerint nem felel meg az európai eszméknek a törvény
A román elnök szerint a magyar igazolvány kiadásának gondolata nem felel meg az európai eszméknek. "Mi lenne Európával, ha minden állam - bármiféle konzultáció nélkül - elkezdene olyan törvényeket hozni, amelyek más államok állampolgárait érintik?" - tette fel a kérdést. A státustörvénnyel kapcsolatos párbeszédet illetően Iliescu emlékeztetett arra, hogy a román fél már hivatalos dokumentumot küldött Budapestnek, és most a magyar választ várják.
Iliescu kifejtette, hogy megérti: az Európai Uniónak kínos lenne a mostaninál nyíltabb formában állást foglalni a magyar státustörvényről. "Az a tény azonban, hogy a magyar kormány kénytelen volt a törvény szövegéből kivenni Ausztriát, azt mutatja: észrevették, hogy valami nincs rendben, Ausztria az EU tagja, és ezért azonnal megtették ezt a lépést" - mondta.
Nastase: A státustörvényt nem fogják Romániában alkalmazni
Adrian Nastase miniszterelnök, aki csütörtökön kifejtette, hogy Románia szükség esetén kész felfüggeszteni vagy felmondani a Magyarországgal kötött kétoldalú szerződéseket az alapszerződésen kívül, pénteken a megyei prefektusokkal folytatott telekonferencián ismét visszatért arra, hogy a státustörvény "teljesen szubjektív alapon" módosíthatja a Romániában élő nemzeti kisebbségek közötti viszonyt.
A miniszterelnök a prefektusoknak is elmondta, hogy a státustörvényt nem fogják Románia területén alkalmazni. Ennek értelmében megteszik a szükséges intézkedéseket, sőt felmondanak bizonyos kétoldalú megállapodásokat is. Nastase közölte: a jövő héten találkozik az EU-államok Bukarestben akkreditált nagyköveteivel, és ismerteti velük a hivatalos román álláspontot.
|
Martonyi szerint nem a sajtóban kéne üzengetni
Martonyi János magyar külügyminiszter a román aggodalmakra egyelőre csak annyit reagált, hogy szerinte a státustörvénnyel kapcsolatos problémákat nem a sajtóban kellene egymásnak megüzenni, hiszen jól kiépített intézményrendszer létezik erre a célra. Martonyi úgy vélte: a státustörvény jól illeszkedik a magyar-román kapcsolatrendszerbe, a Romániában élő magyarok pedig hozzájárultak az ország integrációjához és gazdasági-társadalmi fejlődéséhez.
Az RMDSZ szerint az egész nem ér ennyit
Markó Béla, az RMDSZ elnöke pénteken úgy nyilatkozott: sokkal nagyobb a tétje a két ország közötti és Románián belüli román-magyar viszonynak annál, mintsem egy félreértelmezett törvény ezt a viszonyt felborítsa. Markó szerint politikai egyeztetésekre volna szükség a felek közt, egyébként pedig úgy vélekedett: az egyre durvább hangnemű román nyilatkozatok a hazai, nagyon erős nacionalista áramlatok megnyugtatására szolgálnak.