Döntött a kormány: a Tubesen épül a lokátor

2007.03.07. 14:22
Kényelmetlen helyzetbe kerülhet Pécs szocialista vezetése azután, hogy a kormány a hétvégi érvénytelen népszavazás után úgy döntött: megépíti a lokátort a Tubesre.

A Tubesen megépülhet a NATO-radar, mivel a pécsiek népszavazásukon nem utasították el a lokátor felépítését, jelentette be Gál J. Zoltán, a Miniszterelnöki Hivatal államtitkára a szerdai kormányszóvivői tájékoztatón.

A kormány felhatalmazta a honvédelmi minisztert, hogy kezdje meg a NATO-val a tárgyalásokat a lokátor megépítéséről és a katonai szövetség által biztosított források felhasználásáról.

Pécsen vasárnap tartottak érvénytelen népszavazást, bár a szavazók 94 százaléka elutasította a beruházást, de a részvétel csak 32,5 százalékos volt.

Gál J. Zoltán szerint a népszavazáson kialakult arányok – nem az eredmény – egyértelművé teszik, hogy aki nem értett egyet a radar építésével, az nagy valószínűséggel részt is vett a szavazáson. A többség azonban nem ellenezte a lokátor-építést.

Gál J. Zoltán emlékeztetett arra, hogy a helyszínre vonatkozó döntés a köztársasági elnök, a miniszterelnök és a honvédelmi tárca vezetője kompromisszumának eredményeként született.

Az ellenzők attól tartanak, hogy sérül a környezet és Pécs egy katonai konfliktus esetén célponttá válhat.

Vicze Csilla, a Civilek a Mecsekért Mozgalom (CMM) szóvivője az MTI-nek ugyanakkor kijelentette: nem fogadják el a döntést, a pécsi önkormányzat vezetőitől pedig konkrét lépéseket várnak a Tubes védelme érdekében.

Követelte: a testület helyezze hatályon kívül továbbá azt a 2005-ben hozott rendeletet, melynek eredményeként a honvédelmi tárca kezdeményezésére egészségügyi erdőből különleges katonai területté nyilvánította a Tubes csúcsán található, 0319-es helyrajzi számú, állami tulajdonú, honvédségi kezelésben lévő területet. Egyben nyilvánítsa újra egészségügyi erdővé azt.

Vicze Csilla arra a kérdésre, hogy milyen lépéseket terveznek akkor, ha kéréseik, követeléseik nem valósulnak meg, azt mondta: egyelőre nem polgári engedetlenségi akciókban gondolkodnak, viszont a népszavazás végeredménye és a kormány mai döntése következtében garantálható, a civil mozgalom a következő napokban meg fog erősödni Pécsett.

Tasnádi Péter, Pécs polgármestere újságírók kérdésére válaszolva azt mondta: az álláspontok részletes és pontos ismeretében döntenek arról, mit tesznek a közeljövőben.

"Változatlanul fenntartom azt az állításomat, hogy a kialakult helyzetben tudomásul kell vennünk az ellenzők népes táborának véleményét. Mindez azonban nem jelentheti azt, hogy Pécs városának vezetése ebben az ügyben nem jogkövető magatartást folytat. Be kell látnunk, e pillanatban a döntés a kormányzat kezében van" – mondta.

A politikus szerint "a referendum érvénytelenségével az a politikai és jogi mozgástér, amely rendelkezésünkre állt, mára nagyon beszűkült. (...) A jelenlegi helyzetet úgy értelmezni, hogy a referendum kezdeményezői olyan mérvű győzelmet arattak amely jogilag bárkit bármire kötelezne, több mint nagyvonalú megközelítése a mai problémának".

Tasnádi Péter és a közgyűlésben helyet foglaló frakciók vezetői a népszavazás előtt úgy nyilatkoztak: akkor is figyelembe veszik a népszavazás végeredményét, ha az nem lesz érvényes, vagyis várhatóan az összes párt ellenzi a beruházást.

A kormány azután akarta a Tubesen megépíteni a lokátort, hogy a Zengőn civilszervezetek és helyiek tiltakozása megakadályozta az építők felvonulását.

A Tubesen eddig is volt katonai objektum, a honvédelmi tárca szerint a természet- és környezetvédelmi szempontok jól összeegyeztethetőek a nemzetbiztonsági szempontokkal. A lokátornak 2007 december 31-ig kell felépülnie. Az előzetes információk alapján a csaknem 24 milliárd forintos beruházás finanszírozását a NATO vállalja.