Melyik kórházat mennyivel dobják meg?
További Belföld cikkek
- Szaloncukrot loptak, majd egy Mézeskalács Házikóba is be akartak törni a tolvajok Szombathelyen
- Kimondták a NER-ről: „Ez a norma”
- Fontos határidőre figyelmeztette az Oktatási Hivatal a felvételizőket
- Gulyás Gergely: A háborús veszély nagyobb, mint valaha
- Gázolás és járműhiba nehezítette a MÁV reggeli közlekedését
Szerdán írták alá azt a Pénzügyminisztérium és az Egészségügyi Minisztérium között született megállapodást, ami részletesen lebontva tartalmazza, hogy mely kórházak részesülnek átmeneti, kiegészítő juttatásban. Horváth Ágnes egészségügyi miniszter múlt héten jelentette be, hogy júliusban, augusztusban és szeptemberben 82 kórház között szétosztanak hatmilliárd forintot. A plusz támogatásokkal kompenzálják a megnövekedett betegforgalmat, valamint hozzájárulnak a kórházi várólisták csökkentéséhez, mondta az egészségügyi tárca vezetője.
Az Index birtokába jutott a 82 kórház nevét tartalmazó lista, a dokumentumban szerepel, hogy az intézmények egyenként mekkora összegű támogatásban részesülnek. Horváth Ágnes a múlt héten közölte, a súlyponti kórházak 3-5 százalék juttatást mindenképpen kapnak, a többi intézményről is egyértelmű szempontrendszer alapján döntenek. Így figyelembe veszik a más intézményekből átvett betegek számát, a sürgősségi ellátások arányát, valamint az első féléves teljesítményvolumen kihasználását.
A lista első helyén a Semmelweis Egyetem Orvos és Gyógyszertudományi Karok szerepel, az intézmény több mint 420 millió forint támogatásban részesül. Az első húsz legtöbb támogatásban részesülő kórház közül mindössze négy nem kiemelt, ahogy azonban haladunk egyre lejjebb a listán jól látszik, a kiemelt kórházak kapnak nagyobb támogatásokat. A lista utolsó helyén holtversenyben szerepel négy nem kiemelt kórház, melyek egyenként közel 3 millió forintban részesülnek.
A lista második helyén a Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centruma áll, náluk több mint 327 millió forinttal emelik meg a teljesítményvolumen-korlátot (TVK), azaz a kórházak teljesítményét korlátozó finanszírozási határokat. A hatodik helyet nyerte el az Országos Onkológiai Intézet (ONKI), ennek esetében egyéni szempontokat is figyelembe vettek, akárcsak a Heim Pál Gyermekkórháznál. Utóbbi nem kiemelt kórházként a lista 34. helyén szerepel, és 51 millió forint kiegészítő támogatásban részesül.
Előkelő helyet kapott a listán a július elsején indult Állami Egészségügyi Központ (ÁEK), a négy intézet összevonásával létrejött fővárosi szuperkórház, melynek felügyelete a honvédelmi tárca hatáskörébe tartozik. A hetedik helyen szereplő intézetnek most soron kívül majdnem 204 és fél millió forinttal növelik a TVK-ját.
A 82 intézmény között szerepel még az Országos Idegsebészeti Tudományos Intézet (OITI), az Országos Korányi Tbc és Pulmonológiai Intézet (OKTPI), a szombathelyi Markusovszky Kórház, valamint a Petz Aladár Megyei Oktató Kórház.