Az SZDSZ Robin Hood kezébe helyezte a költségvetés sorsát

2008.10.15. 12:23
A liberálisok hozzáállása a költségvetéshez és az adótörvényekhez egyértelműen az enyhülés jeleit mutatja. Mióta szeptemberben elkezdődött a parlamenti munka, jóval kompromisszumképesebbnek mutatkoznak a szocialisták tervezetével szemben. Sokan úgy vélik: ha meg nem is szavazzák, de így vagy úgy átengedik a költségvetést.

Az SZDSZ politikusainak szájából sok minden elhangzott már a 2009-es költségvetéssel kapcsolatban az április végi koalíciós szakítás óta. A kezdeti merev elutasítás a nyári hónapokban még tovább keményedett, ám úgy tűnik a szeptemberi parlamenti munka kezdetével egyre inkább "barátkoznak" Veres János büdzsétervezetével. Az előre hozott választás szinte már szóba sem kerül, és erősen próbálkoznak a mindenki számára elfogadhatónak tűnő megoldás megtalálásával. Politológusok arról beszélnek: a liberálisok lehet, hogy a látszatot fenntartva nem szavazzák meg a költségvetést, de valamilyen úton-módon át fogják engedni azt.

A kezdetek

John Emese szabad demokrata politikus májusban azt nyilatkozta, hogy az SZDSZ ellenzéki pártként nem szavazhatja meg a költségvetést, mert ez a "konstruktív ellenzékiségbe nem fér bele". Ha igennel szavaznának, az azt az érzetet keltené, hogy egyet értenek a szocialisták programjával, ha pedig így lenne, ki sem kellett volna lépniük a koalícióból. Közben a miniszterelnök külföldi tudósítók előtt azt mondta: ha a költségvetést és az adótörvényeket nem sikerül elfogadtatniuk a parlamentben, "a kormány nem maradhat hatalmon". Veres János pénzügyminiszter már ekkor optimistán tekintett az őszi hónapokra: "Az ország normális, kiegyensúlyozott működéséhez elengedhetetlen a költségvetés elfogadása, ennek tudatában én biztos vagyok abban, hogy az MSZP meg tudja szerezni a szükséges támogatást ehhez".

Kóka János

Júniusban a "megfontolni" kifejezést használta a költségvetés elfogadásával kapcsolatban, ehhez azonban "világos, nyilvános és határozott feltételekre van szükség" (elsősorban adócsökkentésre). Kóka és az azóta képviselői mandátumáról lemondott Gegesy Ferenc levelet is írtak a pénzügyminiszternek, melyben azt kérdezték: elkötelezett-e a kormány az adó-és járulékcsökkentés mellett? Kóka a költségvetésről azt mondta, "ha a kormány a volt pénzügyminiszterek, szakértők, és az SZDSZ javaslatai ellenére sem akar gazdasági fordulatot és megbukik, akkor ezért nem a liberálisokat kell hibáztatni. Kóka júliusban dicséretesnek tartotta volna, ha az ellenzéki erők a kormánnyal egyeztetve (nem pedig a kormánnyal szemben) tudnának megfogalmazni egy konszenzusos elképzelést a kormányzati gazdaságpolitikáról.

Fodor Gábor

Az SZDSZ új elnökeként egyértelművé tette, hogy elutasítja elődje "ultimátumpolitikáját", de a közteherviselés igazságosabbá tételét ő is fontosnak tartja - és ettől tette függővé a javaslat megszavazását. Augusztusban arra panaszkodott, hogy a szocialistáktól nem kapták meg határidőre cselekvési programjukat. "Az ígéreteket illik betartani"- tette hozzá a nyomatékosítás kedvéért. Ismét előjött a szakértői kormány és az előre hozott választás rémével: a liberális pártelnök ezt arra az esetre tartotta fenn, amennyiben a cselekvési program az SZDSZ számára nem lesz elfogadható.

Horn Gábor

A liberális politikus egy reggeli műsorban a sejtelmes: "sokan meg fognak lepődni" mondattal válaszolt a költségvetés elutasítására vonatkozó felvetésre. Természetesnek nevezte, ha egy ellenzéki párt nemet mond a központi költségvetésre, "ugyanakkor az SZDSZ egy olyan ellenzéki párt, amelyik tartalmi kérdéseket is vizsgál" - tette hozzá.

