További Belföld cikkek
- Rogán Antal üzlettársainak üzent a budapesti amerikai nagykövetség
- Menczer Tamás: Brüsszelben csapnak össze a múlt genderpárti erői és a jövő békepárti erői
- Elmeorvoshoz ment a Pénzügyminisztériumot is érintő korrupciós ügy vádlottja
- Tizenkét és fél év fegyházbüntetést kapott a „pécsi fekete angyal”
- Hadházy Ákos szerint Magyar Péter ebben a kérdésben „tragikusan téved”
A panelházakban már a 90-es évek előtt divatba jött a rácsok felszerelése. Ekkor még csak a lift előtti gépházakat zárták le, mert a hajléktalanok előszeretettel költöztek be. Az igazi ,,hisztéria" a rendszerváltás után következett be, amikor hirtelen megugrott a betörések száma, és mindenki védte a saját portáját. Ekkor kezdett el konkurálni egymással a vagyon- és tűzvédelem.
A rácsok mögött elhelyezett bútorokon a tűz továbbterjedhet |
Az igazi problémát önmagában nem ez jelenti. A gond akkor kezdődik, amikor egy rácsos területszerzési akció után a folyosón megjelennek a bútorok. Ezeken a közlekedési területeken semmilyen éghető anyag nem lehetne, mert ha a lakásból kijut a tűz, akkor ezeken keresztül továbbterjedhet.
A tiltás csak elméleti
A szárazvezeték segítségével feljuttatják az oltáshoz szükséges vizet, ezeket tilos rácsokkal lezárni |
Erdős Antal példaként említette a szárazvezetéket, melynek segítségével a tízemeletes ház legfelső szintjére is könnyedén feljuttatják az oltáshoz szükséges vizet, és tömlőkkel rácsatlakozva tudják elkezdeni az oltást.
Előírások értelmezés nélkül
Varga Ferenc alezredes, a III. kerületi tűzoltóparancsnok szerint a szabályok nem ilyen egyértelműek, és hivatalosan senki sem mondta még ki, hogyan is kell értelmezni őket. A rácsokat nem kívánják leszereltetni, csak a lezárt területeken lévő bútorokat távolítatják el. Ilyenkor hatósági felhívást küldenek ki, és ha ennek ellenére sem történik változás, akkor szabálysértési bírság címén hatvanezer, vagy végrehajtási bírságként százezer forintra is megbüntethetik a lakókat. Ennek ellenére a rácsok nem kívánatosak a tűzoltóság számára - hangsúlyozta a tűzoltóparancsnok.
"Minden állampolgárnak joga van a saját birtokát védeni, rácsokkal is, mert egy ajtót akár könnyedén be is lehet rúgni" |
A második emeleten lakó úr lapunknak elmondta, a felszerelt rácsok semmi problémát nem okoztak, miután észrevették a füstöt, nyitva hagyták, és könnyedén kijutott mindenki az utcára.
A házban lakó egyik hölgy az Indexnek elmondta, kapott felszólítást, hogy rakja el a folyosóról a bútorokat, és tiszteletben is tartja a tűzoltóság döntését. Nagyon el van keseredve, mert jelenleg fogalma sincs arról, hova fog pakolni. Cudar világban élünk - folytatta, egy éve lakik már itt, és a rács már fel volt szerelve, amikor ideköltözött. Nagyon örült neki, mert a mai világban sokkal fontosabb a közbiztonság, mint a tűzvédelem.
Egy magát megnevezni nem akaró biztonsági cég lapunknak elmondta, őket nem érdekli, ha szabálytalan, és ezért a tűzoltóság leszerelteti. A vevő igényeit szolgálják ki, a több mint negyvenezer forintba kerülő ráccsal.
|