Fodor Gábornak harmadszorra sikerült
Összefoglaló
További Belföld cikkek
- Matolcsy György: A korlátlan erőforrások világa felé hajózunk
- Egyetlen szóval intézte el a bíróság kérdését a férfi, aki több ember otthonát is porig égette Pécsnél
- Orbán Viktor elárulta, hogy mivel kezdett foglalkozni 2009-ben
- A csúcsforgalomban füstölt el egy villamos Budán
- Tizenhárom autó ütközött az M6-oson, teljesen megbénult a forgalom
Fodor Gábor nyerte az SZDSZ elnökválasztását, Kóka János két szavazattal maradt le riválisától. Fodor Gábor harmadszorra indult el az SZDSZ elnöki posztjáért, 2000-ben Demszky Gábor, tavaly pedig Kóka János győzte le. Most az összesen 693 leadott szavazatból 346-ot adtak le Fodor Gáborra, 344-et pedig Kóka Jánosra, 3 szavazat érvénytelen volt. Úgy tudjuk, a 3 érvénytelen szavazólap egyikén mindkét jelölt neve mellé ikszeltek, a másikon egyikre sem, a harmadikon pedig Fodor neve mellett volt az iksz, a hivatalos pecsét azonban hiányzott a lapról.
A liberálisok azért tartottak rendkívüli tisztújító küldöttgyűlést, mert kiderült, a tavalyi elnökválasztáson csalás történt. Fodor Gábor most szállt versenybe harmadszor az elnöki posztért. Az elnök mellett döntöttek a 12 ügyvivőről és az országos tanács 20 tagjáról is.
Az ügyvivői testületben, ami a párt legfőbb döntéshozó testülete, érdekes erőviszony alakult ki, a 12 tag közül ugyanis 5 kókista (Kóka János, Wittinghoff Tamás, Eörsi Mátyás, Világosi Gábor, Gusztos Péter), 5 pedig fodorista (Gulyás József, John Emese, Csőzik László, Béki Gabriella, Szent-Iványi István). Demszky Gábor főpolgármestert és Horn Gábort nem lehet ilyen egyértelműen valamelyik táborba sorolni, de feltételezhető, hogy gördülékenyen együtt tudnak majd működni az új pártelnökkel.
Fodor többször is hangsúlyozta, hogy a tisztújítás lezárultával egységes SZDSZ-t szeretne, hasonlóan nyilatkozott Kóka János távozó elnök is. Fodor azt mondta, hogy első dolga lesz a nyitás politkájának megvalósítása, párbeszédet kezd a pártelnökökkel.
Fodor az elnöki kampányban 3 kész forgatókönyvről beszélt: egy új koalíció megkötéséről, amit új személyekkel és új politikai tartalommal tud csak elképzelni. A legnagyobb esélyét jelenleg annak látja, hogy marad a kisebbségi kormányzás, a harmadik lehetőség pedig az előrehozott választások kiírása. Utóbbiról elnökjelölti beszédében azt mondta, hogy az SZDSZ csak akkor támogathatja, ha lefektetik, hogy a következő kormány nem módosítja az alkotmányt, a választási törvényt és az állampolgárságról szóló törvényt.