Rendőri őrizetben a zászlóégetők
További Belföld cikkek
- Viharos széllel tör be Magyarországra a hóesés
- Magyar Péter váratlanul megszólalt az „agyhalottakról”, ezzel magyarázza mondatait
- Botrányt kiáltott a Fidesz Erzsébetvárosban: önkormányzati lakást adott saját jegyzőjének a polgármester
- Nemi erőszak miatt elfogatóparancsot adtak ki a TV2 sztárjával szemben
- Emberölés miatt köröz a rendőrség egy 16 éves lányt
Tilosos pólót is égettek
Tekintse meg képeinket! |
A férfi a rendőrség felvételeit áttekintve talált rá M. Giorgio Richard 27 éves magyar állampolgárra is, akit szintén előállították a rendőrök. A férfi XXII. kerületi lakásán tartott házkutatás alkalmával több szélsőjobboldali és irredenta nézeteket terjesztő könyvet valamint videokazettát foglaltak le.
A sajtótájékoztatón az is elhangzott, hogy a Tilos Rádióban december 24-én elhangzott mondat miatt a IX. kerületi ügyészség nyomozást rendelt el szintén közösség elleni izgatás gyanújával ismert tettes ellen. A rádió eltávolított műsorvezetőjét eddig még nem hallgatták ki, egyelőre a műsorban elhangzottak elemzése folyik.
Kamerát rongáltak
Gergényi korábban elmondta, hogy az Index fotóiból értesültek a zászlóégetésről. A fényképeket, amelyeken látszik, hogy a tömegben két férfi izraeli zászlót égetett, archiválták, illetve elemezték a tüntetésen készült videofelvételeket is.
Hétfőn kezdődött a két férfi azonosítása, kedd délig több tanút is kihallgattak - köztük az Index fotóriporterét.
Az ügy előzménye, hogy a Tilos Rádió karácsonyi műsorában elhangzott kijelentések miatt néhány jobbboldali szervezet támadást indított a rádió ellen, az elmúlt hetekben a rádió betiltását követelték, és tüntetést szerveztek az épület elé vasárnapra. A tüntetés után a tömeg nem oszlott fel teljesen, többen megdobálták az épületet, kárt tettek az MTI fotoriporterének fényképezőgépében, és elégettek egy izraeli zászlót.
Elhatárolódások és vádak
Izrael budapesti nagykövetsége még vasárnap este közleményben tiltakozott az atrocitás miatt. A tüntetés után a szervező Rákosmente Polgári Kör közleményt adott ki, amelyben a tagok elhatárolódtak a "provokálók csoportjától". Hétfőn a parlamenti pártok és több civil és politikai szervezet is tiltakozott a zászlóégetés ellen. Áder János, és a polgári körök szerint provokáció történt, a Fidesz-MPSZ frakcióvezetője a szocialistákat vádolja azzal, hogy figyelemelterelésként nyúltak e provokatív eszközhöz.
Lendvai Ildikó, az MSZP frakcióvezetője rágalomnak nevezte Áder vádjait. Közleménye szerint a Fidesz politikusai kétségbeesetten próbálják elterelni magukról a felelősséget azért, hogy az általuk életre hívott Polgári Körök és a hozzájuk csapódott szélsőségek kiengedték a vallási és politikai gyűlölködés, az antiszemitizmus, a kirekesztés szellemét a palackból.
Az MTI feljelentése
A Magyar Távirati Iroda elnöke kedden feljelentést tett a BRFK vezetőjénél, miután vasárnap a Tilos Rádió előtti demonstráción a hírügynökség munkatársát egy ismeretlen bántalmazta és fényképezőgépét megrongálta. Az MTI elnöke feljelentésében arra hívta fel a figyelmet, hogy az ismeretlen tettes ezzel megakadályozta a fotóriportert a hírügynökségi törvényben foglalt kötelessége teljesítésében.
Az MTI munkatársát kedden, mint védett tanút hallgatták meg a rendőrségen. A fotós munkatárs a történtekről elmondta: az izraeli zászló elégetése után mintegy 10 perccel érhetett a helyszínre, ahol kollégáihoz hasonlóan fényképezni kezdett. "Ekkor egy férfi támadott meg, a kameránál fogva rángatni kezdett, a sálamat húzta, majd a fényképezőgép vakuját letörte, közben artikulálatlanul kiabált velem, azt is mondta: te is zsidó vagy, takarodj innen". A fotós elmondása szerint az esettől néhány méterre rendőrök álltak, de nem siettek segítségére, hiába kiáltott nekik.
Hozzátette: a rendőrnek hallania kellett segítségkiáltását, mert később, amikor ugyanaz a rendőr visszatért a helyszínre, más fotósoktól érdeklődött: tudják-e mi történt végül kollégájukkal? Gergényi Péter hétfői sajtótájékoztatóján az MTI kérdésére azt a magyarázatot adta, hogy a nagy hangzavarban nem hallotta meg a rendőr a fotós kiáltását. Ezt az álláspontot hangoztatta az eset kapcsán a keddi sajtótájékoztatón Dr. Tóth Gábor rendőr-alezredes, hozzátéve, hogy a bántalmazás már nem szerepel az MTI által tett feljelentésben, mivel tulajdonképpen nem történt tettlegesség, vagy testi sértés.
|