Az ellenzék felügyelhetné a kórházátalakításokat
További Belföld cikkek
-
Takács Péter: Brüsszel és a Tisza Párt sunyi alkuja blokkolja 50 kórház felújítását
- Szabálytalanul előzött, átvágott a piroson, majd kis híján balesetet okozott a sofőr Budapesten
- A 21 kutatóközpont felmérést indított, hogy Kollár Kingának le kell-e mondania a Brüsszelben tett kijelentése miatt
- Bayer Zsolt tüntetésén ott volt az a férfi is, aki Kelenföldnél akasztással fenyegetett Tisza-aktivistákat
- A Mészáros Csoport kemény választ adott Hadházy Ákos vádjaira
A kórháztörvény elfogadása után az egészségügyi miniszter egy politikusokból álló, nyolcfős, állandó tanácsadó és ellenőrző testület létrehozását kezdeményezi. A testületet ellenzéki politikus vezethetné. A tagok felügyelnék a kórházak átalakítását és ellenőriznék hogy a fejlesztésére szánt pénzeket megfelelően költik-e el.
Molnár Lajos felkérte a parlamenti pártokat, hogy vezető egészségpolitikusokat delegáljanak a testületbe, amely már január elején megkezdhetné tevékenységét.
Bemutatják a dokumentumokat
A bizottság működéséhez az Egészségügyi Minisztérium minden szakértői, technikai és pénzügyi hátteret megad, és bemutatja azokat a szakmai anyagokat, amelyek a döntésekhez kellenek.
Úgy kell átalakítani a rendszert, hogy minden szakmai érték megmaradjon, de az intézmények magasabb színvonalon és hatékonyabban működhessenek – áll a minisztérium közleményében. A tárca azt szeretné, ha a hazai kórházak fejlesztését és működésük ésszerűsítését szakmai és politikai egyetértés kísérné.
Molnár Lajos szerint erre van esély. Ezt az is bizonyítja, hogy a kormány számos ellenzéki javaslatot elfogadott a kórháztörvény elkészítésekor, s bár az ellenzéki képviselők küzdöttek egy-egy kórház besorolásának megváltoztatásáért, az átalakítás lényegét a tárca szerint érdemben nem támadták.
Fidesz: szétverték az egészségügyet
"Miután Molnár Lajos, engedve a kormányközeli pénzügyi érdekkörök nyomásának, vagy felhatalmazásának (...) szétverte a magyar egészségügyet, és meghozta a legfontosabb döntéseket a parlament, utána egy ilyen testület létrehozását PR-fogásnak tekintjük" - mondta Szíjjártó Péter a Fidesz szóvivője.
Közölte: ilyenhez eddig sem asszisztáltak, és ezután sem kívánnak asszisztálni. Emlékeztetett: a Fidesz szándékai szerint a népszavazási kezdeményezés sikere esetén az emberek mondanak véleményt az egészségügy átalakításáról. Ebben az esetben nem kell semmiféle tanácsadó testület - közölte a politikus.
Kökény Mihály, az országgyűlés egészségügyi bizottságának szocialista elnöke ugyan nem ismeri Molnár javaslatának részleteit, de úgy véli: a kórházátalakítások során minden együttműködésre, így a politikai erők együttműködésére is szükség van.
Kökény: tudunk együtt dolgozni
Kérdésünkre, hogy egy ilyen ellenzéki vezetésű testületben együtt tudnának-e dolgozni a többi párt képviselőivel, Kökény Mihály úgy válaszolt: még ha más politikai értékrendet is testesítenek meg, az egészségügyi bizottságban együtt tudnak dolgozni az ellenzékkel. A kórháztörvényhez is több olyan ellenzéki javaslat hangzott el, amelyet a bizottság elfogadott, s a súlyponti kórházak listájának véglegesítésekor is figyelembe vették az ellenzék felvetéseit.
Csáky András az MDF egészségpolitikusa azt mondta, egyelőre nem tud felelősen nyilatkozni a kérdésben, mert nem ismeri Molnár Lajos javaslatának részleteit.