További Belföld cikkek
- Magyar Péter miatt zárhatták le a Vas vármegyei gyermekotthonokat is
- Hadházy Ákos támogatná Magyar Pétert, hogy miniszterelnök legyen
- A MÁV hibájából maradt el egy színházi előadás Győrben
- Székely János püspök: Az ünnep az egy kincs, és ezt mindenki érzi
- A Madách Imre Gimnázium leváltott igazgatója szerint az iskolai mobiltörvény abszolút hungarikum
A Vasárnapi Hírek szerint a rendszerváltás óta nem fordult elő, hogy a köztársasági elnök nem vett részt a zászlófelvonáson. A lap úgy tudja, hogy Sólyom László március 15-én délelőtt még nem hivatalos magánlátogatáson Erdélyben lesz, és csak este ér Budapestre, hogy kitüntetéseket adjon át.
Tavaly viszont éppen a kitüntetések átadásakor tört ki botrány, Sólyom László ugyanis nem fogott kezet Fekete Jánossal, akinek Gyurcsány Ferenc javasolta a kitüntetését. (Fekete a Magyar Nemzeti Bank korábbi elnökhelyettese.)
Szili értelmezési vitáról beszél
Az idei protokollvitáról az Index szombaton már megírta, hogy elsősorban az lehet az oka, hogy Szili Katalinék is bejelentkeztek a március 15-i zászlófelvonásra kiadandó parancsra, de Sólyom László és hivatala nem nekik adta a jogot.
Szili Katalin házelnök kabinetirodájának az MTI-hez vasárnap eljuttatott közleménye szerint viszont a "vitának a parlament elnöke sem kezdeményezője, sem ösztönzője nem volt". A közlemény szerint "parlamentáris demokráciánk alaptörvényéből, az Alkotmányból világosan levezethetőek mindazon - akár a tételesen külön nem szabályozott, vagy úgynevezett szokásjogi körbe tartozó - ügyek és kérdések is, amelyekhez ez az értelmezési vita is tartozik".
A békés hangulat fontos
A nemzeti ünnep méltóságteljes megünneplése, az ország helyzete, az állampolgárok és a nemzet tagjainak békés hangulata mindennél fontosabb a házelnök számára. Fentieken és az alkotmányosságon kívül más szempontok nem vezérlik és befolyásolják, ezért ebben az értelmezési vitában nyilvánosan és személyesen a továbbiakban nem kíván részt venni - közölte a kabinetiroda.
Sólyom László köztársasági elnök külföldi útja miatt nem vesz részt a március 15-i Kossuth téri zászlófelvonáson. Aznap délelőtt még nem hivatalos magánlátogatáson Erdélyben lesz. Március 15-én délelőtt katonai tiszteletadás mellett, a legfőbb közjogi méltóságok jelenlétében vonják fel a Magyar Köztársaság lobogóját a Kossuth téren. A zászlófelvonás előtt a köztársasági elnök ad engedélyt az ünnepség megkezdésére és a nemzeti lobogó felvonására.
Némi zavar
Az államfő, a házelnök és a miniszterelnök protokollosztálya között némi zavart okozott, hogy ki helyettesítse a köztársasági elnököt a zászlófelvonáson. Az Alkotmány szerint az államfő átmeneti akadályoztatása esetén a köztársasági elnöki jogkört az Országgyűlés elnöke gyakorolja.
A Köztársasági Elnöki Hivatal (KEH) szombati közlése szerint az államfő részvétele a zászlófelvonáson nem a köztársasági elnöki hatáskör gyakorlása, hanem "protokolláris cselekmény", és ilyen esetben helyettesítésre nincs szükség. Mivel a törvény értelmében a zászlófelvonás katonai tiszteletadással történik, a KEH tájékoztatta a vezérkari főnököt és a honvédelmi minisztert arról, hogy az államfő a zászlófelvonás idején külföldön tartózkodik. Sólyom László további lépést nem tett az ünnepség lebonyolításával kapcsolatban, ennek feltételezése csak félreértésen alapulhat - írta Kumin Ferenc főosztályvezető.
Ki, kinek, mikor?
Az MTI előző nap úgy értesült, hogy az államfő végül nem átadta a tisztségével járó feladatot, hanem helyettest jelölt ki maga helyett, és a miniszterelnököt kérte meg erre a feladatra. A kormányszóvivői iroda szombati tájékoztatása szerint a Köztársasági Elnöki Hivatal jelezte a Miniszterelnöki Hivatal felé Sólyom László kérését, és Gyurcsány Ferenc miniszterelnök vállalta a helyettesítést.
Az Országgyűlés elnökének kabinetirodája a vasárnapi közleményben leszögezi: e helyzetnek és vitának a parlament elnöke sem kezdeményezője, sem ösztönzője nem volt. Álláspontját a köztársasági elnökkel és a miniszterelnökkel személyesen közölte. Mint írták, "az Országgyűlés elnöke felelősségteljes érdeklődéssel követi a március 15-i központi állami ünnepségekkel összefüggő, az egyes közjogi szereplők megjelenésére és ottani feladataira vonatkozó, változó híreket".
Szili Katalin a központi ünnepségek mellett a jövő héten több vidéki, valamint erdélyi, vajdasági és felvidéki meghívásnak tesz eleget - közölte a kabinetiroda.