Kicsit megint átalakítják az egészségügyet

2008.10.08. 16:56
Az egészségügy kisebb átalakításához négy törvény módosítására készül a kormány. A 19 megyei egészségbiztosítási pénztár helyett hét regionális pénztár lesz, országos program indul a lelki egészség megőrzésére és fogászati centrumokat alakítanak ki.

Négy törvény módosítása szükséges az egészségügyi rendszer átalakításához, a módosításokat október 15-ig kell a kormány elé vinni - mondta az egészségügyi miniszter a szerdai kormányszóvivői tájékoztatón.

Székely Tamás elmondta: augusztus közepén zárult le a Biztonság és partnerség dokumentum társadalmi vitája, amelynek nyomán számos kiegészítés került az anyagba. A tárcavezető hármat emelt ki: a lelki egészség országos programjára, a gyógyszerpiac kérdéseire, valamint a szájsebészeti ellátó centrumok kialakítására vonatkozót.

A jobb ellátásért módosítani szeretnék az egészségügyről szóló, a gyógyszergazdaságossági törvényt, az egészségügyi ellátórendszer fejlesztéséről szóló jogszabályt, valamint a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló törvényt.

Átalakítják az egészségbiztosítás szervezetét is. Továbbra is egy egészségbiztosító lesz, de a 19 megyei pénztárt hét regionális pénztár váltja fel. A regionális pénztáraknál fontos lesz a betegek tájékoztatása, és a minőségi kórházi szolgáltatások vásárlása.

A weborvos.hu beszámolója szerint a miniszter bejelentette, hogy a Semmelweiss Egyetem Pszichiátriai Klinikáján november 1-től központi pszichiátria központ nyílik meg, a Kútvölgyi Kórházban pedig stroke-központot hoznak létre.

A miniszter cáfolta, hogy visszaállítanák a részleges térítési díjat abban az esetben, ha a beteg nem a beutaló szerinti ellátást veszi igénybe. A védőoltások után fizetett díjakról szólva Székely Tamás elmondta, a pneumococcus elleni védőoltásért nem kérhet pénzt az orvos, azonban 25 ezer forinttal megemelték a házi gyermekorvosok finanszírozását, és 10 ezerrel a vegyes praxisokét.

"Úgy gondolom, hogy hamis az az állítás, hogy többletfeladatot kell elvégezniük (az orvosoknak) és nem kapnak pénzt érte" - fogalmazott a miniszter, aki hozzátette: az a háziorvos, aki a 0-2 éves korosztály oltását pénzért végzi, szankcióra számíthat.