Közben nyilvánosságra került Gyurcsány Megegyezés című programja, melyről Sándor Klára szabad demokrata politikus azt mondta: " A Megegyezés című Gyurcsány-program oktatásra vonatkozó része teljes összhangban van azzal, amit az SZDSZ a 2006-os koalíciós programban látni szeretett volna, ezt a részt a párt természetesen nem utasíthatja el".

Itt van az ősz

A liberálisok szerint a Megegyezés program leginkább Gyurcsány túlélését szolgálja, nem pedig az ország érdekét. Ennek függvényében a párt nemet mondott a miniszterelnök "politikai hirdetésére". Az egyes adónemek eltörlését, illetve csökkentését Fodor Gábor helyeselte, a Gyurcsány-dolgozat oktatási fejezetének viszont már csak néhány elemét mondta támogathatónak. A dolog érdekessége, hogy utóbbiról két nappal korábban Sándor Klára, az SZDSZ oktatási és tudományos bizottságának alelnöke még egészen másképpen nyilatkozott.

Horn Gábor finomított a szabad demokraták hozzáállásán, és közölte: "Mi csak a kormányfő túlélési programjára mondtunk nemet, adó- és költségvetési javaslatokat ugyanis még nem láttunk", hozzátéve, hogy ha a javaslatok komoly megtakarítást és szociális átalakítást eredményeznének, akkor azokat megfontolná a liberális párt. Közben Gulyás József szabad demokrata képviselő az ATV reggeli műsorában, békülékeny hangulatban jelentette ki: "Idő előtti lenne azt mondani, hogy az SZDSZ semmilyen módon nem tud támogatni egy, a kormány által előkészített költségvetést". Az adótörvényekkel kapcsolatban a politikus megjegyezte, nem tartja kizártnak, hogy lesznek benne olyan elemek, amelyeket támogatni fognak.

Szeptemberben asztalhoz ültek liberális és szocialista politikusok, a közös nevező megtalálása céljából. "Nem az a fő kérdés, Gyurcsány Ferenc-e a miniszterelnök, hanem az, hogy a kisebbségi kormánynak vannak-e adekvát válaszai, jó reálpolitikai, reálgazdaság-politikai válaszai a helyzetre" - hangoztatta Gulyás a találkozó előtt, megerősítve azt az előzetes bejelentést, hogy személyi kérdések nem fognak szóba kerülni a megbeszélésen. Hozzátette még, szeretnék, ha a kisebbségi kormány ezen az őszön bizonyítaná, hogy van értelme tevékenységének, és azt, hogy egyes törvényjavaslatait támogatni lehet.

Szabad demokraták frakcióülése után Fodor Gábor pártja követeléseiről puhábban, más lehetőségeket is nyitva hagyva beszélt. Elmondta, azért akarnak tárgyalni a továbbiakban, hogy tisztázzák, milyen feltételekkel lehet "más, vállalható kormányprogramot" felvázolni. Az ő szavaival élve: "nem akarják bevágni az ajtókat". A liberálisok számára jelenlegi formájukban továbbra sem fogadhatók el a beterjesztett adótörvények, a Robin Hood (Rózsa Sándor) adó pedig ellentétes az ideológiájukkal - közölte a szabad demokrata pártelnök. A szocialisták egyébként a találkozón nyitottak voltak a költségvetési plafonra vonatkozó törvényjavaslatra. Fodor leszögezte: nincs visszaút a Gyurcsány-kormányba, de "értelmes kérdésekben" készek együttműködni.

Hétfőn kiderült, hogy új költségvetés lesz, a jövő évre vonatkozóan pedig nem nyújt be a kormány adómódosító javaslatokat (nem lesz új adótörvény). Szabad demokrata képviselők nem erősítették meg, de úgy tűnik: ha a szocialisták kiveszik az MSZP Kongresszus által elfogadott 12 pontból a Robin Hood adót, nem fagyasztják be a béreket, és sikerül megállapodni a költségvetési plafonról, az SZDSZ minden valószínűség szerint az igen gombot fogja megnyomni a szavazáskor. Ellenkező esetben megbélyegeznék őket azzal, hogy nem tartottak össze a bajban, és nem az ország érdekeit tartották szem előtt. Ilyen válsághelyzetben ugyanis egyetlen ellenzéki párt sem engedheti meg magának, hogy hónapokig költségvetés nélkül maradjon egy ország, vagy ami még rosszabb: előre hozott választásokat kelljen tartani. Az MSZP ilyen és ehhez hasonló kijelentésekkel dobja fel a labdát a szabad demokratáknak, akik minden jel szerint, le is fogják csapni azt.