Nyugodt népszerûtlenség övezi a szocialistákat

2008.08.25. 10:40
A tavaszi népszavazás és az SZDSZ kiválása a kormánykoalícióból kissé megbolygatta a pártok támogatottságát, ám a Marketing Centrum januári és augusztusi felmérései között egyetlen pártnál sem szignifikáns a változás, azaz az õszi politikai szezonnyitány kezdetén gyakorlatilag ugyanúgy állnak a pártok, mint ahogy az év elején is álltak.

A Fidesz az augusztus közepén készült felmérés eredménye szerint is nagyon nagy fõlénnyel nyerné a "most vasárnapi" parlamenti választást. A pártválasztók körében 55 százalékos a támogatottsága, és ez akár kétharmadnál nagyobb mandátum-többséghez is elég lehetne, ha az MSZP jelenleg 29 százalékra becsülhetõ támogatottsága a valódi választáson is jóval 33 százalék alatt marad.

A Fidesz kétharmada azonban nem kis részben azon is múlik, hogy miként szerepelnek majd a választáson a kisebb pártok. Az MDF esetében most is valószínûnek látszik az 5 százalék fölötti eredmény, az SZDSZ esetében viszont jelenleg az a valószínûbb, hogy nem érnék el az öt százalékot.

A közvélemény tisztában van azzal, hogy a szokásosnál is izgalmasabb politikai szezon várható, melyben súlyos politikai és gazdasági kérdések kerülnek majd napirendre. A megkérdezettek 25 százaléka számára az a legfontosabb kérdés, hogy "bukik-e a kormány, lesz-e elõrehozott választás". A többséget viszont ennél jobban izgatja, hogy "felgyorsul-e a gazdasági növekedés", vagy az hogy "lesz-e adó csökkentés", illetve az, hogy elfogadja-e a parlament a 2009-es költségvetést?

Ami az adócsökkentést illeti, itt csaknem konszenzus szerû az egyetértés: a megkérdezettek 83 százaléka szeretné ha lenne. Az elõrehozott választás viszont teljesen megosztja a közvéleményt, noha sokan vannak, akik nem szeretnék, ha 2010-ig Gyurcsány Ferenc maradna a miniszterelnök.

A legfigyelemreméltóbb azonban az, hogy a megkérdezettek 47 százaléka szeretné, ha a parlament elfogadná a 2009-es költségvetést, és még a Fidesz támogatói körében is csak 40 százalék drukkol annak, hogy ne fogadják el a költségvetést. Ez azt jelzi, hogy a többség az ország mûködõképességének fenntartására gondol a 2009-es költségvetés elfogadása kapcsán, nem pedig a költségvetés leszavazásának lehetséges politikai következményeire.