Képviselő szeretnék lenni + egyéb juttatások

2007.01.26. 13:59
Hogy ne nézz teljesen hülyén, ha egy társaságban hozzá kellene szólnod. Hogy valaki fel merje tenni helyetted a legegyszerűbb kérdéseket. Hogy tudd, mi a téma. Ez itt a politikafóbok kiskátéja, az Index Szájbarágó.
Hogy van az, hogy ötmilliárd forintot vettek fel a parlamenti képviselők útiköltségre és lakhatásra?
Az egyszerű válasz erre az, hogy jár nekik. Felvették, mert jár.
Nekem miért nem jár?
Az egyszerű válasz erre az, hogy te nem vagy parlamenti képviselő.
Ha én valamit el akarok számoltatni a munkahelyemen, be kell nyújtanom a számlát, és még akkor is néha kekeckednek, hogy kifizetik-e.
Ebben az ügyben nem is az a meglepő, hogy négy év alatt ennyi költségérítést kapott 386 képviselő. A nagy dolog, hogy nekik az útiköltségről nem kell számlát vinniük.

Szabó Zoltán, országgyűlési képviselője megérkezik Balatonőszödre
Csak úgy megkapják?
Ők az utazási költségtérítést átalányban kapják. Azt mondják persze, hogy ezt sokkal bonyolultabb lenne adminisztrálgatni egyenként. Aki például 250 kilométerre lakik Budapesttől, annak havonta 353 ezer forint jár. Egy fővárosi képviselő 154 ezret kap utazásra.
Ezt ki határozza meg?
Ez egy demokratikus munkahely. A fizetésükről ők döntenek.
De egy tankolás 12 ezer! Minek nekik ennyi benzin?
Egy képviselőnek sokat kell utaznia. Az APEH hivatalos költségtérítés számoló programja szerint meghatározott kilométer után ennyi pénzt kapnak.
De 155 ezerből több mint tízszer meg lehet tankolni egy hónapban!
Hát, igen, ezzel több mint 6 ezer kilométert lehetne autózni egy hónapban. De ebből a pénzből kell fizetni a mobilt, fenntartani a választókerületi irodát, reprezentálni, stb.
Én képviselő szeretnék lenni. Amúgy jól fizetnek?
Kapsz 221 ezer forint alapdíjat, tagja leszel egy bizottságnak, ezért kapsz még 154 ezret. Jobb bizottsági elnöknek lenni, azért 265 ezer forint jár. Fizethetsz egy titkárt vagy alkalmazottat is, erre is elszámolhatsz 132 ezer forintot.
Egyéb juttatások?
Használhatod a telefont a képviselői irodaházban, van orvosi ellátás, kapsz laptopot, van internet és ingyen postázhatsz is.

Laptoppal a parlamentben
Ha van laptopom és internetem, mit postázzak? Karácsonyi képeslapokat?
Bár van sok laptop és számítógép a Parlamentben, azért még mindig elég sok a papírmunka. Ja, és még van egy dolog. Ha nem vagy pesti vagy nincs pesti lakásod bejelentve, kapsz még 110 ezer forintot, hogy lakást bérelj.
Én meghúznám magam egy haveromnál vagy kijelentkeznék Budapestről, és felvenném a pénzt.
Nem, ez szabálytalan, ilyet a képviselők nem csinálnak. Igaz, nem is nagyon ellenőrzik.
És amúgy sokat kell dolgozni?
Ha végig kéne ülnöd egy hajnalig tartó szavazást a költségvetési törvényről, vagy egy több órás ülést az országgyűlés mezőgazdasági bizottságának a Közös Agrárpolitika változását figyelemmel kísérő albizottságában, lehet, hogy nem akarnál többet képviselő lenni. Ezen kívül jársz lakossági fórumokra, rendezvényekre, tárgyalásokra, frakcióülésekre, meg a választókörzetedben piros-fehér-zöld szalagokat vágsz át.
Hát, akkor nem keresnek rosszul.
Állítólag kínosan alacsony a magyar politikusok fizetése, az európai rangsorban a 27. helyen állnak. Ezekkel a költségtérítésekkel egészítik ki.
Nem tudom sajnálni őket. Miért a magyar ápolónők hanyadikak az európai rangsorban?
Ezt most hagyjuk. A képviselők amúgy megtarthatják régi munkahelyüket is, ha nem összeférhetetlen a képviselőséggel. Sőt lehetnek önkormányzati képviselők vagy polgármesterek is, akiknek amúgy általában van szolgálati autója és sofőrje. Ilyenkor az Országgyűléstől csak a költségtérítés egy részét kapják meg. Van aztán néhány olyan képviselő is, aki amúgy igencsak jólmenő nagyvállalkozó.
És ők is fölveszik ezeket a pénzeket?
Persze.
Pitiánerek. Igazán visszafoghatnák magukat.
Ők ezt nem kérik, kapják, és azt sem értik, miért van ez a nagy felhajtás az egész ügy körül. A milliárdos nagyvállalkozó egyébként lemondott a pénzről, miután kiderült, mennyit kapott. Ez egyébként nem csak magyar jelenség. Annak idején kiderült, hogy az Európai Parlament különféle nemzetiségű politikusai is vígan bizniszeltek a költségérítéssel.
Ha jól értem, itt nincs különbség fideszes vagy MSZP-s között.
Nincs. A fizetésről a pártok nagy egyetértésben döntenek. Előfordul, hogy éjszaka, amikor már nem közvetíti a tévé az ülést. Ilyenkor nem szoktak olyan sokan hiányozni. Mondom, ez egy demokratikus munkahely.