További Belföld cikkek
- Magyar Péter miatt zárhatták le a Vas vármegyei gyermekotthonokat is
- Hadházy Ákos támogatná Magyar Pétert, hogy miniszterelnök legyen
- A MÁV hibájából maradt el egy színházi előadás Győrben
- Székely János püspök: Az ünnep az egy kincs, és ezt mindenki érzi
- A Madách Imre Gimnázium leváltott igazgatója szerint az iskolai mobiltörvény abszolút hungarikum
Az SZDSZ az önt beharangozó közleményében megveregette a saját vállát, hogy az esélyegyenlőség növelése jegyében nő kerül Demszky Gábor helyére. Nem kevés, hogy húsz képviselőből önnel együtt három nő lesz?
Nem. Még mindig jobb, mintha maradt volna a kettő. Én egyébként azt tapasztalom, hogy a politika elég férfias foglalkozás, és a liberális pártnak fontos, hogy ne csak elvekben, szavakban hirdesse a női egyenjogúságot. Az előző ciklusban is három nő képviselője volt az SZDSZ-nek, és velem együtt most is három lett. Szerintem amúgy a férfiak mindig a racionalitást, a nők pedig egy kicsit az emóciókat viszik a politikába, és ez nagyon hiányzik sokszor a vitákban.
Mi lesz a feladata mint friss képviselőnek?
Elsősorban az önkormányzati munkában szerzett tapasztalataimat akarom kamatoztatni a parlamenti munkában is. A szociális területen szerzett tapasztalataimra számít a frakció, így a foglalkoztatási bizottságban fogok dolgozni.
Fotók: Huszti István
97 óta tagja az Országgyűlés kórusának, a SzenáToroknak. Most lett csak képviselő, hogyan csatlakozott külsősként már 12 éve a kórushoz?
A kórus alakulása után egy évvel kerestem meg Iványi Tamást, jeleztem neki, hogy kiváló torkú énekes vagyok, és szeretnék csatlakozni, ha lehet. Lehetett. A karnagyunk mindig azt szokta mondani, nem baj, ha mindenki mást énekel, ha a saját szólamát mindenki tisztán énekli, abból kijöhet harmónia. Na, most ezt kéne a parlamentben is, én ezt képviselem, ez a hitvallásom a zenéből. Mások véleményét meghallgatva, mások véleményét elfogadva ne tekintsük harcnak a parlamenti munkát és a politikát.
A SzenáTorok nevű parlamenti kórus 1996-ban, azaz a Horn-kormány idején alakult. Az énekkarban párthovatartozásra tekintet nélkül vesznek részt a politikusok, a csapat kizárólag jótékonysági rendezvényeken lép fel. A kórus alapítói között található Lamperth Mónika önkormányzati miniszter, de például az azóta a politikából kikopott Gyimóthy Géza is.
Ki a kedvenc politikusa a túloldalról, és miért?
Dávid Ibolya. Egyrészt azért, mert ő is nő. Másrészt nagyon tiszteletem következetességét és a hihetetlen keménységét. Hogy fel tudja venni a versenyt és a kesztyűt, ha kell, a férfi politikustársaival.
Melyik filmet kedveli jobban kedvencei közül, az Üvegtigris 1-et, vagy az Üvegtigris 2-t?
Mindig az utóbbi a kedvesebb. Nekem azt mondták, amikor beültem erre a mozira, hogy ne várjak túl nagy történetet. Nem is a történetért nézi meg az ember a filmet, hanem a hihetetlen színészi alakításokért. Ez a film sok részletében a mai magyar valóságot mutatja be igen groteszk módon, ezért a kedvencem.
Könnygáz vagy gumilövedék?
Egyik sem.
Fodor vagy Kóka?
Mind a kettő.
Hobbija az ajándékkészítés. Mi volt az utolsó saját készítésű ajándéka?
Látom, nagyon jól felkészült az életrajzomból! Fantasztikus! Visszatérve: az ajándékkészítés nálam egy hobbi. Tavaly - amikor még a főváros szociális bizottságának elnöke voltam - minden bizottsági tagnak saját kezűleg készítettem ajándékot. Például hűtőmágnest kaptak.
Kovács Pistiset?
Nem. Saját készítésű ajándékról beszéltem. Gipszből csináltam angyalkás hűtőmágnest.
Demszky Gábor is kapott ajándékot?
Természetesen.
Azért valljuk be, ritkaság, hogy egy politikus saját készítésű ajándékokkal lepje meg politikustársait.
Attól, hogy az ember politikus, még nem kell elfelejteni, hogy nő. Gondolom minden politikusnak van hobbija, nekem például ez.
Mi volt a legnagyobb politikai sikere, kudarca?
Legnagyobb sikeremnek azt tartom, hogy sikerült megakadályoznom, hogy a Magyar Demokrata Fórum elfogadtasson egy olyan rendelet, amely kitiltotta volna Budapestről a koldusokat. Ez széleskörű összefogásnak volt köszönhető. Úgy gondolom, nem a kitiltás a probléma megoldása. Amire az ellenzékiek hivatkoztak, hogy a koldusok zaklatták a járókelőket, ezt ma is szankcionálja a törvény, szabálysértésnek minősíti.
Mint eddigi fővárosi politikus egyetért a gyülekezési jog korlátozását eredményező fővárosi lépésekkel?
A gyülekezési szabályokat 89-ben hozták, akkor senki sem gondolta, hogy e joggal vissza is lehet élni. Ha elmegy Londonba vagy Berlinbe, ott láthatja, hogy nem lehet olyan demonstrációkat tartani, mint a Kossuth téren. Egyszer személyesen is megnéztem, mi folyik ott, és az minden volt, csak politikai rendezvény nem. Hiszen egy ilyenhez nem tartozik hozzá például a gulyáságyú vagy a sörsátor. Én azt vallom, hogy mindenki mondja el a véleményét, de amikor valaki e joggal visszaél, akkor azzal kezdeni kell valamit. Arról nem is beszélve, hogy azoknak az embereknek a nyugalmára is tekintettel kell lennünk, akik a környéken laknak.
De sörsátrat először az SZDSZ állított a Városháza Parkban.
Az egy más történet volt. Az egy érvényes közterület-használati engedéllyel bíró rendezvény volt.
Közterület-használati engedélye az SZDSZ-nek sem volt, hiszen akkor még nem élt a lex-Kossuth tér rendelet, amely engedélyhez köti például a politikai rendezvényen a hangosítást.
Politikai rendezvényekre nem kell engedély.
De most már kell.
Jó, de az SZDSZ bejelentette, mettől meddig tartózkodik a Városháza parkban, és nem teremtett olyan hihetetlen körülményeket, mint a Kossuth téren demonstrálók
Mivel mérgezi magát?
Cigarettával, de volt egy fogadalmam: ha bejutok a parlamentbe, leteszem. Remélem sikerülni fog.
Húros hangszer vagy ütős?
Ütős.
Milyen könyvet olvas mostanában?
Nagyon szeretem a verseket. Érdekel a pszichológiai irodalom, de kedvelem a regényeket is.
Miért épp Margaret Thatcher a kedvenc politikusa az európai mezőnyből?
Azért, mert ő is nőként tudta kivívni azt a világtekintélyt, amit szerzett magának. Egyszerre tudott nő lenni és kemény politikus.
Ön esetleg a jövő Thatcher asszonya?
Hát, erre mit mondhatnék?! Köszönöm a bizalmat.