1991: nyilatkozat Ukrajna függetlenségéről

2008.08.24. 12:14

Napokkal a moszkvai puccs után a Magyar Hírlapot még a sikertelen ultrabalos hatalomátvételi kísérlet következményeiről szóló hírek uralták. Párttalanítás a szovjet hadseregben, Gorbacsov lemondott a főtitkári posztjáról, mivel az SZKP KB és PB nem lépett fel a puccsisták ellen, satöbbi. A szovjet blokk hírei között szinte alig lehetett észrevenni, hogy Ukrajna fontos lépést tett függetlenné válása felé: az ukrán legfelsőbb tanács nyilatkozatot fogadott el a teljes állami függetlenségről, amit december elején népszavazásnak kell megerősíteni.

Vagyis a Szovjetunió aligha úgy néz majd ki, mint hetven éven keresztül, ha kinéz egyáltalán majd valahogy:

„A puccs másik komoly belpolitikai következményének látszik az, hogy az új föderáció már aligha jöhet létre abban a formában, ahogy azt a nemrég kidolgozott szövetségi szerződés értelmében szerették volna kialakítani – írta a Magyar Hírlap. – Legfeljebb egy, még lazább, a központ szerepét még inkább kiiktató konföderáció képzelhető el.”

Tüntetés Kijevben a kommunisták székháza előtt a függetlenség deklarálásának másnapján

Az ország a szétesés küszöbén volt. Az ukránhoz hasonló nyilatkozatot fogadott el Fehéroroszország, Moldova készen állt a függetlenség kinyilvánítására, Lettország és Észtország már a puccs alatt kikiáltotta függetlenségét.

A december elsejei ukrán népszavazáson végül a választópolgárok 84 százaléka vett részt, és elsöprő többséggel (90 százalék) támogatta a függetlenséget.