Cselekvésnek elégtelen, kommuniációnak kíváló a Fidesz javaslata
"Sok meglepetés nincs a parlament feloszlatásáról szóló fideszes javaslatban, inkább az volt a furcsa, hogy a Fidesz, amely 2006 óta az előrehozott választásokról beszél, korábban miért nem kezdeményezte maga az erről való parlamenti szavazást" - értékelte Török Gábor politikai elemző a legnagyobb ellenzéki párt keddi bejelentését.
A Vision Consulting vezetője szerint az akció megítélésénél érdemes külön választani egyrészt a közjogi, másrészt a politikai-kommunikációs szempontokat. Úgy látja, a kezdeményezés sikere közjogilag esélytelen, politikai-kommunikációs hasznai azonban lehetnek.
"Valódi tétje akkor lenne egy ilyen akciónak, ha a parlamenti pártok politikájában bármilyen változás történt volna a korábbi helyzethez képest. Amíg azonban az MSZP és különösen a két kisebb parlamenti párt egyértelműen ellenérdekelt a korai választásban, borítékolható a kezdeményezés kudarca" - mondta Török Gábor.
Utalt rá, hogy az SZDSZ már tavaly is a parlament feloszlatása ellen szavazott, s feltehetőleg így tenne az MDF is, ha valóban szükség lenne a szavazatukra. Miután azonban nélkülük is adott a kormányt megvédő parlamenti többség, az MDF megteheti, hogy látszólag lelkes híve legyen a parlament feloszlatásának.
Ha közjogilag nincs is sok esélye az előrehozott választásnak, s ezzel bizonyára a Fidesz is tisztában van, az akció több szempontból is hasznos lehet a legnagyobb ellenzéki párt számára. "Ismét nyílt színvallásra és az MSZP-kormány közvetett támogatására kényszerítheti az SZDSZ-t, eltökéltségét mutathatja a parlament feloszlatása érdekében már aláírásokat is gyűjtő lelkes, de a Fidesz tétlensége miatt időnként kritikus támogatói előtt, napirenden tarthatja a kérdést."
"A magyar politikára jellemző módon az akció cselekvésnek elégtelen, kommunikációra kiváló" - összegezte Török Gábor.