Honvédségi szakértő vizsgálja az UD Zrt. eszközeit
További Belföld cikkek
- Sulyok Tamás karácsonyi üzenete: Sose tekintsünk a másik magyarra ellenségként!
- Műtét közben tanul az új budapesti robotsebész, de egyedül mégsem operálhat
- „Megszólalt a Kicsi” – karácsonyi különkiadást kapott a Menczer–Magyar-csörte
- Padlógázzal ment szemben a forgalommal egy ámokfutó sofőr Szolnokon
- Három hónapos csecsemő halt meg Budapesten
A rendőrség honvédségi szakértőt is kirendelt az ügyben, mert meg kell vizsgálnia egyes lefoglalt tárgyakról, hogy haditechnikai eszköznek minősülnek-e. Futó Barnabás ügyvéd elmondta, hogy a rendőrségi határozatokból úgy tűnik, mintha a cég két vezetője gyanúsított lenne az ügyben.
Futó Barnabás, az UD Zrt. résztulajdonosainak jogi képviselője elmondta, hogy az elmúlt hét végén ügyfelei két határozatot is kaptak a nyomozó hatóságtól. Az egyik a lefoglalt számítástechnikai eszközök egyes részeinek visszaszolgáltatásáról szólnak. Ezek különböző adathordozók és memóriakártyák.
Ügyfelei ezeket átveszik majd, de fenntartásokkal, mert a tartalmukat nem előttük másolták le, így nem lehetnek biztosak benne, hogy nem tűnt-e el, vagy nem került-e rájuk oda más adat, mint eredetileg. Az eszközök egyébként darabszámra megvannak.
A másik határozat szakértő kirendeléséről szól. A rendőrség a Honvédelmi Minisztérium Fejlesztési és Logisztikai ügynökségének egy részlegét rendeli ki szakértőnek. Azt kell megvizsgálniuk, hogy a számítástechnikai eszközökön kívül lefoglalt személyvédő eszközök - nyomkövetők, kamerák, egyéb tárgyak - haditechnikai eszközök-e.
Azt is tudni szeretnék a nyomozók, hogy az eszközök használata engedélyköteles-e, illetve ha nem haditechnikai eszközök, akkor végeztek-e rajtuk olyan átalakítást, amitől azzá váltak.
Futó Barnabás hozzátette, hogy ezeket a tárgyakat szeptember 10-én foglalták le, érthetetlen, hogy eddig miért nem rendelték ki a szakértőket. Futó Barnabás elmondta, hogy a határozatokon az szerepel, hogy az eszközöket a "Horváth József és társai ellen indult büntetőügyben" - foglalták le, holott ügyfeleit nem gyanúsították meg eddig semmivel.
A lefoglalás okaként pedig egy eddig az ügyben sehol nem szereplő kitétel, a "számítástechnikai rendszer és adatok elleni bűncselekmény és más bűncselekmények gyanúja" van megjelölve. Az ügyvédnek egyébként - bár korábban ő tett panaszt ügyfelei nevében a lefoglalások miatt - nem küldték el az iratokat, azokat az UD vezetőitől kapta meg.
A lehetséges gyanúsításokról - hogy valóban gyanúsított lett-e a két vezető - az NNI-nél a Független Hírügynökség kérdésére későbbre ígértek választ.
Az UD kapcsán év elején indult nyomozás, mikor kémprogramot találtak a Nemzetbiztonsági Hivatal számítógépes rendszerén. A gyanú szerint valakik egy adatgyűjtésre alkalmas hálózatot hoztak létre. Az ügyben a Nemzetbiztonsági Hivatal főigazgatója tett feljelentést az Országos Rendőr-főkapitányságnál, többek között államtitoksértés gyanúja miatt.
A Nemzeti Nyomozó Iroda akkor a cég telephelyén és több magánszemélynél számítógépeket, adathordozókat foglalt le. Szeptemberben a cég neve lehallgatási botrányba is keveredett: Dávid Ibolya egy hangfelvételre hivatkozva azt állította, hogy egy vagyonvédelmi cég terhelő információkat akart róla szerezni.