1997: leszállt az első Marsjáró
A Mars Pathfinder 1996. december 4-én lőtte fel a NASA a Delta II hordozórakétával, alig egy hónappal a Global Surveyor felbocsátása után. Közel hét hónapig utazott, ezalatt négy pályamódosítást hajtott végre, majd a Mard Chryse Planitia-nevű területén szállt le 1997. július 4-én. A földet érés után a szonda kinyílt, és előmászott belőle a Sojurner névre hallgató rover, az első a marsjárók azóta egyre hosszabb sorában.
A szerkezet több elemzést is végzett, a sziklák összetételét vizsgálva például a hidrogént leszámítva az összes elemet megtalálta a mintában. Talált bazaltsziklát, meg bizonyítékot arra, hogy a marsi szél formált bizonyos sziklákat. Közben a leszállóegység 16500 képet küldött vissza a Földre és 8,5 millió mérést végzett a légköri nyomással és a hőmérséklettel kapcsolatban. Az utolsó adást 1997. szeptember 27-én küldte a szonda, és bár a kapcsolatot megpróbálták helyreállítani, 1998. március 10-én lezárták a küldetést. Közel három hónapig végzett méréseket a Pathfinder és a Sojuner, de már az első hónap végére megtudtak minden olyan információt a kutatók, amit elvártak a küldetéstől.
A Mars űrszondás kutatása a hatvanas években kezdődött meg, az Egyesült Államok és a Szovjetunió egyaránt célba vette a bolygót. Míg az amerikai vállalkozások kimenetele felemásra sikeredett, addig az oroszok nem tudták meghódítani a Marsot. A hatvanas években amerikai szondáknak sikerült először megközelíteniük bolygószomszédunkat, majd később néhány űreszközük Mars körüli pályára állt. Az ezekről a szondákról érkezett fényképek nyomán vált egyértelművé: a Mars lakatlan, rideg bolygó.
Később az oroszok még többször próbálkoztak, sikertelenül. Legutóbb a kilencvenes évek második felében indították útnak a Marsz-96-os jelzésű szondát, ami már az indítás után felrobbant. Az amerikaiakat is sok kudarc érte, de ők figyelemreméltó eredményeket is fel tudnak mutatni. A Mars űrszondás kutatásában átütő siker volt a Viking-1 és Viking-2 leszállása az égitestre 1976 nyarán. Ez a két amerikai szonda küldött először fényképeket közvetlenül a bolygó felszínéről, és a színes felvételek feltárták az emberiség előtt a Mars rozsdavörös, homokos, kövekkel, sziklákkal teleszórt táj képét és a marsi vidékre boruló rózsaszín égboltot. A két Viking emellett talajmintákat is vett és elemzett.
Ezt követően több mint két évtized telt el az újabb amerikai sikerig: ekkor, 1997. július 4-én szállt le a Marsra a Pathfinder űrszonda. A Sojourner lett az első szerkezet, amely helyváltoztatásra volt képes a Mars felszínén.
Két évvel később azonban már nem volt ilyen szerencsés a NASA: elvesztették a Mars Climate Orbiter keringő egységüket, amely a vörös bolygó első meteorológiai műholdja lett volna, majd decemberben a Mars Polar Lander leszálló szonda zuhant le.
A következő sikerre 2004 januárjáig kellett várni. Ekkor egy hónapon belül két amerikai önjáró robot érte el épségben a Mars felszínét. A Spirit és az Opportunity azóta is járja a bolygó tájait, síkságokon vág át, hegyoldalakat mászik meg, vagy éppen kráterek mélyére ereszkedik le, miközben fényképek ezreit ontja a Földre.
Az Európai Űrügynökség (ESA) is megpróbálkozott a Mars meghódításával. Mars Express keringő szondája ugyan rendben a bolygó körüli pályára állt, de a Beagle-2 nevű leszállóegységük 2003 karácsonyán eltűnt, és azóta sem tudni, hogy mi történt vele.