1996: japán zsebszörnyek árasztják el a világot
02.27.
"Nőtt egy Pokemon a kukimon, a születésnapi bulimon" - hangzik el többször a Malacka és a Tahó nevű zenekar Születésnapi zsúr című dalában. Sokak szerint a Pokémonnak köszönhető, hogy a kilencvenes évek második felében nem halt ki végleg a gameboy. Tény mindenesetre, hogy Super Mario után a Nintendónak sikerült egy újabb ikonikus brandet alkotnia, mely aztán rövidebb időre több világvallást is magára haragított.
A kis szörnyszülöttek először a kilencvenes évek közepén pattantak ki a Nintendo egyik dolgozójának, a sokak szerint kreatív, ám fölöttébb antiszociális (valójában Asperger-szindrómás) Szatosi Tadzsirinek az elméjéből. Az eredetileg Pocket Monstersnek, azaz zsebszörnyeknek hívott lényeket 1996-ban levédették, így lett belőlük a Pokémon franchise, a hivatalos születési dátumnak pedig 1996 február 27-ét jelölték meg.
Az eredetileg kézi játékkonzolra kitalált Pokémonból egy évre rá tévésorozat készült Japánban, melyet a következő évben az amerikai változat követett. 1999-ben jött az első mozifilm, amit nálunk 2000 novemberében mutattak be, amikor a sorozat már itt is fél éve futott. A pokémonok mindeközben bábuk, játékkártyák, cd-k, fogkefék, élelmiszer és pokémonos Monopoly formájában hálózták be a világot. A mitológia lényege, hogy a világon rengeteg különféle természetfölötti képességekkel rendelkező kicsi szörnyecske létezik (ők a pokémonok, a leghíresebb közülük pedig Pikacsu), őket kell összegyűjtenie a Pokémon-mestereknek (a leghíresebb közülük egy Ash nevű fiú), hogy aztán Pokémon-hadsereget szervezzenek és képezzenek ki, amivel más Pokémon-hadseregek ellen vehetik fel a harcot. Az ötlet állítólag onnan jött, hogy Szatosi Tadzsiri kiskorában szenvedélyesen gyűjtötte a rovarokat a játszótéren.
1997 decemberében Tokióban egy Pokémon epizód villogó képei miatt 700 japán gyerek kapott epilepsziás rohamot, ám a tömeges pánik miatt később 12 ezer gyerek számolt be hasonló epilepsziás tünetekről. A nemzetközi hisztéria az ezredfordulón érte el csúcsát, egyes elméletek szerint a Pokémon az elszigetelt és hataloméhes Japán tudatos bosszúja a nyugati civilizáción, mellyel alá szeretné ásni a hagyományos keresztény családi értékeket. A sátáni Pokémon-kártyákra válaszlépésként Nagy-Britanniában ún. Keresztény Erőkártyák kerültek forgalomba. 2001-ben Szaud-Arábiában betiltották a Pokémon-kártyákat, egyrészt mert azok az iszlámban tiltott szerencsejátékra buzdították a fiatalokat, másrészt pedig több kártyán volt Dávid-csillag. Két évvel korábban azonban egy zsidó szervezet szólította fel a Nintendót, hogy vonják ki a forgalomból azokat a kártyákat, amelyeken a náci horogkeresztre emlékeztető ősi szvasztika jele szerepel. A Vatikán szerint azonban a Pokémon tele van képzelőerővel és morálisan sem kifogásolható. Mexikóban viszont démoninak nevezték. Long Islanden és Kanadában késeltek Pokémon-kártyák miatt, egy kisgyerek pedig meghalt, mert lenyelt egy játékbábut.
A kedélyek mára lenyugodtak, ettől függetlenül a Pokémon az egyik legsikeresebb játékfranchise a világon, videójátékokból eddig több mint 160 milliót adtak el eddig, tavaly 2,48 milliót csak a Pokémon Diamondból.