Egyre kevesebb embert ölnek meg Magyarországon
További Belföld cikkek
- Vörösbe borul a Lánchíd vasárnap este, fontos problémára hívják fel a figyelmet
- Kigyulladt egy autószállító kamion az M7-es autópályán
- Megmozdult a föld Pest vármegyében
- Az Építési és Közlekedési Minisztérium feljelentést tett a műemlékvédelemről kitálaló főtanácsos miatt
- Számos munkavállalójától válhat meg az ELTE kancelláriája karácsonyig
Az ügyészég csütörtökön nyilvánosságra hozott összesítése szerint az egyes bűncselekmény kategóriák közül kiemelkedően magas volt tavaly a gazdasági, a házasság-. család-, ifjúság- és nemi erkölcs elleni bűncselekmények száma. Utóbbiban Borbély Zoltán a Legfőbb Ügyészég szóvivője szerint további növekedésre lehet számítani a büntető törvénykönyv módosítása miatt. Az országgyűlés ugyanis elfogadta, hogy vétségnek minősüljön minden kiskorúról készített pornográf videó vagy fénykép készítése. Korábban a tiltás csak 14 éves kor alatti gyermekekre vonatkozott.
A bűn központja még mindig Budapest. A belvárosban történt számszakilag a legtöbb bűncselekmény. Élen jár az V. kerület, szorosan követi a VI. és a XIII. kerület. A legfertőzötebb megyéknek 2006-ban Fejért, Somogyot és Bács-Kiskunt mondták. A legkevesebb dolguk Vas megyében volt a rendőröknek.
A csütörtökön ismertetett számok a halálbüntetést ellenzőket igazolták. Magyarországon 1988. nyarán hajtották végre az utolsó akasztást, és bár sokan könnyelműségnek tartották, hogy 1990-ben eltörölték a halálbüntetést, nem lett igazuk. Évről évre csökken a gyilkosságok száma. Míg 1994-ben még 316 ember életét oltották ki, 2006-ra a helyzet tovább konszolidálódott, így tavaly összesen 174-en haltak meg mások akaratából. Tényleges életfogytiglanra 13 embert ítéltek el.
Az óvadék intézménye is szóba került, de még mindig a Kulcsár-ügyben kiszabott 30 milliós óvadék a legmagasabb, igaz ehhez felzárkózott egy másik 30 milliós óvadék, melyet egy csempészet miatt elítéltre szabtak ki.. A magyar bírói gyakorlatban 1043 esetből eddig 407-ben fogadták el a bíróságok a felajánlott óvadékot. 2006-ban 10 millió forint folyt be a kasszába, mindössze 15 befizetésből.
A móri ügyről vagy más, a közvélemény érdeklődésére számot tartó eset vizsgálatáról ezúttal nem esett szó, az ügyészségi szóvivők egyéni ügyekre ezúttal nem akartak kitérni.
Az Index megkérdezte, hogy milyen arányban van a hivatali visszaélést valószínűsítő, állami és önkormányzati szerveket érintő korrupciós ügyek vádindítványainak száma a benyújtott feljelentésekhez képest. Érdeklődtünk, hogy hogyan alakult a kiemelkedő vagyoni súlyú felderített gazdasági bűncselekmények száma az elmúlt három évben, és, hogy van-e tudomásuk arról, hány ügyész, bíró ellen tettek feljelentést, hivatali visszaélés vagy közokirat hamisítás miatt, ám ezekre ott nem kaptunk választ, és azóta sem érkezett reakció.
Borbély Zoltán három kérdésünkre előzetesen úgy nyilatkozott, hogy mindössze három bíró ellen folyt tavaly bírósági eljárás. Egyiküknek közúti balesetet okozása miatt kellett felelnie, a másikat ittas járművezetés miatt, a harmadikat pedig magánokirat-hamisításért vonták kérdőre. Az ügyészek közt ez a szám még alacsonyabb, mindössze egyetlen ügyész állt bíróság elé vesztegetés vádjával.