Horn Gábor megismételte, azzal sincs baj, ha előrehozott választás lesz. Egy esetben van probléma, ha a Fidesz kétharmados többségbe kerül. De Horn nincs meggyőződve arról, hogy 2010-es választást automatikuan Orbán Viktor pártja nyerné.
Horn óva intette pártját attól az úttól, amelyen az összes hasonló kispárt végigment. Sajnálkozott, hogy elkezdődött az elnökválasztási kampány. Bírálta beszédében az "ifjú törököket", akik szerinte azt üzenték a nagy öregeknek, menjenek már el, hadd jöjjenek ők.
"Tessenek megnyugodni, ez a párt azért érdekes és szép, mert sokszínű" - figyelmeztetett, majd azt kérte, gondolja végig ezt mindenki, aki indul az elnökségért. "Mindegy, ki lesz az SZDSZ elnöke, ha oda tudunk állni melléjük, akár egy tavaszi előrehozott választáson 6-7 százalékot elérjük, többet nem, ne csapjuk be egymást, utalt Fodor Gábor szónoklatára Horn Gábor.
Az első pontban arról döntöttek, hogy az országos rendes vagy rendkívüli tisztújító küldöttgyűlést követően a helyi szervezetekben, a választmányokban, továbbá az országos tanácsban és az országos tanács elnökségében is tisztújítást kell tartani az országos tanács által meghatározott időtartamon belül. Korábban e döntések meghozatalára konkrétan meghatározott időpontot tartalmazott az alapszabály.
A második megváltoztatandó pontban arról kellett a küldötteknek szavazniuk, hogy a területi küldöttgyűlés és a rendkívüli országos küldöttgyűlés összehívásakor, azok időpontjáról, helyéről és napirendjéről a résztvevőket a rendezvény első napja előtt nyolc nappal kell értesíteni, korábban 15 nap volt a határidő.
A harmadik pontba belevették, hogy az SZDSZ tisztviselőinek, a küldöttgyűlési küldötteknek, valamint az országgyűlési és önkormányzati képviselőjelölteknek a megválasztása, listáinak meghatározása - beleértve a rendkívüli küldöttgyűlés küldötteinek megválasztását is - választásnak minősül.
A negyedik pont arról szól, hogy a küldöttek megválasztása az országos küldöttgyűlés előtt az országos tanács által meghatározott időrend szerint történik. Korábban ez úgy szólt, hogy a küldötteket a helyi szervezetekben a rendes, országos küldöttgyűlést megelőző hatvanadik és harmincadik nap között választják meg.
Az utolsó pont rendelkezését úgy módosították, hogy megüresedés esetén harminc napon belül kell új tisztségviselőt választani. Ez a pont korábban úgy szólt, hogy azokat a tisztségviselőket, akiket nem küldöttgyűlés választ, az országos tisztújító küldöttgyűlés után 45 napon belül kell megválasztani. Megüresedés esetén ugyancsak 30 napon belül kell új tisztségviselőt választani. (MTI)
A koalícióból való kilépésre buzdította a küldötteket Fodor Gábor, de csak akkor, ha a küldöttek eltökéltek a változások mellett. A kialakult helyzet nem szolgálja az ország érdekét, mondta. A fejetlenség helyett stabil kormány kell, nem gúzsba kötött vezetés, vélekedett a kisebbségi kormányról. "Plurális demokrácia kell a kétharmados Fidesz helyett."
Három lehetőség vázolt fel: feladás, kiugrás, megújulás. Feladás a hatalomért, nem járható út, hiszen a közös programot hagyta cserben az MSZP, így az SZDSZ nem adhatja fel az elveit. A kiugrással hozzájárulnának az előrehozott választáshoz, ami veszélyes, visszavonhatatlan károkat okozna az országnak, vélekedett. A megújulással pontot tehetnek a kudarcra, ami a reformokkal történt.
Személyi és tartalmi megújulást sürgetett, szerinte csak így kerülhet az SZDSZ a parlamentbe. Ehhez pedig vissza kell szereznie az SZDSZ-nek a hitelességét.
"Le kell ülni a partnereinekkel, az ellenfeleinkkel, ki kell törnünk az elszigeteltségből" - mondta Fodor a párt jövőjének felvázolásakor. Szerinte az SZDSZ-en múlik, hogy ne legyen előrehozott választás, és hogy a gazdasági stabilizáció sikerüljön, még akkor is, ha csak 20 fős a frakció. A legfontosabb célok közé sorolta még a sikeres szereplést az EP-választásokon.
"A törpepárti létből elég volt, középpárttá kell nőnünk, nyitottnak kell lennünk! Így leszünk többen, így leszünk sikeresek!" - mondta.
Fodor Gábor értékelte miniszteri munkáját. Mikor azt említette, hogy környezetvédelmi miniszterként a párt legnépszerűbb minisztere, óriási tapsot kap. Azonnal köszönetet mondott mindenkinek, profi csapatának, a mögötte álló pártnak.
"Vállalalom az elnökséget, ha mögém álltok, ha egységes, egyértelmű, erős politikát tudunk képviselni!" - jelentette be indulási szándékát az elnökválasztáson.
Elmondta, hogy van programja, elképzelése, elhivatottsága, és mögötte állnak tagok, a politikusok, a támogatók. "Kivezetem a pártot a kátyúól, amibe szorult."
Léderer András, az Új generáció elnöke ragadta magához a mikrofont, és megmondta, hogy igennel szavaz a koalíció felbomlására. Mert a szocialistákkal képtelenség megvalósítani az egészségügyi programot, az 500 milliárdos megtakarítási csomagot, a kábítószerszabályozást. És végül igennel voksol Léderer, mert szerinte a küldöttgyűlés puszta formalitás, az utóbbi három hét történései miatt.
Majd lekapta Kökát a tíz körméről, hogy ne mutogasson az MSZP-re, ugyanis az SZDSZ szó nélkül megszavazta a száz lépés programját, a választások előtt meghirdetett, később visszavont adócsomagot. Ráadásul Léderer szerint az a baj, hogy a szavazók nem értik, miért válik az MSZP-től az SZDSZ. Sőt, súlyosbított Léderer, lehet, hogy a felsővezetés tudja mi a következő lépés, miként születik költségvetés, de ezekről már az SZDSZ középvezetésének sincs fogalma, nemhogy a tagságnak. Aztán a levezető elnök belefojtja a szót Lédererbe.
Meg kell erősíteni a hátországot, mert eltűnik az SZDSZ, vélte a főpolgármester. A hátország az önkormányzatokban lehet, mondta.
Elvhű, következetes, egységes pártot kell csinálni az SZDSZ-ből, mondta a főpolgármester, arra buzdítva Fodor Gábort és Kóka Jánost, hogy egyezzenek meg, akármelyikük is győz, mert ellenkező esetben az SZDSZ szétesik. "Nem lehet a párton belül két párt" - fogalmazott.
Az SZDSZ-nek bármilyen jó programja van, csak szövetségesekkel tudja azt megvalósítani, mondta Weinek Leonárd zuglói polgármester. Szerinte csak az MSZP jöhet szóba partnerként, azonban az együttműködés már velük se működik. Nem a koalícióból való kilépéssel van a baj, hanem a kapkodással és az előkészítetlenséggel.
"Számot kell vetni a múlttal, és stratégiát kell készíteni a jövőre ahhoz, hogy az SZDSZ konstruktív ellenzékként tudjon majd működni" - javasolta.