Titkosított politikai tanácsadók
További Belföld cikkek
- Nagyobb motorra ülhetnének az autósok, életveszélyes KRESZ-módosítás jöhet
- Magyar Péter is megszólalt az audis ámokfutó ügyében történt fejleményekről
- A Corvinus elárulta, hogy milyen szakokat indít
- Hárman haltak meg a Tatabányánál történt balesetben
- Feszültség a magyar igazságügyben, csúcsvezető ment neki a Kúria elnökének
A miniszter miniszteri főtanácsadói, miniszteri tanácsadói munkakört politikai főtanácsadói, politikai tanácsadói munkakörré minősíthet a miniszteri kabinetben, illetve - ennek hiányában - a miniszteri titkárságon a miniszter tevékenységéhez közvetlenül kapcsolódó feladatok ellátására." A tanácsadók létszáma nem haladhatja meg a tárca összlétszámának öt százalékát. Az Index azt akarta megtudni, kik a kormány tanácsadói, mi a feladatuk, és mekkora jövedelemmel rendelkeznek.
Közérdekű adat, hogy kik adnak tanácsot
Harminckilenc politikai tanácsadó és negyvenhét főtanácsadó dolgozik a minisztériumokban, illetve a kancellárián - derül ki a Miniszterelnöki Hivatal az Index kérésére készített összesítéséből, ami viszont nem tartalmazza az érintettek nevét és számos esetben a munkatársak területét és jövedelmi viszonyait sem.
Péterfalvi Attila adatvédelmi ombudsman az Indexnek úgy nyilatkozott: éppolyan közérdekű adat a politikai tanácsadók névsora, mint hogy milyen cégek dolgoznak közbeszerzési eljárások alapján a tárcáknak. Az adatvédelmi biztos szerint a közpénzből fizetett tanácsadók kiléte nem lehet titok, mint ahogy az sem, hogy kik például a minisztériumi főosztályvezetők. Ennek ellenére Gál J. Zoltán kormányszóvivő az Indexnek azt mondta: adatvédelmi okokból nem közlik a névsort, csak akkor, ha az adatvédelmi ombudsman írásba adja állásfoglalást. Az Index kezdeményezte, hogy Péterfalvi Attila hivatalosan is vizsgálja meg kérésünket.
A MeH-nek egyedül a belügyi tárca nem szolgáltatott adatokat, így nem tudható, hogy e minisztériumnál hányan dolgoznak ilyen tisztségekben és mekkora jövedelemmel rendelkeznek.
Nem mindenkinek kell
Az összesítés szerint a földművelési, a gazdasági, az igazságügyi, a külügyi és a pénzügyi tárcánál egyáltalán nem alkalmaznak politikai tanácsadókat.
A legtöbb tanácsadó a legnagyobb kormányszervnél, a Miniszterelnöki Hivatalnál áll alkalmazásban: a Kancellárián tizenhat tanácsadó és tizenkilenc főtanácsadó dolgozik. Egyebek mellett katonai tervezéssel-szervezéssel koordinációs kérdésekkel, légvédelemmel, a légierővel, logisztikával, jogi kérdésekkel foglalkoznak.
A többi minisztérium közül az OM alkalmazza a legtöbb, nyolc-nyolc tanácsadót. Tanácsadóként dolgozik az OM-ben a miniszteri biztos, a kabinetfőnök, a sajtófőnök, a titkárságvezető, a parlamenti referens, a levelezéssel foglalkozó munkatárs, a sajtóreferens, a jogi referens, a stratégiai elemző, a társadalmi szervezetek koordinátora, illetve az esélyegyenlőségi referens.
A honvédelmi minisztérium tíz tanácsadót alkalmaz, de nem tudni mivel foglalkoznak, mert a minisztérium erről nem közölt adatokat.
A HM-ben keresnek a legrosszabbul
A legjobban fizetett tanácsadókat az egészségügyi tárca alkalmazza: itt helyettes államtitkári, illetve főosztályvezetői fizetést kap a két főtanácsadó. A helyettes államtitkári fizetés a Magyar Hírlap korábbi becslése szerint 643 ezer forint, a főosztályvezetői bérekről viszont nem áll rendelkezésre adatunk. A második legjobban fizető tárca az oktatási: a tanácsadók bruttó 390 700 forintot, a főtanácsadók 490 ezret keresnek. A legrosszabbul a honvédelmi tárca fizet a tanácsokért, ahol illetményük 367 312 forint, illetve 240 ezer forint. A kancellárián az átlagkereset 404 ezer forint, az NKÖM-nél 450 ezer, az IHM-nél pedig 385 091 forint.
|
A többi minisztérium politikai tanácsadóinak jövedelmi viszonyairól nem lehet képet kapni, mivel olyan adatokat közöltek, amelyekből nem számítható ki az érintettek fizetése. A környezetvédelmi tárca például azt közölte, hogy a tárcánál foglalkoztatott köztisztviselők átlagkeresetének 2,59- illetve 2,85-szörösét keresik a tanácsadók, de arról már nem adott tájékoztatást, mekkora az alapösszeg. A foglalkoztatási tárca is az átlag köztisztviselői bérrel példálózott, de itt sem szolgáltak részletekkel.