Az első pontban arról döntöttek, hogy az országos rendes vagy rendkívüli tisztújító küldöttgyűlést követően a helyi szervezetekben, a választmányokban, továbbá az országos tanácsban és az országos tanács elnökségében is tisztújítást kell tartani az országos tanács által meghatározott időtartamon belül. Korábban e döntések meghozatalára konkrétan meghatározott időpontot tartalmazott az alapszabály.
A második megváltoztatandó pontban arról kellett a küldötteknek szavazniuk, hogy a területi küldöttgyűlés és a rendkívüli országos küldöttgyűlés összehívásakor, azok időpontjáról, helyéről és napirendjéről a résztvevőket a rendezvény első napja előtt nyolc nappal kell értesíteni, korábban 15 nap volt a határidő.
A harmadik pontba belevették, hogy az SZDSZ tisztviselőinek, a küldöttgyűlési küldötteknek, valamint az országgyűlési és önkormányzati képviselőjelölteknek a megválasztása, listáinak meghatározása - beleértve a rendkívüli küldöttgyűlés küldötteinek megválasztását is - választásnak minősül.
A negyedik pont arról szól, hogy a küldöttek megválasztása az országos küldöttgyűlés előtt az országos tanács által meghatározott időrend szerint történik. Korábban ez úgy szólt, hogy a küldötteket a helyi szervezetekben a rendes, országos küldöttgyűlést megelőző hatvanadik és harmincadik nap között választják meg.
Az utolsó pont rendelkezését úgy módosították, hogy megüresedés esetén harminc napon belül kell új tisztségviselőt választani. Ez a pont korábban úgy szólt, hogy azokat a tisztségviselőket, akiket nem küldöttgyűlés választ, az országos tisztújító küldöttgyűlés után 45 napon belül kell megválasztani. Megüresedés esetén ugyancsak 30 napon belül kell új tisztségviselőt választani. (MTI)
A koalícióból való kilépésre buzdította a küldötteket Fodor Gábor, de csak akkor, ha a küldöttek eltökéltek a változások mellett. A kialakult helyzet nem szolgálja az ország érdekét, mondta. A fejetlenség helyett stabil kormány kell, nem gúzsba kötött vezetés, vélekedett a kisebbségi kormányról. "Plurális demokrácia kell a kétharmados Fidesz helyett."
Három lehetőség vázolt fel: feladás, kiugrás, megújulás. Feladás a hatalomért, nem járható út, hiszen a közös programot hagyta cserben az MSZP, így az SZDSZ nem adhatja fel az elveit. A kiugrással hozzájárulnának az előrehozott választáshoz, ami veszélyes, visszavonhatatlan károkat okozna az országnak, vélekedett. A megújulással pontot tehetnek a kudarcra, ami a reformokkal történt.
Személyi és tartalmi megújulást sürgetett, szerinte csak így kerülhet az SZDSZ a parlamentbe. Ehhez pedig vissza kell szereznie az SZDSZ-nek a hitelességét.
"Le kell ülni a partnereinekkel, az ellenfeleinkkel, ki kell törnünk az elszigeteltségből" - mondta Fodor a párt jövőjének felvázolásakor. Szerinte az SZDSZ-en múlik, hogy ne legyen előrehozott választás, és hogy a gazdasági stabilizáció sikerüljön, még akkor is, ha csak 20 fős a frakció. A legfontosabb célok közé sorolta még a sikeres szereplést az EP-választásokon.
"A törpepárti létből elég volt, középpárttá kell nőnünk, nyitottnak kell lennünk! Így leszünk többen, így leszünk sikeresek!" - mondta.
Fodor Gábor értékelte miniszteri munkáját. Mikor azt említette, hogy környezetvédelmi miniszterként a párt legnépszerűbb minisztere, óriási tapsot kap. Azonnal köszönetet mondott mindenkinek, profi csapatának, a mögötte álló pártnak.
"Vállalalom az elnökséget, ha mögém álltok, ha egységes, egyértelmű, erős politikát tudunk képviselni!" - jelentette be indulási szándékát az elnökválasztáson.
Elmondta, hogy van programja, elképzelése, elhivatottsága, és mögötte állnak tagok, a politikusok, a támogatók. "Kivezetem a pártot a kátyúól, amibe szorult."
Léderer András, az Új generáció elnöke ragadta magához a mikrofont, és megmondta, hogy igennel szavaz a koalíció felbomlására. Mert a szocialistákkal képtelenség megvalósítani az egészségügyi programot, az 500 milliárdos megtakarítási csomagot, a kábítószerszabályozást. És végül igennel voksol Léderer, mert szerinte a küldöttgyűlés puszta formalitás, az utóbbi három hét történései miatt.
Majd lekapta Kökát a tíz körméről, hogy ne mutogasson az MSZP-re, ugyanis az SZDSZ szó nélkül megszavazta a száz lépés programját, a választások előtt meghirdetett, később visszavont adócsomagot. Ráadásul Léderer szerint az a baj, hogy a szavazók nem értik, miért válik az MSZP-től az SZDSZ. Sőt, súlyosbított Léderer, lehet, hogy a felsővezetés tudja mi a következő lépés, miként születik költségvetés, de ezekről már az SZDSZ középvezetésének sincs fogalma, nemhogy a tagságnak. Aztán a levezető elnök belefojtja a szót Lédererbe.
Meg kell erősíteni a hátországot, mert eltűnik az SZDSZ, vélte a főpolgármester. A hátország az önkormányzatokban lehet, mondta.
Elvhű, következetes, egységes pártot kell csinálni az SZDSZ-ből, mondta a főpolgármester, arra buzdítva Fodor Gábort és Kóka Jánost, hogy egyezzenek meg, akármelyikük is győz, mert ellenkező esetben az SZDSZ szétesik. "Nem lehet a párton belül két párt" - fogalmazott.
Az SZDSZ-nek bármilyen jó programja van, csak szövetségesekkel tudja azt megvalósítani, mondta Weinek Leonárd zuglói polgármester. Szerinte csak az MSZP jöhet szóba partnerként, azonban az együttműködés már velük se működik. Nem a koalícióból való kilépéssel van a baj, hanem a kapkodással és az előkészítetlenséggel.
"Számot kell vetni a múlttal, és stratégiát kell készíteni a jövőre ahhoz, hogy az SZDSZ konstruktív ellenzékként tudjon majd működni" - javasolta.