48 százalékos részvétel várható a népszavazáson

2008.01.24. 22:00
A választók 48 százaléka elmenne szavazni a március 9-re kiírt népszavazáson, derül ki a Szonda Ipsos közvélemény-kutatásából. Ha az igenek kerülnek többségbe, 52 százalék szerint a kormánynak eszerint kell végrehajtania az intézkedéseket, 36 százalék szerint akkor a kormánynak le kell mondania.

A megkérdezett szavazásra jogosult állampolgárok 48 százaléka biztosan elmegy a március 9-én tartandó népszavazásra, a Fidesz választói körében ez az arány 69, míg az MSZP szimpatizánsok körében 45 százalék. Az igenek aránya mindhárom kérdésben többségben lenne, derül ki a Szonda Ipsos felméréséből, amelyet a Magyar Televízió megbízásából készítettek.

Az 514 választópolgár megkérdezésével készített reprezentatív kutatás szerint a válaszadók 70 százaléka fontosnak tartja a népszavazási kérdéseket, arányuk a Fideszt választók körében 89, a nagyobbik kormánypárt szavazói körében 42 százalék.

A megkérdezettek 52 százaléka mondta azt, hogy ha többségbe kerülnek mindhárom kérdésnél az igenek, akkor a kormánynak azt kell tennie, ami ez eredményből következik, azaz az intézkedéseket eszerint kell végrehajtania. A válaszadók 36 százaléka vélte úgy, hogy ez azt mutatja, a kormány rossz politikát folytat, és le kell mondania.

A kórházi napidíj eltörlését a válaszadók 81 százaléka támogatná, az igen mellett szavazna a Fidesz táborának 94 százaléka és az MSZP-szavazók 61 százaléka. Az igent választók azért döntenének az eltörlés mellett, mert minden TB-fizetőnek jár a kórházi kezelés, illetve a kórházi napidíjból befolyó összeg alacsony ahhoz, hogy a kórházak helyzetét javítsa. A nem mellett döntők szerint a kórházi napidíj elszámolásra kötelezte a kórházakat, és arra is, hogy ne tartsák bent feleslegesen a betegeket.

A vizitdíjat a megkérdezettek 75 százaléka törölné el, igennel szavazna a Fidesz-tábor 93 százaléka és az MSZP-t választók 45 százaléka. Az igen mellett azért döntenének a választók, mert fizetik a TB-t, tehát nem szeretnének pluszban fizetni azért, mert orvoshoz mennek, illetve sok beteg azért nem tud elmenni az orvoshoz, mert gondot jelent neki a vizitdíj kifizetése. Akik nem támogatnák eltörlését, egyetértettek azzal, hogy a vizitdíj bevált, visszaszorította a hálapénzt, és nem járnak olyan sokan feleslegesen orvoshoz.

A tandíj eltörlését a szavazók 70 százaléka támogatná, igennel szavazna az MSZP-t választók 35, a Fideszt választók 92 százaléka. Az igen mellett legtöbben azzal érveltek, hogy a tandíjfizetés miatt sokan nem tudnak továbbtanulni. A nemmel szavazók szerint viszont a tandíj versenyt teremt a diákok között, és ezzel emelkedne az oktatás színvonala.