Fodor elnöksége kicsit javított az SZDSZ megítélésén

2008.06.17. 16:08
A szocialisták több mint fel reménykedik, hogy jobbra fordul az új SZDSZ-elnök irányítása alatt a két párt közötti kapcsolat. Századvég és a Forsense közös választáskutatási programjának júniusi adatfelvételében vizsgálta a Szabad Demokraták Szövetségének elnökválasztásával kapcsolatos lakossági vélekedéseket.

A Századvég és a Forsense vizsgálata szerint a megkérdezettek 78 százaléka hallott arról, hogy a közelmúltban elnökválasztó kongresszust tartott a liberális párt. Akik hallottak a tisztújító kongresszusról, azok 88 százaléka helyesen tudott válaszolni arra a kérdésre, hogy kit választott vezetőéül az SZDSZ.

A megkérdezettek közel négytizede az új elnöktől a szavazótábor növekedését várja - igaz, nagy többségük csak kisebb mértékű emelkedést valószínűsít. További egyharmaduk szerint az SZDSZ szavazótábora nem fog változni, míg 6 százalék csökkenést jósol. A két nagy párt szavazói közt nincs jelentős eltérés a kérdés megítélésében: mindkét tábor relatív többsége a támogatottság enyhe növekedését várja az új elnöktől.

Erősen megoszlanak viszont a vélemények arról, hogy az SZDSZ új elnökével miként változik a párt MSZP-hez fűződő viszonya. A válaszadók hasonló arányban gondolják úgy, hogy Fodor vezetésével az SZDSZ közeledni fog a szocialistákhoz (22 százalék), mintahogy távolodni fog tőlük (18 százalék). 37 százalékuk úgy vélekedik, hogy a két párt között a jövőben megmarad a jelenlegi távolság. Amennyiben a válaszok megoszlását pártpreferencia alapján vizsgáljuk, akkor azt állapíthatjuk meg, hogy a Fidesz-szavazók közel fele szerint a két párt között megmarad a jelenlegi távolság, negyedük viszont távolodást valószínűsít. A szocialista szavazók esetében azonban a többség (55 százalék) a két párt közötti közeledést várja az új elnöktől.

A megkérdezettek többsége (54 százalék) helyeselné, ha az SZDSZ programjával a jobboldali szavazókat is megszólítaná. Azaz, az MSZP és a Fidesz szavazóinak többsége is azonos véleményen van: támogatnák, ha az SZDSZ programja a jobboldali szavazókhoz is szólna. A válaszadók mintegy háromtizede viszont ellenezné a liberális párt "jobbra nyitását".

Abban a kérdésben, hogy helyeselné-e, ha az új elnökkel az SZDSZ politikája közelebb kerülne a Fideszéhez, nincs ekkora konszenzus a válaszolók között. A megkérdezettek 42 százaléka inkább helyeselné, 39 százaléka inkább ellenezné ezt a változást. A két nagy párt szavazótábora ebben a közelítésben teljesen ellentétes véleményen van, a Fidesz szavazóinak 60 százaléka inkább helyeselné, az MSZP szavazóinak 75 százaléka viszont inkább ellenezné, ha az SZDSZ politikája közeledne a Fideszéhez.