További Belföld cikkek
- Feljelentik Gulyás Gergelyt és Lánszki Regő államtitkárt
- Szájer József: A politika bizalmi műfaj, és ezt a bizalmat én eljátszottam
- Tarjányi Péter: Nem gondolnám, hogy Oroszország a békére törekedne
- Milliárdokat érő luxusrepülő jelent meg Ferihegyen, elindultak a találgatások
- Egy testvérpár különös közéleti összefonódásai – Kicsoda Magyar Péter öccse?
|
Államfői csúcs a környezetvédelemről
A WWF arra kéri a tudományos élet képviselőit, a minisztériumokat, az önkormányzatokat és a társadalmi szervezeteket, hogy működjenek együtt, és kezdeményezzék a program megvalósítását. Haraszthy bejelentette: a WWF kezdeményezésére valószínűleg a közeljövőben több ország elnöke is találkozik majd, hogy környezetvédelmi kérdésekről tárgyaljon. További részletek egyelőre nem ismertek.
Túloztak a médiumok jóslatai a károkat illetően |
,,Egy évvel a katasztrófa után már jelen van az a halállomány, mely rehabilitálni tudja a szennyeződés előtti állapotot" - nyilatkozta az Indexnek Sallai Zoltán, a Kőrös-Maros Nemzeti Park zoológiai felügyelője. Sallai a Nimfea Természetvédelmi Egyesület szervezésében háromszor tartott állapotfelmérést tavaly nyár óta a folyón. A felügyelő elmondása szerint 45 halfajt regisztráltak a Tiszában, és eddig nincs nyoma annak, hogy valamely halfaj végleg eltűnt volna. A pontyfélék - ezen belül főként a keszegfélék - sínylették meg leginkább a szennyeződést, de a folyóban kevesebb a süllő, valamint a mennyhal. Sallai szerint elhibázott volt az előnevelt halak betelepítése, mert ezek nagy része a törpeharcsáknak zsákmányává vált, így kevés élte túl az első hónapokat. ,,A Tiszán azonban a természet segített a legtöbbet, ugyanis a szennyeződés utáni árvíz némiképp kompenzálta a károkat" - foglalta össze véleményét Sallai, aki szerint túlzottak voltak a médiumokban megjelenő jóslatok
A tavaszi áradást várják a szegedi halászok is. Bognár Sándor, a Szegedi Tisza Halászati Szövetség elnöke szerint a most tavasszal kezdődő árvíz fogja megmutatni, hogy valójában mekkora is volt a katasztrófa által okozott kár. A halászszövetkezetekben 100 kilométeres szakaszon 24 család dolgozik, ők tavaszig segélyeket kapnak magyar illetve külföldi szervezetektől. Bognár szerint a ragadozófélék száma erőteljesen megcsappant, de az összes halpusztulást jelzi, hogy tavaly az átlagos évi 1200 mázsa halfogásnak csupán felét tudták teljesíteni.
,,Most már nincs bizonytalanság, de mivel most holtszezonban a halászatban be kell érniük a várakozással" - mondta Bognár, majd hozzátette: ,,Hál'istennek az emberek már nem félnek a tiszai haltól, és egyre nagyobb a kereslet."